IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По-щастливи ли са капиталистите?

Академичен експеримент, проведен с участието на Нобелов лауреат за икономика, доказва, че уважението към частната собственост прави хората по-щастливи

17:49 | 16.08.11 г. 26
Автор - снимка
Създател
По-щастливи ли са капиталистите?

Сега, когато редица световни икономики изглежда са на ръба на едновременен колапс, добре е да поспрем, да си поемем глътка въздух и да се вгледаме в общата картина, пише Ройтерс.

Капитализъм или социализъм - в крайна сметка кой тип икономика е по-успешна в дългосрочен план? Върнън Смит, професор по икономика от Chapman University и Нобелов лауреат, неговият колега икономист Барт Уилсън и професорът по право Роналд Ротунда публикуват резултати от експеримент, търсещ отговора на този въпрос.

От дълги години сме наясно с факта, че работниците в капиталистическите общества са по-богати от събратята си в социалистическите страни. Но същественият въпрос е дали в условията на капитализъм хората са по-щастливи? Идеята за капитализъм звучи доста по-сурово – тя е сходна с дефиницията на Томас Хобс за естественото състояние на нещата в природата – война на всеки срещу всеки. Социалистите виждат капитализма като система, в която хората безжалостно се съревновават един с друг, като по пътя си се опитват да смачка съперниците си. Контра аргументът на капиталистите е, че същността на свободните пазари е стимулираната от взаимна облага доброволна търговия.

Така че, кой е прав? Без да си губим времето в голословен философски дебат, днес може да създадем виртуална икономика в лабораторни условия и така да проверим, какво е „естественото състояние на нещата“ и коя система работи най-гладко.

В естествената си среда хората създават продукти от които се нуждаят, като зърно, месо и други. Хората могат да задоволяват сами всичките си потребности или да изберат да търгуват и да се специализират, след като установят, че някои от тях са по-ефективни в определени професии от други. Някои например могат да са по-добри животновъди, докато други да са по-успешни в земеделието. Хората могат дори да крадат един от друг защото в естествената среда не съществува правна система, която да защитава частната собственост. (Тази идея вероятно би зарадвала френския анархист от 19 век Пиер-Жозеф Прудо, според който „частната собственост е кражба“.)

Във виртуалната икономика всеки участник си има „дом“, където консумира блага и „нива“, където ги произвежда. За опростяване на експеримента приемаме, че съществуват само два вида продукти. Това могат да са месо и картофи или шунка и яйца, но ние ги означаваме, като червени и сини. Провеждащите експеримента конфиденциално информират всеки участник за неговите предпочитания спрямо двата продукта. На половината участници е казано, че за да спечелят 3 цента, на всеки 3 червени се нуждаят от 1 синьо, докато другата половина биха получили по 2 цента на всяко червено с 2 сини, което консумират.

Експериментът се състои от 24 независими сесии, всяка продължаваща 40 „дни“ от по 100 секунди. Накрая на всеки участник се плаща в реални долари, точно като на истинския пазар. Парите придават на играта същия стимул, какъвто съществува в капиталистическата система. Колкото повече блага акумулираш, толкова по-богат ставаш.

Участниците не общуват лично един с друг и никой от тях не може да бъде идентифициран – това гарантира анонимността на безпристрастния пазар. Въпреки това те могат да водят анонимни разговори в общ чат.

Всичко останало играчите трябва да открият сами, включително кое им е по-изгодно - да произвеждат червени или сини продукти. Също така те вероятно ще открият, че могат да разменят стоки помежду си.

Може разбира се да предпочетат да произвеждат всичко сами и така да задоволяват потребностите си, но могат и да се научат да търгуват и да се специализират в производството само на сини или червени и така да спечелят повече пари. Този лабораторен експеримент демонстрира твърдението на шотландския икономист и философ от 18 век Адам Смит, че „търговията позволява разделение на труда, но обхватът на това разделение винаги ще е пропорционален на мащабите на търговията“. Много участници, но не и всички, скоро разбират, че могат да печелят от търговия.

В този рай обаче се крие усойница – неизбежно участниците научават, че могат да получат стоки, за които впоследствие да не платят. В общия чат тази практика много бързо беше идентифицирана като „кражба“. Във виртуалната „естествена икономика“ обаче не съществува правителство, което да защитава частната собственост.

