Жилищните пазари по света продължават възхода си, като в него вече участват Европа, Северна Америка и някои райони на Азия, разкрива последното глобално проучване на Global Property Guide за второто тримесечие на 2015 г. От петте пазара с най-силно поскъпване на имотите за една година* три се намират в Европа (Ирландия (+10,81%), Естония (+8,99%) и Исландия (+6,19%), докато останалите два (Хонконг (+16,43%) и Филипините (+6,61%) са в Азия.
Най-големи понижения на жилищните цени на годишна база са регистрирани в Обединените арабски емирства (-11,72%), Русия (-11,13%) и Украйна (-10,64%).
За една година до края на второто тримесечие на 2015 години жилищните цени са се повишили в 24 от 39 пазара, които вече са публикували данни за второто тримесечие и са включени в проучването, сочат коригираните спрямо инфлацията данни. По-позитивните номинални данни, които обикновено се представят публично, показват поскъпване на жилищата в 28 страни и поевтиняване в 11.
През второто тримесечие на 2015 г. в 22 жилищни пазара се наблюдава ускорение на изменението на жилищните цени, а в 17 – забавяне.
Забележителен ръст на пазарите на имоти в Европа
Три от петте най-силни пазара са в Европа. Като цяло 13 от общо 20 европейски пазара, за които са налични данни за второто тримесечие на годината, отчитат ръст на жилищните цени на годишна база.
В Ирландия жилищата продължават да поскъпват, като цените са нараснали с 10,81% за една година до края на второто тримесечие, а в рамките на тримесечието - с 0,47%.
Естония е вторият най-добре представящ се пазар в Европа и третият в световен план въпреки известно забавяне на поскъпването в сравнение с миналата година. В Талин средната цена на имотите е нараснала с 8,99% през второто тримесечие на годишна база, което е най-бавният ръст от второто тримесечие на 2013 г. насам. На тримесечна база се наблюдава спад от 0,81%.
В Исландия жилищните цени са се повишили с 6,19% на годишна база, а спрямо първото тримесечие на годината почти не се отчита изменение.
Сред другите силни европейски пазари са Румъния, където жилищата са поскъпнали с 4,83% за една година, Норвегия (4,26%), Великобритания (4,11%), Германия (3,93%), Швейцария (2,76%) и Холандия (2,11%). Всички, с изключение на Обединеното кралство и Холандия, са се представили по-добре в сравнение с година по-рано. Освен това на всички пазари се наблюдава ръст на цените на тримесечна база.
Сред страните в Европа с минимални повишения на цените са Португалия, където те са нараснали с 1,53% за една година, Литва (1,15%), Словакия (0,92%) и Латвия (0,65%). Само в Португалия е отчетен ръст в сравнение с предходното тримесечие. Освен това само в Португалия и Словакия има подобрение на резултатите спрямо второто тримесечие на миналата година.
Пазарите в някои европейски държави обаче остават слаби. Русия е вторият пазар по годишен спад на цените в глобалното проучване и с най-голямо понижение в Европа. Жилищните имоти в Русия са поевтинели с 11,13% на годишна база през второто тримесечие, което е най-силният спад от последното тримесечие на 2011 г. На тримесечна база спадът е 2,92%.
Жилищният пазар в Украйна продължава да отслабва на фона на икономическата и политическа криза в страната. В Киев средните цени на новите имоти са паднали с 10,64% за една година, а на тримесечна база – с 1,61%. Резките понижения се обясняват основно с високите лихви, наложени с цел да се ограничи хиперинфлацията.
Сред другите слаби пазари в Европа са Гърция, където жилищните цени са паднали с 3,88% за година, Испания (-3,56%), Кипър (-3,18%), Хърватска (Загреб)(-2,42%) и Финландия (-0,79%).
България беше включена доскоро в проучването на Global Property Guide, но в последното издание отсъства. Вероятно причината за това е, че данните на НСИ за второто тримесечие на 2015 г. ще бъдат оповестени на 30 септември.
В Азия се наблюдава движение и в двете посоки. Половината от пазарите там са силни. Хонконг е пазарът с най-силно поскъпване на имотите в глобалното проучване – цените там са нараснали с 16,43% за една година, което е рязка смяна на тенденцията след спада от 0,66% година по-рано. На тримесечна база повишението е с 3,83%.
В Япония имотите също са поскъпнали силно благодарение на пакета икономически стимули на премиера Шиндзо Абе. В Токио средната цена на съществуващите апартаменти е нараснала с 6,13% за една година, на на тримесечна база се е понижила с 0,5%.
В Южна Корея националният индекс на жилищните цени се е повишил с 2,03% спрямо година по0рано и с 0,65% за три месеца.
Половината азиатски пазари обаче продължават да записват понижения. В пет от 10-те пазара, за които са налични данни за второто тримесечие на 2015 г., цените падат, а четири се представят по-слабо от миналата година. Жилищата в Сингапур са поевтинели с 3,38% на годишна база, което е седмо поредно тримесечие на спад на цените.
В резултат на мерките на правителството за охлаждане на пазара цените на имотите в Тайван са са паднали с 2,16% спрямо година по-рано, което е обрат спрямо тенденцията от миналата година, когато бе регистриран ръст от 5,2%.
Спадът на жилищните цени в Китай вече се забавя. Индексът на жилищните цени в Шанхай е паднал само с 0,12% за една година, а в рамките на второто тримесечие е отчетен ръст от 3,37%.
В Северна Америка жилищните пазари са силни. Индексът на жилищните цени в САЩ S&P/Case-Shiller се е повишил с 4,39% за годината до края на второто тримесечие, което е по-силен ръст от повишението от 4,15% през аналогичния период година по-рано.
В Канада имотите в 11-те най-големи града са поскъпнали с 4% за една година, което е най-силният ръст от първото тримесечие на 2012 г. На тримесечна база цените бележат повишение от 1,78%.
*В проучването се анализират коригирани спрямо инфлацията данни за второто тримесечие на 2015 г.


Момиче се влюби в мъж, той я продаде за проститутка
41 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
МОСВ започна спешен мониторинг на морските води заради блокирания танкер
Тежка катастрофа по пътя София-Варна днес
Над 20 автомобила спукаха гуми на родно шосе само за 24 часа
Нобелов лауреат за мир: Иран използва екзекуциите като „инструмент за репресии“
Фирми от САЩ разграбват редкоземните елементи, нужни на Европа за превъоръжаване
Мадуро знае, че Тръмп блъфира
Сигурността на Израел се нуждае от по-малко оръжие и повече диалог
Възраждането на бойните кораби в Европа връща на мода британските корабостроители
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
Мъж е в тежко състояние след катастрофа на пътя София-Варна
Делян Добрев: Предишният вариант не беше бюджетът на ГЕРБ
Пострадали от наводнението в Бургаско: Причина са изсечените гори в Странджа
В понеделник се очаква да започне евакуация на кораба "Кайрос" край Ахтопол
преди 10 години Хайде и при нас в БГ .... уви !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар