IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Полша и Хърватия търсят решение за ипотеките във франкове

Хърватите плашат с протести, а полските власти не искат превалутирането да окаже негативно влияние върху банковия сектор

12:11 | 02.04.15 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Гуверньорът на Централната банка на Полша Марек Белка разкритикува предложението на един от регулаторните органи, свързано с възможността притежателите на ипотечни кредити, деноминирани в швейцарски франкове, да ги превалутират в злоти при исторически валутен курс. Според ръководителя на финансовата институция това би било „фатално“ за кредиторите, пише Ройтерс.

Същевременно в Хърватия, която изпитва подобен проблем, кредитополучателите заплашват с масови протести, ако централната банка и Министерството на финансите не се договорят за начина, по който да бъдат конвертирани кредитите.

Председателят на полската Комисия за финансов надзор Яндрей Якубяк предложи през февруари да бъде позволено на заемополучателите да конвертират своите кредити, въпреки че клиентите трябва да плащат компенсации на банките. 

„Смятам, че това предложение би било фатално за банките. При всички положения е трудно за възприемане. За нас това означава да се разделим с близо половината от валутните си резерви“, заявява гуверньорът Марек Белка в интервю за полския ежедневник Rzeczpospolita.

Якубяк изчислява, че разходите ще бъдат в размер на 1,2 млрд. злоти (319 млн. долара) годишно. За 20 години сумата може да достигне 25 млрд. злоти.

Според запознати източници банките се противопоставят на предложенията на Якубяк. Но премиерът Ева Копач заяви по местна телевизия, че притежателите на ипотечни заеми във франкове не трябва да бъдат оставени да понесат рисковете сами.

„Уверявам ви, че дискутираме много и търсим най-оптималното решение към момента. Не сме забравили за тези хора“, казва Копач. Същевременно тази година Полша е изправена пред президентски и парламентарни избори.

Според Белка държавата не трябва да помага на банките, за да спаси повече от 550 хил. поляци, които са поели дългове във франкове и чиито задължения скочиха успоредно с курса на швейцарската валута.

Обемът на ипотеките, деноминирани във франкове, е 8% от брутния вътрешен продукт на Полша. Близко до 8-те процента е и съотношението на заемите в Хърватия. Там близо 60 хил. души имат кредити във франкове, а обемът им възлиза на близо 27 млрд. куни (3,8 млрд. долара).

Заемополучателите плашат с протести, а финансовият министър на Хърватия Борис Лаловач призова потребителите и търговските банки да възобновят преговорите и да създадат модел, при който кредитите във франкове да бъдат деноминирани в евро, тъй като това е най-добрата опция в дългосрочен план.

Предложението на финансовотo министерство заемите във франкове да бъдат конвертирани в хърватски куни среща съпротивата на централната банка, тъй като това би поставило под натиск националната валута.

В официално становище Лаловач отхвърля предложение, според което притежателите на ипотеки във франкове, които не могат да обслужват месечните си задължения, да станат наематели в имота, в който живеят, като им се предостави опция за закупуването му в бъдеще. Според него единственото решение е превалутиране на заемите от франкове в евро.

Банките, финансовото министерство и Централната банка на Хърватия започнаха преговори през февруари, след като правителството фиксира курса на франка при 6,39 куни за период от една година, за да намали напрежението.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:39 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 7 rate down comment 3
nocalled
преди 8 години
да го пипат. що не протестираха като плащаха ниски лихви?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 8
misanthrope
преди 8 години
Протестирам, за това че съм алчен, но за това пък ***.Дет се вика а га ядохте кифтетата,......Това си е чиста държавна помощ, от къде на къде?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още