IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Държава и бизнес в акция срещу дивото къмпингуване

Министерството на туризма да издаде наредба за местата, на които хората свободно разпъват палатки, предлага Благой Рагин

11:11 | 31.07.15 г. 3
Държава и бизнес в акция срещу дивото къмпингуване

Четири институции се заеха през последните дни да преследват хората, опънали палатки край морето, но не в къмпингите, а на последните незастроени плажове. От години представители на бизнеса ги наричат „диво къмпингуващи“ или "дивакуващи нашественици" и периодично пращат снимки на замърсени местности край плажовете. Хората в палатките обаче твърдят, че почистват, след като си тръгнат и не искат да почиват в презастроените и шумни курорти. Всичко това става покрай скандалите за незаконно строителство край морето и унищожаване на дюни.

Сега в акцията участват служители на МВР, Изпълнителна агенция по горите, регионални инспекции по околна среда и водите (РИОСВ), общини и Националната асоциация "Българско Черноморие" (представляваща инвеститорите), съобщи ИАГ.

Проверките започнаха в началото на седмицата от Северното към Южното Черноморие, имаше и нощна акция в местността „Карадере“, община Бяла. Инспекции имаше и в Шабла, Дуранкулак, Шкорпиловци, „Паша дере“, „Иракли“.

Горските служители налагат глоби заради паленето на огън и твърдят, че в дивите местности са опънати стотици палатки, около които се замърсява с битови отпадъци.

„От тази година целенасочено се преследват хората, които искат да спят на палатка. Това се обявява за незаконно от организации, маскирани като екологични, които представляват инвеститори или собственици на земи“, заяви пред Нова телевизия журналистът Пламена Тодорова.

В репортаж на телевизията действително се виждат отсечени дървета за огън и неприбрани отпадъци на къмпинг „Корал” - едно от последните диви места по българското Черноморие, известно с опитите на строители да леят бетон върху защитените пясъчни дюни.

От Агенцията по горите са съставили 9 акта за незаконна сеч и палене на необезопасени огньове. Глобите ще са от 50 до 3 000 лева. Нямат правомощия обаче да изгонят къмпингуващите, обяснява инж. Николай Пиронков, главен експерт в Агенцията по горите. Той посочи, че не му е известно в някой закон да е забранено свободното опъване на палатки.

„Практически всяка една горичка е превърната в катун, в тоалетна, арогантни хора,които заграбва и завземат. Искаме от държавата да се въдвори обществен ред”, настоява по време на проверката Димитър Канариев от Асоциация „Българско Черноморие”. Асоциацията ще лобира свободното къмпингуване да бъде забранено.

„Проблемът е чисто законодателен. Дивото къмпингуване не е забранено в нито един закон. Затова общините приемат текстове, които забраняват къмпингуването извън зони, определени за това, и налагат глоби”, обясни Пламена Тодорова.

Благой Рагин от Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите смята, че въпросът трябва да се уреди нормативно и в свободните къмпинги да има вода и тоалетни. Той се обърна в ефир към Министерството на туризма с молба да бъде написана такава наредба.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 6 rate down comment 2
unicornblade
преди 8 години
Значи ако си изхвърлиш тоалетната хартийка (която се разлага за няколко месеца и на следващата пролет няма да я има) в храсталака на дюните е голям проблем, но ако на същите дюни изтаковаш едно 9 етажно л*йно, си голям инвеститор и всичко е ОК.А аз мислех, че туризмът е свързан с природата, а не да смениш един блок с друг.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 2
tetris12
преди 8 години
акция срещу дивото застрояване ще има ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 2
melon
преди 8 години
Мутрите срещу народа. Серия 45 980...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още