IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кога ще има яснота около състоянието на КТБ?

Председателят на КТ "Подкрепа" потвърди, че на срещата при главния прокурор вчера е била обсъждана датата 21 септември

09:53 | 10.09.14 г. 3
Кога ще има яснота около състоянието на КТБ?

Мъглата около момента, в който ще стане ясна съдбата на Корпоративна търговска банка (КТБ), се сгъстява.

В ефира на телевизия Bulgaria on Air председателят на КТ “Подкрепа” Константин Тренчев потвърди, че вчера главният прокурор Сотир Цацаров е обявил, че на среща с ръководството на БНБ е била обсъждана датата 21 септември като дата, на която ще има повече яснота за състоянието на финансовата институция.

Припомняме, че вчера, след срещата при главния прокурор, на която присъстваха представители на работодателите и синдикатите, както и финансовият министър Румен Порожанов, председателят на Българската стопанска камара (БСК) Сашо Дончев обяви, че състоянието на банката ще стане ясно на 21 септември, когато изтича тримесечният срок на специалния надзор. По думите на Дончев това е казал при Цацаров управителят на Централната банка Иван Искров, който също вчера е участвал в среща, посветена на банката, в Прокуратурата.

От БНБ отрекоха информацията. Централната банка подчертава, че Дончев не е говорител на БНБ и пълна информация за действията на Централната банка по случая КТБ, както и за препоръките към квесторите и сроковете на одиторите, е публично достъпна на сайта на институцията.

От БНБ припомнят също така, че на 31 юли е бил обявен крайният срок, който се дава на трите одиторски фирми, проверяващи банковата група КТБ, за изготвяне на техните доклади и този срок е 20 октомври. Този срок не е бил променян.

От Прокуратурата също отказват да коментират какви точно разговори са се водили за КТБ. В съобщение на институцията се посочва само, че “пред главния прокурор и министъра на финансите участниците в дискусиите са изложили своите експертни виждания за начина на оздравяване на КТБ и защита на вложителите. Била е подчертана  необходимостта от незабавно започване на диалог по тези теми с ръководството на БНБ. Наказателното производство срещу длъжностни лица от КТБ АД не е било предмет на обсъждане. Ръководството на прокуратурата не е поемало каквито и да е ангажименти от името на управителя на БНБ, включително и относно конкретни срокове за действия от страна на Централната банка”.

“Вчера бяхме доста хора и чухме с ушите си главния прокурор, който ни каза, че е имал среща с шефове на БНБ и финансовия министър, който присъстваше и на срещата с нас, и според БНБ на 21 септември ще има яснота какво е състоянието на КТБ. Или главният прокурор е чул грешна дата, но не ми се вярва, тази дата беше многократно обсъждана”, коментира Тренчев.

За да се излекува една болест, е необходима точна диагноза, посочи още председателят на синдикалната организация. Съобразно диагнозата се назначава и лечението, допълва той. В конкретния случай диагнозата трябва да се определи от хората, които са в банката, допълва Тренчев.

“Считаме, че има умишлено бавене, защото пациентът е със спрени системи и кислород и той се мята и агонизира, а около него се мотаят и бездействат”, каза още председателят на КТ “Подкрепа”. “Настояваме, че поради факта, че няма парламент, който да потърси отговорност от БНБ, прокуратурата е единствената институция, която може да ги разтръска и да ги накара да работят. Сегашното им поведение е престъпно бездействие”, поясни Тренчев посредничеството на Сотир Цацаров по казуса КТБ.

По думите му главният прокурор ще положи усилия да убеди БНБ да приеме експертен разговор с представителите, които участват в експертния съвет към работодателските и синдикалните организации.

“Тези експерти не подлежат на съмнение, хората направиха и план, но няма желание от страна на БНБ по този казус да се вземе окончателно решение”, посочи Тренчев. Според него “организирана престъпна група е нападнала банката с всички възможни инструменти”, но сценарият се е объркал. Тренчев изтъкна, че всеки ден, в който проблемът не се решава, намалява вероятността нещата да се оправят.

Финансистът Стоян Александров също разкритикува централната банка и посочи, че в случая позитивното е, че има диалог, макар и при главния прокурор, което според експерта “не е много естествено при решаването на такива спорове”.

Според Александров, който се определи като един от големите критици на БНБ, централната банка е възприела “стратегия на бездействие и страничен наблюдател” на събитията.

Той изтъкна, че “от сегашното ръководство не може да се очакват действия” и “колкото по-бързо си отидат, толкова по-добре, но това не може да стане без Парламент”.

Александров предположи, че вероятно ще се стигне до удължаване на специалния надзор над банката, тъй като се чакат становищата на външните одитори. Той подчерта обаче, че Брюксел е подкрепил различни сценарии за спасяването на банката, а европейските власти са отворени да се търси решение.

По думите му в Брюксел се е състояла и среща с работната група на евроинституциите, която работи по случая КТБ, но тази среща не е била оповестена в публичното пространство.

Александров също каза, че сценариите за решаването на ситуацията зависят от състоянието на банката. Според него най-евтиният вариант е държавната намеса, но не задължително финансово инжектиране и безвъзвратно предоставяне на средства.

По думите му БНБ трябва да каже колко е капиталовата дупка в банката, акционерите – могат ли да я попълнят, а ако не – колко пари трябва да даде държавата. Финансистът изтъкна, че това би била временна помощ, след което банката трябва да бъде продадена и държавата да си възстанови парите.

Александров отново изтъкна, че най-евтиният за държавата и обществото в политически, икономически и финансов аспект е банката да бъде спасена, а най-скъпият – да бъде ликвидирана и да бъдат платени гарантираните депозити. Така според него ще се нулира Фондът за гарантиране на депозитите, а държавата ще трябва да налее още над милиард.

Александров изрази опасенията си, че при този сценарий тези, които атакуват банковата система и валутния борд, няма да спрат и ще се получи ефект на доминото. Политиците трябва да го осъзнаят, заключи финансистът.

Всичко по казуса с КТБ четете тук

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:40 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 7 rate down comment 0
bkbelchev
преди 9 години
Сбъркана държава Пълна безотговорност и незаинтересованост Главния прокурор се занимава с оздравяване на банки Няма да се учудя ако здравния министър започне да решава проблема с НЕК
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 0
Людени
преди 9 години
Водят се някакви разговори и всички участващи "отказват да коментират какви точно разговори са се водили за КТБ" !Кому е нужна тази потайност ?Същността на "новината" : Водени са тайни разговори за случващото се с КТб !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 3
abdul
преди 9 години
Дали умишлено не пропускат една икономическа, политическа и финансова полза за обществото, а именно, че при фалит много ясно ще лъснат основните причинители на този банков цирей и дали с отчитането и всъщност по-добрия вариант за обществото (а не за съдържателите на 100к+ депозити) е точнл фалит на КТБ ??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още