IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кабинетът подготвя данък върху операциите на капиталовите пазари

Правителството планира запазване на валутния борд до влизането ни в еврозоната, показва управленската програма за периода 2014-2018 г.

14:18 | 24.01.15 г. 10
Кабинетът подготвя данък върху операциите на капиталовите пазари

Правителството на България предвижда въвеждане на данък върху операциите на капиталовите пазари, показват основните приоритети в сферата на публичните финанси на управленската програма за периода 2014-2018 г. Официалният документ е публикуван на сайта на Министерски съвет.

Планираният ход ще бъде осъществен след проведен анализ на практиката на данъчно облагане на капиталовите пазари в други държави членки на Европейския съюз (ЕС). 

Сред останалите ключови приоритети на управляващите са запазването на валутния борд до влизането ни в еврозоната, кандидатстването за приемане на единната валута и влизане в Единния банков надзорен механизъм на ЕС, транспонирането на европейската директива за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, както и създаването на нов орган за преструктуриране на подобни институции.

Според програмата страната ни трябва да започне подготовка за членството си в еврозоната, като за целта следва да бъде създаден Междуинституционален координационен съвет за осъществяване на дейностите за успешно въвеждане на единната валута в България. Предвижда се да бъде изготвен План за действие и да се осъществява мониторинг на изпълнението на предвидените мерки.

Програмата залага и приемане на политическо решение за включване на България в банковия съюз на ЕС. Ще бъде изготвен доклад за стартиране на процедура за подготовка за кандидатстване и отправяне на искане до Европейската централна банка за установяване на тясно сътрудничество в рамките на Единния надзорен механизъм, пише БТА.

Официалният документ предвижда доверието в Българска народна банка (БНБ) да бъде възстановено чрез законодателни и кадрови промени. Ще бъде създадена рамка за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници и изготвен законопроект, транспониращ европейската директива в тази сфера. Правомощията на БНБ ще бъдат ревизирани и ще бъде създаден орган за преструктуриране, предвижда правителството.

Правителството предвижда също така запазване на данъчната система и сравнително ниския дял на преразпределения от държавата брутен вътрешен продукт. В същото време се залага провеждане на дебат за цялостната данъчна политика и реформи в данъчната система по отношение на данъчните преференции. 

Ограничаване на участието на офшорните компании в българската икономика също е сред приоритетите в сферата на публичните финанси. Целта е да се предотврати агресивното международно данъчно планиране и отклонението от данъчно облагане. 

Отдавна очакваното обединение на НАП и Агенция "Митници"  също се залага в програмата на Кабинета "Борисов". Ходът трябва да се случи след анализ на ефективността, като целта е да се повишат приходите в бюджета. До 2018 г. приходите от акцизи спрямо 2014 г. трябва да нараснат с 9,4% (4,44 млрд. лв.) чрез повишаване цените на цигарите до достигане на минималните нива на акцизните ставки в ЕС в съответствие с договорения преходен период. 

Предвижда се разработване и на Национална стратегия за превенция и борба с митническите, данъчните и осигурителните измами и ежегодно изготвяне и изпълнение на Програма за спазване на законодателството и намаляване на нивата на риск.

Правителството предвижда още финансова децентрализация на общините и въвеждане на механизми за провеждане от тях на собствена икономическа политика. Ще бъдат променени механизмите за разпределение на средствата за изравнителна субсидия за общините, за целева субсидия за разпределение на капиталовите разходи и за средства за зимно поддържане. Специални условия и ред за управление ще има за общини с финансови затруднения.

Според програмата на правителството малките и средни предприятия (МСП) ще бъдат насърчавани чрез Българската банка за развитие, към която ще бъде създаден Фонд за капиталови инвестиции за осигуряване на преференциално дялово финансиране за МСП с ускорен растеж.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:05 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 5 rate down comment 2
lstanev
преди 9 години
лоша идея
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 1
крас
преди 9 години
ПРЕОРИТЕТ на "управляващите са запазването на валутния борд"!!Не беше ли нарушаване на ВАЛУТНИЯ БОРД последвалото след актуализация на БЮДЖЕТ 2014 вкарването на депозит над 800 мил. лв. в ***?!Как да приемем идеята на КАБИНЕТА да тегли УТЕЖНЯВАЩ с лихвите държавногарантиран ЗАЕМ за да пренасочи стотици милиони от него под формата на депозит в ***?КАКВО СЕ СЛУЧИ С ДЕПОЗИТА ОТ 1,2 млрд.лв. КОЙТО ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ОРЕШАРСКИ ВКАРА В ***?!АКО ТОЙ Е БИЛ ПРЕСРОЧНО ИЗИСКАН ОТ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА БОРИСОВ, ТОВА ПРЕДПОЛАГА НАРУШАВАНЕ НА ДОГОВОРА ЗА ДЕПОЗИТ С ВСИЧКИ ПРОИЗТИЧАЩИ ОТ ТОВА НЕГАТИВНИ ПОСЛЕДИЦИ ОТ ЗАГУБА НА ЛИХВИ ПО СРЕДСТАВА КОИТО БЯХА ПРЕДОСТАВЕНИ ОТ ЧОБАНОВ ПАК СЪС ЗАЕМЕН КАПИТАЛ! Имам усещане,че държавата тегли кредити за да раздава безлихвени ДЕПОЗИТИ а не ЗАЕМИ на "НАШИ" банки!ЗА КТБ НЯМА КАКВО ДА КОМЕНТИРАМЕ - държавата тегли кредит за НЯКОЛКО МИЛИАРДА за да изпълни задължение на частния ФГВБ! СЛЕД СЛУЧВАЩОТО СЕ ЗА КАКЪВ ВАЛУТЕН БОРД ГОВОРИМ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 0
Ironhorse
преди 9 години
не знам колко ще е полезно да се облагат покупката и продажбата ...Все пак целта е да се облага печалба, а не извършването на дейност.Да, ясно е че ако облагат печалба то тя лесно може да се укрие чрез фиктивни продажби на загуба, но все пак този данък ще се превърне в един вид "осигуровка".Имаш нямаш печалба, плащаш осигуровка върху 420 лв.Мисля, че транзакциите ще се извършват извън територията на България, което е безумно лесно и пак няма да вземат нито лев данък.За БФБ лошо или нищо, това не е борса, това не е пазар, а средство за прехвърляне на собственост за да се избегнат разследвания за конфликт на интереси и укриване на печалби, и естествено обиране на баламурници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 0
Батя
преди 9 години
Няма да те огрее, ножа е гумен!Този данък е само за операции между финансови институции ;)Потърси друг начин...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 0
Jay Gould
преди 9 години
Българските брокери и банки май ще го духат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 20 rate down comment 0
Jay Gould
преди 9 години
Обвързването на данъка с влизането ни в еврозоната явно има за цел да покаже колко е лошо в Европа, на пилешките глави. Реално двете неща нямат нищо общо! Едното е един *** данък, който ще донесе основно вреди и намалени приходи в държавата, другото влизане в зоната от което биха паднали лихвите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 23 rate down comment 7
studioaa
преди 9 години
Чака ни нов срив на БФБ без съмнение. Сега след като въведат данъка SOFIX може да падне под 100 пункта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 31 rate down comment 1
khao
преди 9 години
а уж дясно правителство !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още