IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕК: Потреблението ще е основен двигател на българската икономика през 2017 г.

Засега България разчита на силния износ, който носи очакван ръст от 2,2% през 2015 г., сочи анализ на Брюксел

13:07 | 04.02.16 г. 8
<p>
	Снимка: <em>ЕК</em></p>

Снимка: ЕК

Икономиката на България ще нарасне с 2,2% през 2015 година благодарение на силния износ и публичните инвестиции, сочи зимната прогноза на Европейската комисия за страната ни. В документа е записано обаче, че на този етап вътрешното потребление остава относително слабо.

От Брюксел припомнят, че икономическият ръст на България беше ревизиран в посока нагоре на няколко пъти през миналата година. Основание за това е било увеличението на износа в първите три тримесечия на годината въпреки по-слабата динамика на промишлеността и търговията на дребно.

Очакванията на Комисията са през 2016 година икономиката на България да запише ръст от 1,5 на сто, а през 2017 година - от 2%.

Основният двигател на растежа през 2017 година ще бъде вътрешното потребление. Според оценките на ЕК ръстът на потреблението през 2015 година е бил 0,7%, като от една страна то е било подкрепено от ниската инфлация и евтините горива, но от друга - подтискано от слабия ръст на заплатите.

Очакванията са обаче през тази година ръстът да бъде от 1,4%, а през 2017 година - от 1,7 на сто.

Заетостта расте през първото деветмесечие на 2015 година, подкрепена от повечето работни места в промишлеността, ИКТ сектора и строителството. Очакванията са в края на годината България да отчете ръст на заетостта от 0,3 на сто. Прогнозата на ЕК е тенденцията да се задържи и да достигне до 0,4% ръст през тази година и 0,5% - през 2017 година, което означава ниво на безработица от 9,4 на сто през тази и от 8,8% през следващата година.

През 2016 година инфлацията в страната ще остане на негативна територия, макар и цените да започнат да растат. През 2015 година годишната инфлация в България е -1,1%, а очакванията са през тази година да достигне около -0,1%-0%. Завръщане към положителни стойности се очаква едва през 2017 година.

От Комисията предупреждават и за ограничаване на ръста на инвестициите през следващите две години, причинено от липсата на подкрепа за изграждането на бизнес средата и сдържания приток на чуждите инвестиции. Износът пък може да се окаже под заплаха от геополитическата нестабилност в основни търговски партньори.

Като цяло обаче рисковете изглеждат балансирани и допълнително увеличение на износа и стабилизиране на трудовия пазар ще подхранят инвестициите и вътрешното потребление повече от очакваното, смятат в Брюксел.

ЕС навлиза в своята четвърта година на възстановяване и ръст, макар и все още с умерен темп, допълват още от Европейската комисия в своята зимна прогноза. Основен двигател на европейската икономика през 2015 година е потреблението, а рисковете, свързани с нестабилността на световната икономика, остават едно от най-големите предизвикателства пред общността. Страните с най-силен ръст на икономиката през 2016 година ще бъдат Ирландия (4,5%), Румъния (4,2%) и Люксембург (3,8%). 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:15 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 10 rate down comment 1
Тава е
преди 8 години
"Основният двигател на растежа през 2017 година ще бъде вътрешното потребление."По законите на икономиката това е присъда "доживотен затвор"! Който приема такава програма е палач на народа си!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 2
bgMan
преди 8 години
Аха, ясно.Това индиректно означава лоши перспективи за България в икономически аспект. Какво потребление може да има в най-бедната страна в ЕС?И другото което ми светва - не очаквайте правителството да разреши на картела при горивата да свали цените още 1 или 2 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 15 rate down comment 1
Vesko94
преди 8 години
Защо, макар и слабо, потреблението се вдига? Ами заради все по-големите суми, които българите в чужбина пращат. Като допълнение и не малка част от тях прекарват Коледа и Нова година тук, харчейки парите си тук и плащайки ДДС тук. Това са ускорителите на потреблението. Иначе от живеещите тук единствено в София и другите големи градове има нещо като потреблението. Провинцията е умряла работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 4
Repoman
преди 8 години
Според мен друго са имали от ЕК впредвид, че не трябва да разчитаме на износа да ни движи догодина. Затова и казват да не се юркаме да стимулираме само експортно-ориентираните дейности, както го правихме последните 10-15г., а да се обърнем към вътрешното потребление. Можем да почнем да произвеждаме Мерцедеси за местния пазар, или някоя друга стока със силно вътрешно потребление у нас като IPhone-и.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 22 rate down comment 6
Internet
преди 8 години
Понеже заплатите и пенсиите здраво ще скочат през 2016 г.Смешници, палячовци, рекламисти на Боко Тиквата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 3
Internet
преди 8 години
Понеже заплатите и пенсиите здраво ще скочат през 2016 г.Смешници, палячовци, рекламисти на Боко Тиквата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 1
ert
преди 8 години
Аха, обаче ЕК не са познали. Ние ако чакаме потреблението ни да ни е двигател ще има да почакаме доста. Най-малкото защото данъчната ни политика е насочена към високи косвени данъци за сметка на ниски преки такива, а това спъва потреблението. ЕК няма ли да препоръча да си оправим данъчната политика за да може потреблението ни да е двигател?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още