IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Йелън: Нивото на фондовия пазар е доста високо

То представлява потенциална опасност, посочва председателят на Федералния резерв

19:33 | 06.05.15 г. 4
Автор - снимка
Редактор
Йелън: Нивото на фондовия пазар е доста високо

Джанет Йелън заяви, че нивото на фондовия пазар е доста високо и представлява потенциална опасност, но акциите не са чак толкова скъпи в сравнение с доходността на безрискови активи като държавните облигации.

Политиците трябва да бъдат нащрек за възникващи рискове във финансовата система, дори и след като банките станаха по-стабилни и по-малко зависими от краткосрочните заеми, заяви председателят на Федералния резерв във Вашингтон, предава Bloomberg. 

“Ние и други надзорни агенции постигнахме значителен напредък в справянето с проблеми във финансовия сектор и особено в банковата сфера,” заяви Йелън на конференцията „Финанси и общество”, организирана от Института за ново икономическо мислене във Вашингтон (The institute of new economic thinking).  Участие в конференцията взе и директорът на Международния валутен фонд Кристин Лагард.

Политиците остават „наблюдатели за области, нуждаещи се от допълнителни действия или за такива, в които направените досега стъпки се нуждаят от корекция”, посочва Йелън, цитирана от Bloomberg.

Мерките са насочени към представата за „прекалено големите, за да фалират, финансови институции”, като гарантират, че дори много големи банкови организации могат да бъдат оздравени без да навредят на финансовата стабилност, коментира Йелън.

Регулаторите преценяват дали банките имат достатъчно общ капацитет за покриване на загуби, включително и дългосрочен дълг, за да има позволят да отслабнат без подкрепа от държавата, коментира Йелън. Стъпките включват още изискване банките да се подготвят за системно преобразуване, ако изпаднат в несъстоятелност.

„Добре функциониращият финансов сектор обещава създаване на работни места, иновации и икономически растеж”, коментира Йелън. „Но когато стимулите пред финансовите фирми са изкривени, последните могат да действат по начини, които да навредят на обществото. Подходящите регулации, комбинирани с бдителен надзор, са от съществено значение за справянето с тези проблеми”.

Думите на Йелън идват седмица след като Фед обяви, че очаква американската икономика да се съвземе от разочароващото първо тримесечие.

Икономиката на САЩ отчете ръст от едва 0.2% през първите три месеца на годината, като сред причините за резултатите от Bloomberg изтъкват лошото време, силният долар и слабите корпоративни инвестиции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:44 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 2
michaelis10
преди 8 години
е кво ти пука, после ше я закрият и ше си пуснат нова валута ГЕВРО с нова банка ГЕЦБ :))) Аз не знам какъв е проблема щом може ей така от въздуха да се създава, то значи може и да се закрива без последици. Те си печатат нещо си, викат му платежно средство и раздават кат не могат да се върнат се закриват и reset от начало ..... толкова е просто ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 3
michaelis10
преди 8 години
тази вчера каже някоя глупости и оп - музиката спира, то тя отдавна е спряла, но всичко денси докато не падне шатрата, тогава ше им се повярва май ..... :)) А вчера гледам германските "безрискови" облигации как отиват в блатото, амерските тоже .... :)) явно никой не ги ще ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още