ФУНДАМЕНТАЛЕН КОМЕНТАР
Безсилието на Гърция да намери решение с частните си кредитори по въпроса с дълга на страната продължава да тегли еврото в посока надолу. Единната поевтиня срещу щатския долар за трети пореден ден и вече се отдалечи на 1.50% от върха, който записа в петък.
По време на азиатската търговска сесия днес еврото разшири загубите, което приближи двойката EUR/USD до психологическата цена от 1.30.
Въпреки увеличения натиск на европейските лидери върху Гърция, страната не може да намери общ език с кредиторите си вече втора седмица. Припомняме, че Атина трябва да убеди партньорите си от еврозоната и Международния валутен фонд да й отпуснат пакет от 130 милиарда евро.
Срещу спасителната финансова инжекция южната ни съседка ще трябва да въведе редица бюджетни съкращения и да приложи серия от реформи. Сред основните антикризисни мерки са намаляване на разходите за отбрана, здравеопазване и прилагане на мащабна реформа в пенсионната система.
Гръцките власти подчертаха, че ще направят всичко възможно, за да получат заема и да избегне фалит, но до момента няма официално споразумение.
Икономическите новини от другата страна на Океана се разминаха с предварителните очаквания и изтласкаха основните борсови индекси на Wall Street на отрицателна територия. Пониженият апетит към акции и рискови активи заработи в полза на щатския долар заради качеството му на валута убежище.
Първо чикагският индекс на бизнес активността отчете спад за януари до 60.2 пункта при очаквания за покачване до 63.1 пункта. Потребителското доверие също разочарова пазарните участници. Прогнозираният растеж от 68.2 пункта за януари се оказа доста оптимистична прогноза. Доверието на американците към икономиката се сви до 61.1 пункта.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР
EUR/USD
Open – 1.3142; High – 1.3213; Low – 1.3041; Close – 1.3082
Поредицата от негативни сесии за еврото остави впечатление, че възходящият импулс вече е изчерпан. Двойката се намира все още под 89-периодната средна, което дава основание за търсене на сигнали за нови покупки на долари.
GBP/USD
Open – 1.5707; High – 1.5795; Low – 1.5696; Close – 1.5757


Костадинов за "Баба Алино": Бизнесът продължава да работи с пълна сила
Шофьор излезе с колата си от пътя край Варна и се потроши
В Халкидики премахват чадъри и шезлонги, заключени с катинари на плажовете
Седем държави от ЕС настояват за пълно премахване на колите с бензин и дизел
Габровец открадна дамска чанта от хотел на Златните
Инвеститорите на Apple реагираха хладно на новия Siri AI
В. Караиванов: Очаквам агресивно орязване на разходи и вдигане на събираемостта
Новият ред в снабдяването пренарежда веригите от цена към риск
Пенсионните фондове ще съобразяват стратегиите си с пазарни индекси
OpenAI е подала поверително заявление за IPO
Mercedes за 2 милиона евро бе открит в изоставен склад
BYD тества брутална алуминиева рама, издържаща 12 тона
Популярен механик посочи най-надеждните автомобили
Меките хибриди: С какво са по-различни и за кого са най-подходящи?
Subaru пуска три нови модела с ръчни скорости
Евгений Дайнов: Оставката на Кандев е много сериозно предупреждение
Пощенска банка, Сирма Груп Холдинг и Ethermind са големите победители в Transform IT Awards 2026
Консултации при Йотова: Важно е хората да имат доверие в ЦИК и нейния авторитет СНИМКИ/ВИДЕО
Омбудсманът: КЕВР да преразгледа новите цени на парното
Идрис Елба: Джеймс Бонд не трябва да става прекалено политически коректен
преди 14 години платформата за търговия друго показва отговор Сигнализирай за неуместен коментар