IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Хеликоптерните пари вече се ползват в САЩ, твърди експерт

Според главния международен икономист на Deutsche Bank Фед раздава на всяко домакинство по 1000 долара

08:43 | 01.07.16 г. 13
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: pixabay.com</em></p>

Снимка: pixabay.com

Гуверньорът на Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън явно не е разбрала, но хеликоптерните пари вече работят в САЩ, коментира MarketWatch.

През миналата седмица Йелън призна, че може да се наложи Фед „с пълно основание да обмисли“ предприемането на нетрадиционни мерки в случай на сериозен икономически спад.

Главният международен икономист на Deutsche Bank Торстен Слок обаче твърди, че Фед вече прилага мерки, подобни на хеликоптерните пари, чрез своите парични преводи към финансовото министерство.

„През 2015 г. Фед плати на финансовото министерство 117 млрд. долара, а разделянето на тази сума на общия брой домакинства (125 милиона) показва, че Фед вече раздава пари на американските потребители“, казва той.

Това означава, че всяко домакинство в САЩ е получило около 1000 долара от правителството или около 2% данъчно облекчение за домакинствата, които са медианно с 50 000 долара доходи годишно, твърди Слок.

По закон Фед трябва да върне всички излишни средства, които са останали след покриване на разходите си, на финансовото министерство. Подобни плащания се плащат още от 1917 г., четири години след създаването на Фед.

Хеликоптерните пари в най-простата си форма представляват печатане на пари от централната банка и предоставяне им на хората, най-вероятно в съответствие с фискална политика, например съкращаване на данъците или финансиране на разходите. Идеята за пръв път е представена от Милтън Фрийдман в публикация от 1969 г.

Основната идея на Слок е, че хеликоптерните пари невинаги са придружени от фанфари.

„Обикновено това се възприема като голямо събитие, при което фискалната и паричната политика работят заедно, за да подкрепят икономиката. Днешната версия на хеликоптерните пари е много по-тиха. Това, което Фед прави днес отговаря на ситуация, при която Фед изпраща чек всяка година за 1000 долара на всяко едно домакинство“, казва той за MarketWatch.

С други думи, понякога „комуникацията на хеликоптерните пари е тази, която определя колко ефективно те подкрепят растежа на БВП“, казва Слок. Традиционно концепцията за хеликоптерните пари се разглежда като политически инструмент в краен случай и понякога централните банкери не са склонни публично да приемат такива драстични мерки.

„Залогът тук е рискът, че хората губят вяра в парите и правителството трябва да поеме нещата под контрол. Затова има добри причини защо централните банкери в САЩ, Европа и Япония се колебаят да се възползват изцяло от хеликоптерните пари“, казва Слок.

Предвид анемичния растеж на глобалната икономика все повече икономисти и големи имена от Wall Street призовават Фед да разгледа креативни средства за съживяване на икономиката. Джефри Гъндлах от DoubleLine Capital наскоро прогнозира, че Фед все пак ще се възползва от хеликоптерните пари.

Икономистът Нуриел Рубини също призова централните банки да се възползват от „по-нетрадиционни“ парични политики, тъй като „отчаяните времена изискват отчаяни мерки“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

13
rate up comment 1 rate down comment 0
ing5rov
преди 7 години
Яко включване...след дълго отсъствие !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 0
panther
преди 7 години
Много по-лесен и безболезнен вариант е намаляването на неравенството и затова в последно време често се обсъждат "хеликоптерните пари" и "базовия безусловен доход". Намаляването на стоките и на хората би било резултат само на глобална катастрофа от рода на световна война. Силно сер надявам че световната олигархия няма да допусне подобно нещо в съвременните условия, но за съжаления виждам предимно лакомия и пропаганда от сорта на гьобелсовата преди "дранг нах остен", като някой хора повтарят фашистките слогани буквално дума по дума и се тупат по гърдите че са демократи. Уви, човечеството очевидно има кратка памет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 1
Сините камъни
преди 7 години
То е така, ама кой ще определи кон за кокошка ли ще е или както до днес, бабичката си кара мерцедеса последен модел и прави бисквитки за новата си прислужница мексиканка, ,като за заплащане не питай!И най ме е яд, нашенци, дето не са помирисали на западната и американска демокрация вкуса, да ми говорят за ценности!Толкова унизително ниско ниво на съществуване, ..... очите ми видяха абсурди, които няма дори как да се споделят, ........... дето вика един познат, какво може да даде един американец на едно наше момиче, освен американски паспорт и то след години, .... даже и *** неможе!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 1
Сините камъни
преди 7 години
Те отдавна са в аДа!Една опкаовка на демокрацията излъга цели народи!Интересно е, какво следва!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 2
Сините камъни
преди 7 години
В Америка на доста отговорно ниво се говори за смяна на парите, ..... , Чакат се събития около 4 юли тази година, да видим!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 1
irish
преди 7 години
Докато се редуцира количеството на :а) стокитеб) хоратаПознайте верния отговор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 19 rate down comment 1
nobel
преди 7 години
Едно време това колко пари печата едно правителство беше сред най-строго пазените държавни тайни. Но това беше по времето, когато все още парите ги печатаха правителствата. Парите в обращение би трябвало да съответстват на количеството стоки, които има на пазара. Обаче днес, благодарение на съвременните технологии стоките се произвеждат с почти същата скорост, с която се печатат и парите. И ако днес има някакви проблеми, то те идват оттам, че за производството са необходими все по-малко хора. Все по-малко хора получават заплати като производители, а за сметка на това произвеждат повече стоки, благодарение на технологиите. Много е интересно ДОКОГА и ДОКЪДЕ ще продължи това ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 2
data
преди 7 години
Пак тъ е напекло слънцето , бегай под чадъра
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 4
michaelis12
преди 7 години
не е към Ада просто е пътя към разпада ..... замина си Империята по живо по здраво ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 2
data
преди 7 години
Парите вече не трябва да се разглеждат като средство за натрупване на богатство а само като средство за размяна . Живеем в света на Силвио Газела :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още