Бартерът работи единствено, ако търговците могат да получават обезщетение за усилията си. В няколко отделни случая група участници се договаря в чата никой да не краде, въпреки че единственият механизъм това да бъде гарантирано е доброволното съгласие. Както един играч отбелязва, „ако никой не е крадец, от това ще спечелим всички“. Друг участник се съгласява - „кооперирането помага значително за дългосрочната печалба, търгувайте без да крадете“. Тази група забогатя значително. Потенциалните печалби от търговията са приблизително три пъти по-големи в сравнение със средствата, които могат да се акумулират, ако участниците задоволяваха потребностите си единствено чрез производство.

Играчите в други групи търгуваха по-малко, не уважаваха частната собственост и се опитваха да забогатеят чрез кражби. На практика те търгуваха много малко, опитваха се да крадат през цялото време и в крайна сметка останаха доста бедни. За разлика от тях, всички в групите, които се договориха да уважават частната собственост, да търгуват и да специализират производството си натрупаха значителни печалби - близо 60% от максималната възможна сума (печалба дори по-висока от тази при идентичен експеримент, в който кражбите са забранени от компютър).

Капиталистите изглеждат по-щастливи. Щастието не може да се измери, като печалбите от търговията, но чатовете в симулацията са доста показателни. В „селата“ (групите играчи) с работещ капитализъм освен за търговия играчите често намират време за шеги или коментари. Ето един типичен чат: Играч 1 казва на играч 7, че могат да изкарат повече пари ако се специализират като останалите, а 7 отговаря: „Тогава да търгуваме и всички ще сме щастливи“. Друг играч коментира: „Страхотни сме“. „Ама разбира се“, отговаря трети. „Обикновено се намира някой идиот, който просто си трупа стоката“. „Много тъжно“. Когато играч 2 обяснява, че кражбите не са в дългосрочен интерес за никой, номер 6 отговаря: „Обичам те 2“. Играчите, които се съгласяват да уважават частната собственост изглеждат определено по-дружелюбни един към друг.

В селата, в които участниците не уважават частната собственост, разговорите в чата са хладни и безлични. Учудващо е, но в нито един момент тези играчи не са обсъждали идеята за специализация. Те забелязват, че други села произвеждат и консумират много повече и са доста по богати, но никога не коментират това.

Играч от село, в което частната собственост се уважава, забелязва мизерията в друго село, където всички се опитват да крадат и коментира: „Те явно още не са изгладили отношенията помежду си, жалко за тях“. Анти-капиталистите са склонни да се самосъжаляват: „Писна ми“, казва един. Не са рядкост и силните думи: „Вижте какво, започвам да се изнервям и ще...“

При капитализма става въпрос за доброволна размяна, носеща общо благо, при която освен очакваната печалба съществува и риск от загуба. Играч 8 коментира: „Мисля че целта на играта е да се кооперираме“. Странно, но единствено играчите, които се договарят да уважават частната собственост разбират това.

Интересно е, че в последните проучвания на общественото мнение на Запад не се наблюдава тенденция избирателите да се преориентират към леви партии. Повечето хора не подкрепят и увеличаване на държавната роля в икономиката, дори и след пазарен колапс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:29 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

