IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Неразумен облог - опасната глобална тенденция към високи минимални заплати

Когато минималното заплащане е прекалено високо, то вреди точно на хората, на които трябва да помогне, пише The Economist

16:17 | 27.07.15 г. 20
Неразумен облог - опасната глобална тенденция към високи минимални заплати

Когато цените се повишават, търсенето намалява. Изключенията от най-основното правило на пазарите са рядкост - от типа неща, с които един икономист може да ви отегчи на вечерно парти. Внимателно определени, минималните трудови възнаграждения могат да бъдат такъв пример. Политиците обаче не бива да приемат за даденост, че това е железен закон. Големите увеличения на минималната работна заплата са хазартна игра с бъдещето на хората, пише The Economist.

Разумните минимални трудови възнаграждения изглежда не вредят на търсенето на работна ръка. Купища изследвания - и от Америка, и от Европа - показват, че когато са ниски - под 50% от средния доход при пълен работен ден, с по-ниско равнище за младежите - минималните заплати не унищожават много работни места.

Когато Великобритания въведе минимално трудово възнаграждение през 1998 година, песимистично настроените пророци прогнозираха, че ще бъдат загубени много работни места. Заетостта обаче се оказа устойчива.

Минималните заплати помагат за компенсиране на сравнителното преимущество на фирмите пред служителите, които не искат да поемат риска да се преместят на друго място. Те дори могат да повишат производителността и да намалят текучеството на персонала, като накарат хората да ценят своята работа.

Насърчени от тези факти, мнозина надават вой минималните заплати да станат далеч по-големи. В САЩ активисти искат федералното почасово минимално трудово възнаграждение да бъде увеличено над два пъти от оскъдните 7,25 долара сега до 15 долара, или 77% от средния почасов доход. Те постигнаха известни успехи; няколко големи града, включително Ню Йорк, тази седмица планират да въведат постепенно почасова минимална заплата от 15 долара, а двамата съперници на Хилари Клинтън в борбата за номинацията на Демократическата партия за президентските избори в САЩ подкрепят тази политика.

Във Великобритания консервативното правителство ще вземе връх над технократите, които обикновено определят минималната заплата, за да я увеличи от 47 до 54% от средното заплащане.

Германия въведе минимално трудово възнаграждение, което е приемливо, да кажем, за Кьолн, но възлиза на цели 62% от средното в по-бедната източна част на страната.

Като правят стъпки към едни много по-високи минимални заплати, политиците ускоряват навлизането в една неясна ситуация. Малко се знае за дългосрочните последици от разумното минимално трудово възнаграждение. И никой не знае до какво ще доведат големите увеличения в нито един момент. Неразумно е да се приема, че ако ниските минимални заплати изглеждат безвредни, то много по-високите също трябва да са такива.

Има опасност високото минимално възнаграждение да изхвърли някои работници от пазара на труда за постоянно. Строителен работник, който загуби работата си по време на рецесия, може да очаква, че ще си намери нова, когато икономиката се възстанови. Касиер с ниска квалификация ще стане постоянно по-скъп след въвеждането на висока минимална заплата, докато един банкомат няма да има този късмет.

Защитата на британското правителство на новата му политика - че една силна икономика ще генерира достатъчно работни места, за да заменят онези, загубени в резултат на повишаването на минималното възнаграждение - е лъжлива: загубените работни места са си загубени. По тази причина Милтън Фридман определи минималната заплата като форма на дискриминация срещу нискоквалифицираните работници.

Сега е най-неподходящият момент за повишаване на цената на труда. Технологичният напредък дава възможност на фирмите да заменят все повече и повече хора с компютри и роботи, което излага на риск работни места. Някои нискоквалифицирани позиции, като почистването, са трудни за автоматизиране. Милиони нискоквалифицирани работници, които седят на каси и рецепции, подреждат стоки на рафтове в магазини и дори онези, които карат камиони, обаче са уязвими от заместване. Една още по-висока минимална заплата ще насърчи инвестициите в заместващите технологии. Тя освен това ще засегне работниците в т. нар. търгуеми сектори като туризма и промишлеността, които рискуват да загубят позиции за сметка на чуждестранни конкуренти.

