IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Разходите за заетост в САЩ отчетоха рекордно слаб ръст

Според анализаторите обаче това е временно отстъпление на разходите на трудовия пазар

19:12 | 31.07.15 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Фермери берат грозде в калифорнийска ферма. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Фермери берат грозде в калифорнийска ферма. Снимка: Ройтерс

Разходите за заетост в САЩ за второто тримесечие отчитат най-слабия си ръст за последните 33 години на фона на слабите печалби в частния сектор. Това обаче вероятно ще бъде временно отстъпление спрямо отслабващия застой на пазара на труда, съобщава CNBC.

Индексът на разходите за заетост, най-широкият измерител на разходите за труд, се е повишил с 0,2%, заяви Министерството на труда в петък. Това е най-слабият ръст откакто се водят статистики от 1982 г. насам. Индексът се повиши с 0,7% през първото тримесечие.

Икономисти, анкетирани от Ройтерс, предвиждаха повишение на индекса на разходите за заетост от 0,6%.

Забавянето на разходите за труд през второто тримесечие вероятно не отразява материално забавяне на ръста на заплатите, тъй като комисионните по договори надуха заплащанията в началото на година. Пазарът на труда отчита все по-слаб застой през последните няколко години, което вероятно ще се отрази положително върху заплатите.

Безработицата в момента е на ниво от 5,3%, доближавайки се до интервала от 5,0% до 5,2%. Според повечето представители на Федералния резерв той отразява пълна заетост.

Много политици и икономисти смятат индекса на разходите за заетост за един от най-добрите критерии за пазара на труда. Индексът се смята и за по-добър индикатор на базисната инфлация. Той е един от любимите измерители на трудовия пазар на председателя на Федералния резерв Джанет Йелън. Това е и една от причините равнището му да се следи внимателно и да има пряко отношение към това кога централната банка на САЩ ще покачи лихвените нива, пише CNBC.

Надниците и заплатите, които отговарят за около 70% от разходите по заетостта, са се повишили с 0,2% през второто тримесечие. През първото тримесечие те отчетоха ръст от 0,7%.

Надниците и заплатите в частния сектор също са нараснали с 0,2% след повишение от 0,7% през предишното тримесечие.

През 12-те месеца до юни разходите за заетостта са се повишили с 2,0%, което е най-малкият годишен ръст от миналата година, и продължава да спада под прага от 3%. Според икономистите разходите за заетостта трябва да са под този процент, за да може инфлацията да се доближи до средносрочната цел на Фед от 2%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:17 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още