Статия Коментари (11)

Г. Димитрова: Продажбите на имоти чрез ЧСИ са атрактивна ниша за всички банки

Процесът обаче се изправя пред различни предизвикателства, които трябва да бъдат решени, казаха експерти по време на Клуб Investor.bg

Г. Димитрова: Продажбите на имоти чрез ЧСИ са атрактивна ниша за всички банки

Галя Димитрова. Снимка: Investor.bg

Продажбата на имоти чрез частни съдия изпълнители (ЧСИ) представляват нова ниша, която е атрактивна както за нас, така и за всички банки.

Това коментира по време на Клуб Investor.bg Галя Димитрова, директор "Банкиране на дребно" на Емпорики Банк България ЕАД.

Това са интересни сделки, защото са с подготвени и изчистени документи по отношение на имотите от страна на ЧСИ, имат актуални оценки на имотите, актуални удостоверения за тежести с всички вписвания, обясни тя.

„Като параметри и като цена на сделките, те изглеждат много атрактивни за всяка банка.“

Въпреки това този тип продажби са свързани с редица неизяснени въпроси и за да могат да бъдат оформени като продукт, е нужна от стандартизация.     

Като пример за предизвикателство тя посочи факта, че след като ЧСИ обяви купувача на имота, се издава постановление, което обаче все още не дава право на купувача да се обяви за собственик на имота и да се разпорежда с него. Предстои срок от 7 дни, през които купувачът трябва да заплати сделката. Банката кредитор трябва да плати по специална сметка на ЧСИ без да е обезпечена по кредита си.

Още по темата

Дори и след плащане обаче все още обявеният купувач не е собственик. Предстои нов срок на обжалване на постановлението, който в някои случаи продължава много дълго и зависи от три инстанции.

През периода на изчакване на тяхното решение постановлението не може да се впише и купувачът не може да се легализира като собственик на имота, а банката продължава да е необезпечена по сделката си, каза Димитрова.

Вижте видеото от Клуб Investor.bg с Галя Димитрова:

 

гледано: 3759   Още видео
Рейтинг 1 Рейтинг 2 Рейтинг 3 Рейтинг 4 Рейтинг 5
4 гласа

Клуб Investor.bg се осъществява благодарение на:
Emporiki bank Credit Agricole Group, генерален спонсор
С подкрепата на FairPlay Properties REIT


   1| 2    
0
 
2
 
11
от: Jores до: lashov преди 5 месеца
Въвод на купувача
Чл. 498. (1) Купувачът се въвежда във владение на имота от съдебния изпълнител въз основа на влязлото в сила постановление за възлагане. Купувачът представя удостоверения за платените такси за прехвърляне на имота и за вписване на постановлението за възлагане.
(2) Въводът се извършва срещу всяко лице, което се намира във владение на имота. То може да се брани само с иск за собственост.

Та с две думи, на база влязлото в сила постановление за възлагане се прави въвода, като той се осъществява и дори да има претенции. Този с претенцийте трябва да докаже в съд че е собственик и ако се окаже такъв ще има възможността да се върне в имота.
Процедурата по въвода от момента на влизане в сила на постановлението е до един месец. Насрочва се дата, уведомява се обитателя - независимо кой е той и ако не го предаде доброволно се изнася принудително в посочения ден и час.
0
 
0
 
10
от: tikvenik yade tutman до: lashov преди 5 месеца
на Жорес няма какво да му обясняваш - трябва му много време , за да разбере че 1+1 НЕ винаги е равно на 2
------------------------
освен аргументите които си изброил има и нещо - Още по-важно !!!

Самата Галя Димитрова, от Емпорики Банк индиректно говори СРЕЩУ ЧСИ-че се чакало повече от година ,че имало обжалвания и пр !!!

НЕ може заинтересовано лице да говори срещу себе си - ОСВЕН АКО ???
а Банките знаят неща,които простолюдието не знае.....
-----------
а и ти търпиш критика;)
--------
защо им палиш лампите на алчните говеда - нека плащат хонорари , щом искат жилище без пари ...........и ти трябва да живееш добре , нали ;)
2
 
0
 
9
от: Патилан преди 5 месеца
Икономиката супер, безработица , пълна лудница..... Конграчулейшън(казва Борисов)....."Първокласна порода стадо".....качествен материал, породата е супер! xaxaxaxaxaxaxaxaxa, няма такъв филм просто няма......,
0
 
3
 
8
от: No 20 до: markov преди 5 месеца
Между другото това с живака не е ясно на кого повече вреди:
на купувача или на този, който го слага?
По 2 причини:
- живака не е летлив и е опасен при поглъщане, което не е ясно как ще стане през стената /по отношение на купувача/;
- потрошавайки апартамента си, умника и всички, които изповядват тезата, че покупката на имот през ЧСИ е МНОГО ЛОША РАБОТА - свалят цените на обявените за продажба имоти, т.като на търговете остава да се явяват само "отворени" купувачи с пари
2
 
2
 
7
от: lashov до: Jores преди 5 месеца
Вписване на сделка е едно, а да влезеш във владение на имот е друго ...... по принцип ....... защото може да си стискаш Нот актчето на твое име и да не влизаш във владение на имота година .... две! :))
А аз не разубеждавам никой да не участва по търгове ....... напротив ....... там може да се направи добра сделка .......... казвам какви са рисковете и заради тези рискове болшинството от хората бягат от ЧСИ-тата .....

Предложете тема или лектор

Предложете ни тема или лектор за събитие на Клуб Investor.bg

Още от Новини
М. Лиао: Предимството на българския онлайн бранш е добрият интернет