Иронията е, че минималното трудово възнаграждение е лош начин за борба с бедността. Бюджетната служба към Конгреса на САЩ е изчислила, че само една пета от повишаването на доходите отива при хората под прага на бедността. Най-богатите 10% от британските домакинства ще спечелят повече от по-високата минималната заплата, отколкото най-бедните 10%, тъй като голям брой нископлатени хора са вторият източник на доходи в съответното семейство.

Нещо повече, минималното трудово възнаграждение не е безплатно. Някой трябва да плати. Масовата теза, че компаниите ще поемат бремето, е по-скоро израз на надежда, отколкото отражение на фактите. Ако цената бъде прехвърлена на потребителите, минималната работна заплата се превръща в субсидия, финансирана от данък продажби - мярка за събиране на приходи, която, отново, пада тежко върху бедните.

Налице са по-добри инструменти. Данъчни кредити (своеобразни добавки към доходите на хората с ниско възнаграждение) са един много по-ефективен начин правителствата да помогнат на бедните - около една трета от печалбата отива за служителите. До степента, в която фирмите печелят, те са насърчени да наемат нискоквалифицирани работници, вместо да автоматизират съответните работни позиции.

Минималното трудово възнаграждение има голяма емоционална и политическа привлекателност. Необходимо е обаче правителствата да се основават на фактите, а не на хорското мнение. Минималната работна заплата може да проработи като част от една политическа програма само ако е разумно. Когато е прекалено висока, тя вреди точно на хората, на които се предполага, че трябва да помогне.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:27 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

