IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какъв е финансовият стимул за безработните да се върнат на пазара на труда?

Териториалните дисбаланси не се взимат предвид при определянето на националните политики, смята Явор Алексиев от ИПИ

09:14 | 28.03.15 г. 16
Какъв е финансовият стимул за безработните да се върнат на пазара на труда?

Статистиката показва, че безработният българин има 7 пъти по-висок шанс да бъде беден от работещия му сънародник и близо два пъти по-висок шанс да бъде беден от пенсиониралия се такъв. Висок е делът и на живеещите в бедност българи, които попадат в групата на икономически неактивните лица – т.е. тези, които нито работят, нито търсят работа. Това се казва в анализ на икономиста Явор Алексиев от Института за пазарна икономика (ИПИ).

За обяснението на тези данни могат да помогнат някои от водещите индикатори, които проследяват връзката между състоянието на бедност и стимулите за започване на работа – това са капанът на безработица, капанът на ниската икономическа активност и капанът на ниското възнаграждение на труда.

Капанът на безработица онагледява финансовите стимули на едно лице, което получава обезщетения за безработица, да започне отново да работи. По-точно той показва процента от брутния доход, който бива отнет, когато лице се върне към заетост, поради:

загубата на получавани обезщетения за безработица и съпътстващи ги социални помощи;

задължението за заплащане на данъци и осигуровки върху трудовия доход.

За България капанът на безработица по последни данни (2012 г.) възлиза на 81,6%. Това означава, че в състояние на заетост (и потенциално ниво на заплащане, равно на това преди да стане безработен), човек би получавал допълнителен доход в рамките на едва 18,4% от брутната си заплата, в сравнение с дохода, който получава като безработен. По този индикатор България се нарежда на 8-мо място сред 26-те страни членки на ЕС, за които има сравними данни (към 2012 г.).

Пример: Да вземем за пример лице от Ловеч, което получава 67% от дохода на средния работник в областта. Брутната заплата на това лице през 2012 г. се равнява на 338,69 лв./месец. Лицето е напълно самостоятелно, работоспособно, няма зависими лица и съответно с този си доход няма достъп до помощи като, например, детските надбавки, помощи за отопление и т.н.

Разликата между това, което лицето би получавало като обезщетения за безработица – 203,21 лв./месец и това, което би получавало под формата на нетен (чист) доход от работна заплата – 265,5 лв./месец, е едва 62,28 лв. (или точно посочените 18,4% от брутния му доход).

За да изкара тези допълнителни 62,28 лв., обаче, лицето ще трябва да ходи ежедневно на работа – факт, който е обвързан с ангажимент за полагане на труд, разходи за транспорт, вероятно и по-високи разходи за храна през деня, облекло и други.

Основният въпрос, който много наши съграждани логично си задават в този случай, е „Струва ли си?”. И ако в средносрочен и дългосрочен план отговорът почти винаги е „да“, в краткосрочен нещата не стоят точно така. Особено когато вземем предвид обстоятелството, че в много случаи безработните лица често са изправени пред избор между пасивно получаване на обезщетения за безработица и активно търсене на по-нископлатена работа от тази, която са изгубили.

Изкушението на съзнателния избор да останеш безработен е изключително силно в моменти на икономически спад, когато в повечето случаи на безработните се налага да кандидатстват за работа, предлагаща по-ниско заплащане от предходната им заетост (например – в строителството преди и по време на кризата). Поддаването на това изкушение, от своя страна, може да доведе до периоди на продължително отсъствие от пазара на труда, до загуба на трудови навици и конкурентоспособност.

В номинално изражение, капанът на безработица през 2012 г. за хората, получаващи 67% от заплатата на средния работник, варира между 50,4 лв. и 127,1 лв. на месец в отделните области на страната. Това е всъщност разликата между това, което безработните получават като обезщетения, и това, което биха получавали при полагане на труд срещу същата заплата, която са получавали в миналото.

Предвид това, че хората в своите решения се влияят най-вече от абсолютните, номинални стойности (вместо реалните или процентни стойности) - т. нар. парична илюзия в икономическата теория – тези сериозни номинални разлики между областите в допълнителния доход, който безработният би получил, ако започне работа, най-вероятно създават и различна мотивациятаза връщане на работа. Тоест може да се предположи, че един безработен в област Видин или в област Кюстендил (който получава обезщетение за безработица) е по-малко мотивиран да се върне на работа, отколкото човек в неговото положение в столицата или в област Стара Загора.

В комбинация с капана за безработица е добре да разгледаме още два индикатора – капана на ниската икономическа активност и капана на ниското възнаграждение за труд.

Капанът на ниската икономическа активност показва финансовите последствия за неактивно лице, което не получава помощи за безработица, но получава социални помощи при завръщане към трудова заетост.

В случая с примерния работник от Ловеч (който в състояние на заетост може да получи 67% от заплатата на средния работник в областта), индикаторът възлиза на 35,4%. Това означава, че като неактивно лице, което започва да работи, той може да получи 64,6% по-високи доходи. Разбира се, без да взимаме предвид усилието за полагане на ежедневен труд и съпътстващите го разходи. Забележете, че колкото по-висок е потенциалният доход на едно лице, толкова по-нисък е капанът на ниската икономическа активност и обратно – колкото по-нисък е потенциалният доход, толкова по-висок е капанът.

