Възстановяването на руската икономика, започнало в края на 2016 г. след две години рецесия, се е ускорило през първото тримесечие с растеж от 0,5% на годишна база, съобщи Росстат, цитирана от Франс прес.
Това е първа оценка на Росстат и леко надвишава прогнозата на правителството за растеж от 0,4 на сто.
По-малко от година преди президентските избори през март 2018 г., на които се очаква Владимир Путин да се кандидатира отново, освен ако не настъпи някаква изненада, статистическата служба потвърждава тенденцията към възстановяване след болезнена за жизненото равнище криза, в резултат на която броят на руснаците, живеещи под прага на бедността доближи 20 милиона.
През четвъртото тримесечие на 2016 г. Русия отчете първо покачване на БВП на годишна основа от четвъртото тримесечие на 2014 г. (+0,3 на сто).
Руският БВП се понижи с 2,8% през 2015 и с 0,2% през 2016 г. в резултат на срива на цените на петрола и западните санкции заради украинската криза. През кризисния период цените силно се повишиха, а покупателната способност и потреблението на домакинствата силно намаляха и остават все така ориентирани надолу въпреки започналото икономическо възстановяване.
Правителството в Москва очаква постепенно ускоряване на подема през годината и растеж от 2% за 2017 година.
/БТА/


МОСВ започна спешен мониторинг на морските води заради блокирания танкер
Тежка катастрофа по пътя София-Варна днес
Над 20 автомобила спукаха гуми на родно шосе само за 24 часа
НОИ одобри Бюджет 2026
Опозицията не хареса и обновения проект на Бюджет 2026
Фирми от САЩ разграбват редкоземните елементи, нужни на Европа за превъоръжаване
Мадуро знае, че Тръмп блъфира
Сигурността на Израел се нуждае от по-малко оръжие и повече диалог
Възраждането на бойните кораби в Европа връща на мода британските корабостроители
Нобеловият лауреат за мир може да получи награда си лично, но рискува много
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
Пострадали от наводнението в Бургаско: Причина са изсечените гори в Странджа
В понеделник се очаква да започне евакуация на кораба "Кайрос" край Ахтопол
Проблемът със Закона за доброволчеството продължава да е голям
Симеонов: Тайничко и Борисов стиска палци на протеста
Защо Швеция може да построи модерна подводница, а Европа няма силен морски флот?