IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Стенли Фишер разкритикува опитите за облекчаване на регулациите в САЩ

Заместник-председателят на Фед нарече усилията в тази посока опасни и недалновидни

15:43 | 16.08.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Един от топ централните банкери на американския Федерален резерв се обяви срещу опитите да се обърне следкризисния стремеж към по-строги регулации, наричайки усилията да се разхлабят ограниченията върху банките „опасни и изключително недалновидни“.

Стенли Фишер, заместник-председател на Фед, казва в интервю за Financial Times, че 10 години след кризата има тревожни сигнали за стремеж за завръщане към предишното статукво. Макар че подкрепи усилията за облекчаване на малките банки, той казва, че политическият натиск във Вашингтон за ограничаване на регулаторното бреме върху големите институции е много опасно.

Републиканците настояват за разхлабване на част от капиталовите и ликвидни изисквания върху финансовите институции, твърдейки, че те спират възможността на компаниите да дават кредити.

Финансовото министерство през юни представи доклад от 147 страници, който препоръчва, освен всичко друго, промяна на честотата и тежестта на стрес тестовете на Фед за силата на големите банки. Освен това докладът препоръчва да се премахне „утежняването“ на глобалните капиталови и ликвидни стандарти за най-големите американски кредитори и да се приложи по-свободно тълкуване на правилото Волкър върху банките за правене на спекулативни залози върху собствения им капитал.

Фишер разкритикува призивите за облекчаване на стрес тестовете, казвайки, че натискът за разхлабване на стандартите върху големите банки е „много, много опасен“. Той заяви, че САЩ все още трябва да се борят с т.нар. сенчеста банкова система, която оперира отвъд основните кредитори, наричайки я „ужасна грешка“.

Той отхвърли и атаките срещу глобалните органи, например Борда за финансова стабилност, които според някои републиканци налагат тежки регулации върху САЩ. „Опасявам се, че политическата система на САЩ може би поема в посока, която е много опасна“.

Минаха почти 80 години след 1930 г. до следващата финансова криза от подобен мащаб“, заяви Фишер. „И сега 10 години по-късно всички искат да се върнат към статуквото отпреди голямата финансова криза. Смятам, че това е наистина крайно опасно и изключително недалновидно“.

Според него „човек може да разбере политическата динамика на това, но не може да разбере защо големи интелигентни хора достигат до заключението, че трябва да се отървем от всички тези неща, които сме налагали през последните 10 години“.

По-късно този месец предстои годишната среща на централните банкери в Джаксън Хол, Уайоминг. Обсъжданията там ще включват здравето на световната икономика десетилетие след кризата. Макар че Фед повиши два пъти лихвените проценти тази година, централната банка се бори с трайно ниска инфлация.

Фишер признава, че има разделения във Фед за това какъв да е отговорът оттук нататък, казвайки: „Ще има аргументи и от двете страни на това нещо. Не съм сигурен къде ще свърши този дебат. Тази продължаваща по-ниска от очакванията инфлация е нещо, за което трябва да помислим“.

Той изглежда по-малко несигурен по отношение на перспективата, че Фед ще обяви старта на процеса за намаляване на счетоводния му баланс на срещата през септември. Макар че има риск за конфронтация по тавана на дълга в Конгреса по същото време, Фишер казва, че „по някакъв начин хората не вярват, че Конгресът и администрацията ще позволят САЩ да обявят дефолт по дълга си“.

Всяка пазарна волатилност вероятно ще бъде ограничена във времето, допълва той. Бих искал и да кажа, че „имаме известна увереност, че системата е наистина стабилна“. Вероятно ще има известен период между обявлението за облекчаването на количествените улеснения и старта на процеса, добави Фишер, а централната банка винаги може да спре за малко процеса, ако възникнат непредвидени обстоятелства“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:17 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още