Капанът на ниското възнаграждение за труд измерва процента от брутния доход, който е отнет чрез комбинирания ефект от по-високите данъци и осигуровки и загубата на достъп до социални помощи. Тоест, какъв процент от увеличаващият се брутен доход на работещите отива за данъци и съответно ги лишава от различни социални помощи. От 2008 г. насам нивото му за примерния работник от Ловеч е между 21% и 21,6%, което означава, че при теоретично увеличение на заплатата му от 67% от заплатата на средния работник на 100%, лицето ще получи около 79% допълнителен доход.

Основният фактор за този благоприятен индикатор, разбира се, е пропорционалното облагане на доходите на физическите лица. Ако данъчната тежест нарастваше с увеличаването на трудовите доходи, капанът на ниското възнаграждение на труд щеше да е по-висок.

Последна актуализация: 18:36 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 2 rate down comment 1
Сините камъни
преди 9 години
Ааааа, не питай!ББ още не знае, защо Кери беше у нас!Тоя човек зомбиран ли е или винаги си е бил зомби?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 2
Stefan--L
преди 9 години
По добре да бяхте написали една статия за американската бронирана техника която която е засечена на гара Русе на път за Звездец ! Кой как кога е слючил сделка за раполагане на такова голямо количество техника у нас ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 0
STRAHO
преди 9 години
Сами? !! Аз мисля че някой се е постарал измежду какво да избираме. Но това е друга тема . :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 2
STRAHO
преди 9 години
Нищо абсурдно няма. НПО -тата затова са и създадени. Те са създадени за да влияят на политиката в съответната страна. Резултатите ясно се забелязват. За да се види на кого служат просто трябва да се види кой ги финансира. Абсурд е независима държава да се кланя пред тях, но не е абсурд колония /или васална държава/да го прави. Какво като дойде сенатор ли ...:))) ...ами президента и цялото правителство ще си счупят краката да бягат по стълбите за да го посрещнат на улицата още. След това насаме ще ги подреди в редица и всичките ще ги изправи на пръсти докато им дърпа ушите! След това със зачервени още уши, ще излязат и ще прочетат решението на сенатора като свое такова! Ако все пак се решим да имме мнение по въпроса , вероятно ще последва я украински, я косовски я сирийски сценарии. Това са отработени моменти за съюзниците ни. При нас, даже ще е по лесно защото ни обезоражиха тотално. Ние нямаме армия. Какво налага те да ни бомбандират, когато ние сами себе си ще изядем !?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 2
Kockata_Mitev
преди 9 години
А колкото до пазар на труда....ще ме прощават всички но такова животно нема в България и нещата вървят в посока в която много скоро няма да има грам квалифициран кадър.И държавата и бизнеса са си виновни да не говорим за така наречените синдикати.Абсурдно е 2 милиона работещи и 1.5 мил. пенсионери при сегашната солидарна система.Като извадим от уравнението правоохранителна правораздавателна система и кака Желязка и леля Тодорка с по една духалка в краката чиято работа се свежда с писането на БЕЛЕЖКИ с ненужен характер до пенсия. Незнам дали сте наясно за какво иде реч.И е крайно време някой да забрани на държавни служители да купуват служебни коли за по 100000 лв.Вечерно време пред магазините половината коли са държавни.На НАП на горско на инспекция по труда на ХЕИ и на знайни и незнайни структури..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 2
Kockata_Mitev
преди 9 години
Преди 60 години един дисциплиниран и образован народ изби няколко десетки милиона по начин който ни е трудно да си представим.И би го направили и днес ако някой му позволи....Та мисълта ми е че проблема е това че тези хора са насърчавани да живеят по този начин което идеално съвпада с традициите и манталитета.Битието определя съзнанието.Защо чиновниците са корумпирани и крадът?Всички ли се раждат крадци.Не просто системата го позволява и ги насърчава колкото и парадоксално да звучи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 4
Kockata_Mitev
преди 9 години
Абсолютно си прав,преди години един швейцарец гледаше тревясали масиви край Чирпан и попита чистосърдечно -Това са пари,нали уж сте бедна държава защо не вземате тези пари.Всъщност цялата система е сбъркана и може би е малко превувеличено това как *** снасят и взимат по 1К на месец.Може и да има такива случаи но това са хора които жиеят в крайна бедност отчасти поради сппецифичния си манталитет да живеят ден за ден и поради политиката да бъдат държани ниско образовани и бедни за да бъдат манипулирани.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 3
STRAHO
преди 9 години
*** са специален случай. Тази политика е налагана от НПО -тата и там нашата държава нищо не може да направи. От тях има и голям брой излъчени кадри във всяко правителство. А е опитала, а от метрополията е пристигнал някой сенатор. Идеята е чрез малцинствата да ни държат наведени и послушни. За целта тези малцинства трябва да бъдат засилени /като процент от населението/. НПО-тата се интересуват единственно от бройката а не от качеството и. Бройката би могла да се използва за натиск а качеството и по трудно. Така че примерите свързани с пазара на труда с *** не са много удачни. Изкривяват картинката такива примери.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
400 е утопия за такава ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 1
Ricco
преди 9 години
Вторият капан (на ниската икономическа активност) не го рабрах - много на едро е нахвърлян.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още