IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Решението на ЕЦБ намали вероятността за повишаване на лихвените проценти в САЩ

Според трейдърите шансът за подобно решение от страна на Фед се е понижил до 30%

21:04 | 03.09.15 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Марио Драги току що изложи пред американските търговци на фючърси защо повишаването на лихвените проценти в САЩ през септември е все по-малко вероятно, коментира Bloomberg.

В края на август според трейдърите вероятността Фед да увеличи лихвените проценти на 17 септември беше 38%, но днес спадна до 30%, след като Европейската централна банка намали прогнозите си за икономическия растеж и представи реконструкция на програмата си за изкупуване на акции.

Инвеститорите залагат, че проблемите, с които се бори председателят на ЕЦБ Марио Драги – слаби перспективи пред световния растеж и инфлация, формират същите насрещни ветрове, които ще спрат Федералния резерв (Фед) да повиши лихвените проценти през този месец за пръв път от почти десетилетие.

„Преценката в момента е много трудна – Фед следи внимателно международните събития“, казва Кристофър Съливан, който управлява 2,3 млрд. долара като главен инвестиционен директор в United Nations Federal Credit Union в Ню Йорк. „Изглежда има известно затруднение. Ако наистина предприемат стъпката, тя със сигурност ще бъде придружена от поддържане на идеята за ниски лихвени проценти с цел подкрепа на икономиката“.

Инвеститорите все още смятат, че има 59% шанс гуверньорът на Фед Джанет Йелън и управителният съвет да повишат лихвените проценти преди или на срещата през декември.

Междувременно икономисти от Goldman Sachs Group Inc. заявиха, че инфлацията в САЩ, с която Фед е обвързала решението си за лихвените проценти, е ограничена по-скоро от застоя на пазара на труда, отколкото от преходните влияния на по-силния долар и по-ниските цени на петрола.

Предпочитана от Фед мярка за инфлацията, ценовият индекс на личните потребителски разходи, се е повишила с 0,3% през юли спрямо минаlaта година и остава под таргета на Фед от 2% за три години. Основната мярка, която изключва цените на хранителни продукти и енергията и е често описвана като най-добрият показател за бъдещата посока на инфлацията, показва годишен темп на инфлацията от 1,2% през юли.

„Предходните фактори, като силният долар и поевтиняващите суровини, вероятно са потиснали вътрешните потребителски цени до някаква степен, но се съмняваме, че те са причината за спада на основната PCE инфлация, обвързана с целта на Фед“, казват от Goldman Sachs. „Наистина смятаме, че има място за други фактори – например продължаващия застой на пазара на труда, които имат по-дълготрайни ефекти“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:34 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

3
rate up comment 5 rate down comment 3
sssaaa
преди 8 години
От няколко месеца пишеш само това. Ще трябва много скоро да си промениш коментара и започнеш да пишеш Q-4 15, след това на Q-1 16 и Q-2 16 и т.н.В крайна сметка все някога ще бъдеш прав!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 4
michaelis12
преди 8 години
мхм, ммдобрем ... rate spike викам аз :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 6
Tyrista
преди 8 години
rate hike Q-3 15
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още