17
rate up comment 2 rate down comment 0
Nathan
преди 8 години
,,когато цените растат търсенето намалява/Масовата теза, че компаниите ще поемат бремето, е по-скоро израз на надежда, отколкото отражение на фактите. Ако цената бъде прехвърлена на потребителите, минималната работна заплата се превръща в субсидия"Подобна глупост рядко може да се срещне. Нито търсенето се ръководи от размера на цените, нито поставянето на понятието работна сила до понятието ,,субсидия" е уместно. Едва ли някой ще се съгласи , че в решението дали да отиде при лекар/ ползва медицински услуги се ръководи от пазарната конюнктура и че потребителят преди да използва тези услуги прави изследване на цените. Това е валидно и по отношение на нискоквалифицираните позиции и работни места. Възнаграждението на работника се формира/съставлява част от стойността на стоката или услугата и винаги е за сметка на потребителя. Същото е абсолютно валидно и по отношение на данъците и останалите вземания на публичната власт - вземанията се калкулират в цената и се заплащат от купувача.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 1 rate down comment 0
STRAHO
преди 8 години
https://***.youtube.com/watch?v=NUIu3QRzWno
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 0 rate down comment 1
STRAHO
преди 8 години
https://***.youtube.com/watch?v=MJrnTKl-fnA
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 8 години
"Необходимо е да има регионална политика за привличане на инвестиции в провинцията, за да се увеличи икономическата дейност там и съответно търсенето на пазара на труда."И кой предлагаш да провежда тази регионална политика?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
продълж. на коментар 15В Православен катехизис(проф.Тотю Коев) в обяснение на 5-та Божия заповед са обяснени думите на Св.Ап.Павел в посланието до Римляните/Рим.13:1/ - Думите ''няма власт която да не е от Бога'' не служат за оправдание на съществуващите несправедливи системи ....С тези думи Апостолът потвърждава истината ,че от Бога е установен такъв порядък в отношенията между хората в обществото ,при който определени хора трябва да имат власт над другите защото би настъпило хаос...Обаче каква форма на управление ще има зависи от съзнанието на хората и тяхното нравствено съвършенство.Плащаме данъци за да има полиция която да ни пази общо казано да има ред и определени права над другите и т.н. разделението на трите власти е за да се контролират а в какво се изражда е друга тема и вратичките в закона и как се харчат парите във бюджета и т.н. статията е много добра - http://darikfinance.bg/***/83787#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 0
Атанасио
преди 8 години
Доц.д-р Емил Хърсев цитира казаното от св.ап.Павел ''които не иска да работи не трябва и да яде'' - http://***.segabg.com/article.php?id=681511,и ми харесва статията защото и аз съм против базов миним.доход и раздаване безразборно на соц.помощи и дори купоните за храна за 50-те милиона в САЩ не ми харесват много защото трябва обществени кухни заради енерг.ефективност Патриарха на България го каза хубаво в интервю за БТА около 01.05.13год. '' всяка криза икономическа, екологична, политическа, социална е следствие от духовната криза, т.е. от отдалечаването от Бога и Законите , които Творецът е установил във Вселената...'' но освен констатации трябва и катехизация(обучение и наставление) и съм обяснил всичко - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1515185388759690 Не се знаят елементарни неща като какво е държава по принцип
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 0 rate down comment 0
Атанасио
преди 8 години
Св.ап.Павел е казал ''който не иска да работи не трябва и да яде'' и хайде да видим как да се подържа безработица до 2-3% - мога да е подържам до 2-3% у нас и в света столетияОписал съм всичко в коментар 1 и 8 тук - http://darikfinance.bg/***/112887?&order=asc#comments Бюдж.излишъци през прозрачни обществени поръчки за точно определени неща за да се избегнат 3 планетарни катастрофи ,и за обществено полезни неща за да се подържа безработица до 2-3% (ако трябва по два пъти ще се метат и мият улиците и камъни от реката ще се вадят и шишарки от гората ще се събират за да има работа а не соц.помощи) ,и предложението на ООН за 4 дневна раб.седмица за намаляване на безработицата е за накрая.Г-н Хърсев го обяснява донякъде - http://***.segabg.com/article.php?id=681511Аз съм против да се раздават безразборно соц.помощи особено кеш тоест трябва ваучери за енергия и обществени кухни защото купоните за храна в САЩ за 50-те милиона американци също не ми харесват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 0
Атанасио
преди 8 години
Джон Мейнард Кейнс около 1935г. прогнозира, че през 2030 г. светът ще се изправи пред "технологична безработица" и хората ще трябва да се трудят по 15 часа на седмица, за да се запазят високи нивата на заетост на работната сила.Наскоро икономическият отдел на ООН предложи 4 дневна раб.седмица но това е за накрая - Започва се със забрана на офшорките ,данък върху лихвите по държ.дългове и ''данък Тобин''През 2012г. разликата в дохода на средния топ мениджър и средния му работник в САЩ е нараснала над девет пъти от 30 пъти в края на 70-те години, до 277 пъти днес. Средното почасово възнаграждение от 1975 до 2010 г. е пораснало 10 пъти по-малко от производителността - защото се краде много
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 3
Mesoiadess
преди 8 години
Защо се фокусираме върху нуждите на имащите , щом нямащите оцеляват и без такова внимание . Щом допускаме безработица - те хора да живеят с доход - 0 няма нужда от твърдения колко струвала издръжката или какъв бил прага на бедността
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 0
Атанасио
преди 8 години
Лошото е ,че The Economist прави такива елементарни анализи Крайното търсене се стимулира по два начина :1) кредитиране 2)преразпределение в смисъл достойно заплащане и нямам против финансовите спекуланти и банкстреите да взимат милиони но и да ги връщат щом като ги спасяват с пари на данъкоплатците Милтън Фрийдман го е казал отдавна - американската икономическа система представлява социализъм за богатите и свободна стопанска инициатива за всички останали. Ако обикновен човек не успее да плати дълга си, той е принуден да живее в колата си. Ако банкер не успее да плати дълга си, той разчита на данъкоплатците, за да го спасят.Значи когато печелят банкстерите печелят само те но когато губят губят всички и съм събрал фактите как са откраднати десетки трилиони - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685 Най-важното сега е какво трябва да се направи за да не стане хаос и войни(коментар 1 и 3) - http://darikfinance.bg/***/116481#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още