IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Плевнелиев: Борбата с промените в климата налага нов подход за икономически ръст

В изказването по време на срещата в Париж президентът заяви, че не става въпрос само за морално задължение

22:25 | 30.11.15 г. 6
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Борбата с климатичните промени не е само морално задължение, а налага да бъдат преосмислени подходите за постигане на икономически растеж. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, който участва в Париж в Срещата на върха в рамките на 21-вата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата, съобщиха от президенството.

Целта на световния форум е постигането на глобално, правно обвързващо споразумение, което да обедини усилията на отделните държави за ограничаване на нарастването на средната температура до 2 градуса по Целзий.

"Това споразумение не само ще доведе до успех две десетилетия на преговори за справяне с климатичните промени, но ще ускори и трансформацията на световната икономика", заяви държавният глава. Президентът припомни, че през последните години цената на "чистата енергия" е намаляла значително и днес можем да оставим в миналото производствените модели, разчитащи на интензивна експлоатация на природните ресурси.

"Противопоставянето на глобалното затопляне изисква да променим начина си на живот и работа. Всички държави трябва да дадат своя принос за намаляване на парниковите емисии, но те могат и да печелят от икономическите възможности, които създава нисковъглеродната икономика", подчерта Росен Плевнелиев.

Президентът беше категоричен, че новият модел на икономически растеж не трябва да се превръща в привилегия само на развитите държави и призова за повече инвестиции и ускорен трансфер на нисковъглеродни технологии към по-слабо развитите страни.

Пред участниците във форума президентът Росен Плевнелиев увери, че България и държавите от Югоизточна Европа са част от усилията за изпълнение на целите на ЕС в областта на климата и енергетиката за периода до 2030 г. и за успеха на глобалната мисия за справяне с климатичните промени.

"Като член на ЕС България подкрепя изграждането на отворен Европейски енергиен съюз, в който да участват и държави, извън границите на ЕС. Енергийната ефективност, достъпност и диверсификация са от ключово значение за устойчивото развитие", посочи държавният глава.

Президентът отбеляза също така усилията на страната ни за изпълнение на Третия национален план за действие по изменение на климата, както и за осъществяването на амбициозна национална програма за енергийна ефективност.

"България успя да изпълни 7 години по-рано заложените от ЕС цели за въвеждането на възобновяеми енергийни източници и днес техният дял в енергийния микс достига 20%. Намалихме парниковите емисии с 20% и увеличихме енергийната ефективност също с 20%", подчерта още държавният глава.

По думите на Росен Плевнелиев, защитата на екосистемите и биоразнообразието е в основата на смекчаването на климатичните промени, а страната ни е на първо място в ЕС по защитени територии в рамките на НАТУРА 2000 - в мрежата попада около 30% от територията на България.

"Поставяме си високи цели и трябва да ги изпълняваме. Споделяме и заложените от ЕС цели за ограничаване на парниковите емисии с 40% до 2030 г.", каза още президентът. Според държавния глава, новото глобално споразумение за борба с климатичните промени трябва да засили прозрачността в системите за текущо отчитане и оценка на постиганите резултати.

21-вата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата в Париж ще продължи до 11 декември. Във форума участват над 150 държавни и правителствени ръководители, хиляди правителствени и независими експерти, както и представители на неправителствени организации за защита на околната среда, човешките права и други.

Конференцията започна с минута мълчание в памет на жертвите на атентатите от 13 ноември в Париж.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 7 rate down comment 2
power grid
преди 8 години
Боже пази България.Кат се замисля че още цяла година трябва да търпим тоя *** нееееееееееееееееее.Първата му жена го е зарязала втората не ще да се излага по света с него.Бойчееееееее вземи го положи тоя зад врата дано млъкне
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 14 rate down comment 1
power grid
преди 8 години
Боже пази България.Кат се замисля че още цяла година трябва да търпим тоя *** нееееееееееееееееее.Първата му жена го е зарязала втората не ще да се излага по света с него.Бойчееееееее вземи го положи тоя зад врата дано млъкне
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 3
michaelis12
преди 8 години
Това недоразумение на природата знае ли въобще защо е там и за какво става въпрос ?.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 0
STRAHO
преди 8 години
https://***.youtube.com/watch?v=JizFAhEpiEc
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 2
abdul
преди 8 години
Не може да е толкоз *** тоя..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 2
studioaa
преди 8 години
Още от сега мога да ви кажа какъв е този "нов подход за икономически ръст". ЕП в момента дискутира т.н бежанци причинени от промените в климата. Планът е, освен бегълците от войни и тероризъм да се приемат и тези бягащи от бедност, безработица и промяна в климата. Така реално броя на потенциалните кандидат бежанци в Европа ще нарасне до поне 1 милиард души. Естествено всичките тези "лидери", които ще се съберат в Париж не дават и 5 пари за обикновения човек от улицата, който страда от безработица, бездомност, липса на пари за медицински грижи и децата му са принудени да учат в училища, в които никой не може да говори на местния език.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още