IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Стрес тестовете на банките в САЩ ще успокоят вълнението след Brexit

Сценариите, на които се подлагат банките по време на тестовете, са много по-строги от пазарната ситуация, причинена от британския вот

18:14 | 27.06.16 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив, Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив, Ройтерс

Стрес тестовете, създадени за банките от американските регулатори след финансовата криза от 2008 г., могат да покажат ползата от себе си тази седмица, изпращайки сигнал за устойчивост в разгара на сътресенията след гласуването на Великобритания за напускане на Европейския съюз (ЕС), съобщава Ройтерс.

Федералният резерв ще оповести в сряда резултатите от стрес тестовете на големите банки, провеждани ежегодно от 2009 г. насам. Тестовете показват колко са силни банките в случай на непредвидена криза, при икономики в процес на свободно падане, рязко понижаващи се фондови пазари и риск от фалит на пазарни контрагенти.

Според анализаторите резултатите от тестовете трябва да са успокояващи за притеснените инвеститори след вота на Острова.

Инвеститорите могат да се успокоят предвид факта, че сценариите на Фед, на базата на които се провеждат стрес тестовете, са много по-строги, отколкото това, срещу което банките се изправят в резултат на Brexit.

При стандартизирания стрес тест силно неблагоприятният сценарий на Фед е моделиран на базата на сценарий, при който фондовият пазар губи половината от стойността си, а безработицата достига 10%.

Резултатите от стрес тестовете трябва да покажат, че американските банки могат да запазят дивидентите си на стабилни нива и дори да ги увеличат и имат капацитета да се справят с пазарни сътресенията, подобни на тези, причинени от изненадващото гласуване за Brexit.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още