Козметичният производител Estee Lauder Cos Inc обяви, че очаква годишна печалба под прогнозната и отчете по-ниски от очакваните продажби за тримесечието в резултат на слабото търсене на продукти за грижа на кожата на Clinique и Estee Lauder, съобщава Ройтерс.
Компанията в момента се фокусира предимно върху по-млади клиенти, предлагайки им марки като Smashbox и Glamglow, след като „наследствените“ брандове Estee Lauder и Clinique изгубиха част от блясъка си в Северна Америка.
"Не можем да говорим, че тези марки „падат отвисоко“. Част от слабото им представяне се дължи на неспособността им да привлекат по-млади жени за клиенти", казва Джоузеф Алтобело, анализатор в Raymond James.
Очаква се марките Clinique и Estee Lauder да покажат известно „конкретно подобрение“ до края на 2016 г., казва още Алтобело.
Продажбите на отдела за грижа на кожата на компанията са спаднали с 16% до 1,01 млрд. долара през четвъртото тримесечие, най-лошото понижение за последните две години.
Отделът допринася за около 40% от общите продажби за тримесечието, приключило на 30 юни.
Компанията заяви още, че продажбите в бизнеса ѝ с търговия на дребно в магазините по летищата са се понижили с 4% през тримесечието, основно заради силния долар и смъртоносната епидемия от близкоизточния респираторен синдром (MERS) в Южна Корея.
Щатската валута поскъпна с около 6% през тази година до 30 юни.
Отделът с парфюми на компанията е светлият лъч с рекорден ръст на продажбите за тримесечието от 9%, основно заради луксозни марки като Tom Ford и Joe Malone.
Тези продажби са в ярък контраст със слабите продажби на други производители на парфюми като Coty и Elizabeth Arden, които разчитат на масови аромати в твърде голяма степен.
Прогнозата за печалба на Estee за годината приключила през юни бе за 3,10-3,17 долара на акция, включително с въздействието на чуждата валута и придобиванията. Анализаторите очакваха печалба от около 3,28 долара на акция.
Нетната печалба на компанията е спаднала с 41% до 153 млн. долара или 40 цента на акция.
Без специалните ефекти печалбата на Estee Lauder е от 40 цента на акция, което е над средната оценка на анализаторите за 34 цента на акция.
Приходите на компанията са спаднали с 7,4% до 2,52 млрд. долара, което е под прогнозите на икономистите за 2,57 млрд. долара.


МОСВ започна спешен мониторинг на морските води заради блокирания танкер
Тежка катастрофа по пътя София-Варна днес
Над 20 автомобила спукаха гуми на родно шосе само за 24 часа
НОИ одобри Бюджет 2026
Опозицията не хареса и обновения проект на Бюджет 2026
Фирми от САЩ разграбват редкоземните елементи, нужни на Европа за превъоръжаване
Мадуро знае, че Тръмп блъфира
Сигурността на Израел се нуждае от по-малко оръжие и повече диалог
Възраждането на бойните кораби в Европа връща на мода британските корабостроители
Нобеловият лауреат за мир може да получи награда си лично, но рискува много
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
Пострадали от наводнението в Бургаско: Причина са изсечените гори в Странджа
В понеделник се очаква да започне евакуация на кораба "Кайрос" край Ахтопол
Проблемът със Закона за доброволчеството продължава да е голям
Симеонов: Тайничко и Борисов стиска палци на протеста
Защо Швеция може да построи модерна подводница, а Европа няма силен морски флот?