IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Безработицата в България продължава стабилно да намалява

Младежката безработица в страната обаче нараства за четвърти пореден месец

12:25 | 31.08.17 г. 48
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Безработицата в България продължава да се понижава и през юли на месечна база, достигайки 5,9% от 6,0% през предишния месец. Това сочат последните сезонно изгладени данни на Евростат, публикувани днес.

Нивото на безработица в страната остава сравнително стабилно през последните четири месеца, като през април то е било 6,1%, а през май и юни – 6,0%. На годишна база понижението е доста по-силно, като през юли 2016 г. тя е била на равнище от 7,6%. Безработните у нас през седмия месец на годината са били общо 194 хил. души.

Нивото на младежка безработица в страната обаче продължава да се повишава на месечна база и остава високо като цяло. През юли тя е достигнала 13,7%, което е с 0,2 процентни пункта повече спрямо предишния месец и с 0,5 процентни пункта спрямо април. На годишна база обаче все пак се отчита понижение, като през юли 2016 г. тя е била 17,5%. Общо 20 хил. младежи на възраст до 25 години са били без работа през седмия месец на годината.

Безработицата в Европейския съюз (ЕС) като цяло остава без промяна през юли на месечна база на ниво от 7,7%. Това е най-ниското равнище от декември 2008 г. На годишна база обаче се отчита спад от 8,5% през юли 2016 г., или разлика от 0,8 процентни пункта. Безработните в региона през юли са били 18,916 млн. души.

Що се отнася до еврозоната, безработицата и там остава остава без промяна през юли спрямо юни, оставайки на ниво от 9,1% - най-ниското от февруари 2009 г. Тя обаче е с 0,9 процентни пункта по-ниска спрямо седмия месец на годината на 2016 г. Безработните в региона през юли са били общо 14,86 млн. души.

Сред страните членки на ЕС най-ниски нива на безработицата през юли 2017 г. са били отчетени в Чехия (2,9%), Германия (3,7%) и Малта (4,1%). Най-високи равнища на безработица пък се наблюдават в Гърция (21,7% за май 2017 г.) и Испания (17,1%).

На годишна база нивото на безработицата през юли 2017 г. е спаднало в почти всички страни членки с изключение на Финландия, където е останало без промяна. Най-големите понижения се отчитат в Хърватска (от 13,2% до 10,6%), Испания (от 19,6% до 17,1%), Словакия (от 9,7% до 7,3%) и Кипър (от 13,0% до 10,8%).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:56 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

38
rate up comment 5 rate down comment 1
Jay Gould
преди 6 години
Последно щели да регулират наргилетата, от няколко дни само това чепкат медиите! :)) Пълни *** и проблема е, че пречат от наргилета до заводи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 11 rate down comment 0
data
преди 6 години
Е другият пример са комуникациите - българина се радва на интернет , покритие на гсм и телевизия при това на цена на която другите могат само да мечтаят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 2 rate down comment 2
nobel
преди 6 години
То ако можеше нещата да се оправят с печатане на пари и промени в лихвените проценти кризи нямаше да има въобще. Щяха да ги предотвратяват предварително.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 15 rate down comment 0
Jay Gould
преди 6 години
Аз съм го казвал и преди - защо тук в България има например толкова развит IT сектор? Ами просто е. Политиците и медиите са прекалено *** за да се намесят - да измисля и настояват за регулации и там и да оакат и него. Само това е причината
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 5 rate down comment 0
data
преди 6 години
Виж тук съм 100 % съгласен , поне постоянно го изпитвам на гърба си
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 12 rate down comment 0
Jay Gould
преди 6 години
Няма нищо лошо в дефлацията. Зло е инфлацията и още по-голямо стагфлацията. В света по време на най-големия разцвет в 18 и 19 век е имало 200 годишна дефлация. САЩ, Франция или Англия да не са умрели? Вземи Швейцария ... Франкът им поскъпна рекордно и какво - просяци ли има в Лозана? Пречка през правенето на пари и нови работни места са регулации. В България е почти невъзможно да построиш завод, ако нямаш яки връзки да минеш всички бюрокрации. И понеже не всеки иска да се занимава с простотии и да чака, инвестират там където е лесно - Чехия например. Страните с най-малко регулации са най-добре. Хон Конг, Швейцария, Нова Зландия и т. н. Има си всяка година класации. В България бизнес в момента се прави по-бавно и трудно отколкото в Тунис. Е каква инфлация ще реши проблема с нормотворчеството и нон-стоп приемането и промяна на закони и наредби?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 6 rate down comment 3
data
преди 6 години
Така е , реалната безработица вероятно е отрицателна - просто прекалено дълго задържаха доходите ниски като се уповаваха че това ще повиши конкуретоспособноста на страната . Пакубна политика при отворен пазар на труда
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 9 rate down comment 0
Jay Gould
преди 6 години
А е истина, че кадри няма, а каквито има умните в бизнеса си ги държат, почти всичко останало читаво, се изнесе в чужбина и нормално. Трудът не е привилегия или благодеяние, а стока. Като я няма отиваш в съседния магазин или където ти е по-изгодно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 1 rate down comment 7
data
преди 6 години
Според мен валутният борд натиска доходите надолу - дефлационна икономика . Почти всички страни във валутен борд са в перманентна дефлация
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 8 rate down comment 0
Jay Gould
преди 6 години
Говорих за витрината на капитализма в Европа - Чехия. Румънците са почти латиноси и бели *** като нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още