IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Екзотиката на руската арктическа зона

Руските туристически институции искат да засилят посещенията в региона и круизите до Северния полюс

12:10 | 29.03.17 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Арктическият регион има големи възможности не само от гледна точка на добива на полезни изкопаеми, но и на развитието на туризма. В това отношение Русия има голям потенциал. Туровете в Арктика са скъпи заради необходимостта да се наемат кораби от ледови клас, но направлението стремително набира популярност сред туристите от цял свят. За това как може да се увеличи притокът на туристи в руската арктическа зона разказват Ростуризъм (Федералната агенция по туризъм) и Асоциацията на туроператорите в Русия (АТОР) преди Международния арктически форум, предава Агенция ТАСС.

Всяка година субектите на Руската федерация, намиращи се в арктическата зона, са посещавани от около 2 милиона души. По данни на Росстат през 2015 година този показател е 1,8 милиона души. Основно те са руснаци и само 100 000 - чужденци. Именно чуждестранните пътешественици обаче могат да осигурят значителен растеж на туристическия поток в руската зона в Арктика, категоричен е ръководителят на Ростуризъм Олег Сафонов.

"Да направим арктическият туризъм масово направление ще бъде трудно заради високите цени, недостига на инфраструктура и продължителната сезонност. Но това е много важно и перспективно направление - да развиваме туризма в северната част на страната си. При това арктическия туризъм е много популярен сред чуждестранните граждани. При нас идват представители на над 40 държави", отбелязва Сафонов.

По думите му чуждестранни туристи идват най-вече от Китай, страните от Близкия изток, САЩ, Япония и Корея. Нараства търсенето на арктическия туризъм и в Европа, преди всичко в скандинавските държави, в Германия, Франция, посочва изпълнителният директор на АТОР Майя Ломидзе.

"Това е абсолютна, съвсем руска екзотика. И тъй като всички арктически зони са зони на добив на полезни изкопаеми, там е развит бизнес туризмът и съответно има хубави хотели, в които би могло да се настаняват тези туристи. Ето защо има перспектива", убедена е тя.

Ексклузивен туристически продукт

Арктика - това преди всичко е екологичен туризъм и активна почивка. Русия предлага ексклузивен туристически продукт - круиз на Северния полюс, съобщава Ростуризъм.

"Русия е единствената страна в света, която по морски път превозва туристи до върха на планетата. Превозите до Северния полюс се извършват от Мурманск през Шпицберген, или през Земята на Франц Йосиф, със спирка в Нова Земя и обиколка на колонии от птици и наблюдение на арктически животни на скалата Рубин и в залива Тихая, на островите Чамп и Рудолф", разказва ръководителят на ведомството.

Въпреки високата цена на експедиционните круизи, за такива пътешествия има огромно търсене и местата за тях се запазват година или повече по-рано, отбелязва Ростуризъм. Експедиционните круизи се изпълняват на плавателни от ледови клас или ледоразбивачи - те могат да достигнат райони, недостъпни за обикновените круизни кораби заради ледовете. На борда обикновено има от 50 до 110 туристи.

Друга популярна туристическа дестинация в Арктика е архипелагът Шпицберген. По данни на круизната компания Poseidon Expeditions това направление осигурява стабилно търсене. При това туристите се интересуват от възможността да изследват руската част на Шпицберген - Баренцбург. Посещението му може да се организира по обратния път от Земята на Франц Йосиф, уточнява Ростуризъм.

Чужденците могат да проявят интерес и към етническия туризъм - запознаване с културата и бита на коренните северни народи, отбелязва Ломидзе от АТОР. "Таймир - това е една история, а Ненецкият автономен окръг - друга, Салехард, Ямало-Ненецкият автономен окръг - трета, и т.н. Тоест всеки път има определена етническа група, което прави пътуването в една или друга арктическа област уникално. Там можете да опитате местната кухня, да отидете на екскурзия, например до еленовъдите и юртите", обяснява тя.

Освен това се засилва интересът към елитния сегмент на арктическия туризъм - разглеждане на природните красоти от хеликоптер, информира Ломидзе.

Развитие на инфраструктурата

За да се увеличи обемът на арктическия туризъм в Русия, преди всичко трябва да се модернизира и развива пристанищната инфраструктура. Така че е необходимо да се изградят нови и да се реконструират съществуващите морски арктически пристанища, да се осигури съвременна пристанищна инфраструктура за прием на различни видове плавателни съдове и обслужване на по-високо ниво руски и чуждестранни туристи, разяснява Федералната агенция по туризъм.

Високата цена на обиколката в Арктика се дължи основно на скъпия наем на плавателните съдове. Ето защо е необходимо да се разработи гъвкава система на тарифи по целия Северен морски път и ставки на пристанищните такси за пътнически кораби, според Ростуризъм. Това ще даде възможност на туристическия пазар в Арктика да навлязат нови руски играчи (сега на практика те не са представени там).

Второто важно направление е построяването на нови хотели, откриването на ресторанти и кафенета, както и на културно-развлекателни обекти.

Частично тези мерки са заложени във федералната целева програма "Развитие на вътрешния и външния туризъм в Руската федерация (2011-2018 година)".

Визови преференции

За да се увеличи потокът на чуждестранни туристи в руската арктическа зона, са необходими визови облекчения, според Федералната агенция по туризъм. Например, трябва да се осигури безвизово пребиваване в Русия за 72 часа на пътници на круизни кораби, пристигащи (включително и транзитно) през международни летища.

"Тази мярка ще даде възможност на туристите да започват и завършват круизи, а не само да правят спирка в Руската федерация, което значително ще повиши привлекателността на пристанищните градове, тъй като това ще позволи на туристите да остават в тях два-три дни преди да се качат на кораба или след края на круиза", поясни пресслужбата на ведомството.

Освен това Ростуризъм предлага да се обмисли възможността за безвизов престой в Русия в продължение на 15 дни за пътниците на речните круизи, които са в организирани групи и живеят на корабите. А също и да се разшири двустранната практика на издаване на групови визи.

"Оформянето на една виза за група, както показва опитът, дава 20-30 % увеличение на туристическия поток в сегмента на групово организирания туризъм. При това, за да се навлезе на световния пазар на круизния туризъм и да се разшири сътрудничеството с водещи туроператори, се изисква обединяване на ресурсите на Архангелска, Мурманска област и Карелия с Красноярския край, активно развиващ туризма в Арктика", подчертава ведомство.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:25 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 4 rate down comment 3
majnata
преди 7 години
Що тъй бе ...казвам само да си плюят у пазвата и да целуват ръка...дядя Вова ги кани на екскурзия ...само ! : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 5
bgMan
преди 7 години
Вие си оставате патологични садисти и убийци независимо от времето и епохата. Как не мръднахте поне 1 милиметър в положителна посока?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 4
majnata
преди 7 години
...не се блъскайте , за всички ше има място ! : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 12
majnata
преди 7 години
Препоръчителна дестинация за всички "антикомунета"...да видят къде биха живели по времето на Йосиф Висарионович...и да целуват ръка на Путин че ги кани само на екскурзия...с връщане ! :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още