26
rate up comment 0 rate down comment 0
Патилан
преди 12 години
Щастиви са......доколкото парите им все още имат някаква стойност и докато КРАЖБАТА чрез печатане на пари е оправдана?НО, ще дойде ден, когато ще трябва да си платят за гяволъка!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 0 rate down comment 0
excelerator
преди 12 години
ПС: Цитирам те за да ме разбереш по-добре защо ти се смея: "държавата да била дала пари пък частник да го бил експлоатирал....." 1. Държавата на кого ги "дава тия пари" ? (ако не на частник да построи/поддържа пътя)?2. Какво значи "частник да ЕКСПЛОАТИРА магистрала"? 3. Понеже не мога да подмина тона ти към колегата, наистина - според теб как се случват и трябва да се случват големите обществени поръчки тогава :)))))?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 0 rate down comment 0
excelerator
преди 12 години
Това е абсолютно така, но то е проблем на принципния модел на самоуправление "представителна демокрация" и не е тема на пазарната икономика и степента на правителствена на меса в нея. Ясно е, че представителната демокрация е много несъвършена, защото е изцяло зависима от човешки характери и трудни за проверяване реални стимули и мотивации. Докато не се измисли по-добър модел на самоуправление този риск ще го има винаги и навсякъде. Но - пак казвам - не е част от темата според мен...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 0
excelerator
преди 12 години
На някой май са му сини топките :))) Държавата може да плати на частен изпълнител да построи И поддържа пътя (все със същите тия наши пари от данъци) или да плати на ЕДИН частник да построи пътя, а после да организира нов търг и да даде концесия на друг частник да я поддържа, но това е абсолютно ВСЕ тая :). А освен, че си пълен с агресия, ми е много интересно в кой бранш си (ако не е тайна)?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 1
no-credit
преди 12 години
И ако трябва да дам пример за разумно кредитиране, например при ипотеките, то това би било кредитиране до нивото на строителната себестойност. Без земята и без спекулативни печалби. Точно така, както например (в добрите практики) се кредитира бизнеса - банката следи влагането на средствата и ако се отпускат средства за машини, то заема е колкото за машините и нито лев повече. Защото за разлика от физическите лица, банката знае, че ако фирмата гръмне има голяма вероятност да изгори и тя. Което не е случая с физическите лица и там лихварите си позволяват (предпочитат) хищническо кредитиране. Или поне досега манталитета беше такъв. Но мисля идват нови времена и това ще се промени. Со кротце со благо и со малко кютек.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 1 rate down comment 2
no-credit
преди 12 години
"щом си решил, че кредитите от банки са най-голямото зло"------------------Нещо не си разбрал. Или не си прочел всичко. Казах също и че не по-малко зло от банкерите са политиците. После, под банкери се разбира лихвари, а не само такива, на табелата на които пише "Банка". Т.е. фирмата, за която говориш, както и една заложна къща или фирма за бързи кредити също влизат в тази дефиниция (на лихвар). Освен това, не съм навлизал навътре в темата за кредитирането (защото не е това темата), но ако трябва да навляза малко, ще кажа само, че злото не е кредитирането по принцип. Злото е когато се кредитират спекулации или се използват слабости (най-често нужда) на кредитополучатели. Като най-краен пример в това отношение е т.нар. "хищническо кредитиране". А иначе, ако става въпрос за разумно, добре премерено и носещо отговорност (а не със спасяване от ЦБ или държавата) кредитиране, нямам абсолютно нищо против. Това си е вид инвестиция и начин за правене на бизнес.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 6 rate down comment 1
Pivoley
преди 12 години
Извинявай, ама това са егати глупостите и безмислиците. Ти си Фирма "Х" и имаш нужда от пари. Кой те кара да ходиш в банката? Вместо, там можеш да се обърнеш към Фирма "У" и да я помолиш за кредит. Само дето тази фирма няма кредитен отдел и поради липсата си на специализация в предоставянето на заеми, ще ти отпусне кредита при лихва от 20%. Ама, щом си решил, че кредитите от банки са най-голямото зло, никой не те спира да се финансираш от друго място.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 0 rate down comment 3
all_trader2
преди 12 години
що за глупости си написал - ти четеш ли си безумията които пишеш???? Гарантира липсата на монопол - че то има естествени монополи дето няма кой да ги пипне бе пич как ше ги разбие????Например инфраструктурата - държавата възлага и финансира строежа на една магистрала, пътна мрежа. Но после най добре поддръжката да се отдаде на концесия, чрез търг - това пък каква върховна тъпотия е не е истина - държавата да била дала пари пък частник да го бил експлоатирал ...... ти чуваш ли се какви ги ръсиш въобще?????????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 0
no-credit
преди 12 години
Мдаа - концесия, концесия... Но как да се направи така, че договора за концесия все пак е не е супер неизгоден за държавата и обществото??! Как да се избегнат случаи като тези със софийския *** и софийска вода например?? А за концесиите за добив на полезни изкопаеми да не говорим (за какви смешни пари са дадени).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 2
hellwitch
преди 12 години
Най-добре е държавата да не се занимава с производство, търговия. Държавата трябва да е концентрирана върху регулиране(максимално опростено и ефективно), предоставяне на публични услуги като здравни, образователни, сигурност. Държавното участие в икономиката трябва да е само доколкото скъпи отрасли да им се даде първоначален тласък, но после би трябвало да се продаде съответната структура като се разбие и гарантира липсата на монопол. Например инфраструктурата - държавата възлага и финансира строежа на една магистрала, пътна мрежа. Но после най добре поддръжката да се отдаде на концесия, чрез търг. Като има лоща поддръжка концесията се прекратява или не се продължава и се прави нов търг и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още