IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Световните разходи за онко лекарства достигнаха 100 млрд. долара годишно

Вълната от нови лекарства може да вдигне разходите още, но растящата конкуренция действа в обратна посока

11:48 | 05.05.15 г. 2
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Световните разходи за лекарства срещу рак за пръв път достигнаха 100 млрд. долара годишно, след като фармацевтичната индустрия стартира ново поколение лечение, което вероятно ще повиши разходите дори повече, коментира Financial Times.

Рекордните резултати от 2014 г. сочат ръст от 10% в сравнение с предишната година, основно заради по-високите цени на лекарствата и повечето случаи на заболели от рак.

Данните, представени от IMS Institute for Healthcare Informatics, американска организация за проучвания, излизат в момент, в който вълнението сред лекарите и инвеститорите спрямо новите лекарства срещу рак все повече расте, тъй като това е най-голямата стъпка в онкологията от десетилетия насам.

Merck & Co, Bristol-Myers Squibb, Roche и AstraZeneca са част от компаниите, които развиват т. нар. ракови имунотерапии, които мобилизират имунната система на тялото в борбата срещу туморите.

Първите подобни лекарства бяха пуснати в САЩ преди няколко месеца на цени от около 150 000 долара на година, което внесе свеж оптимизъм във фармацевтичната индустрия след десетилетие на слаб растеж.

И все пак очакваната вълна от нови скъпи лекарства срещу рак повдигна редица въпроси за това доколко те са достъпни за здравните системи, които вече се борят с все по-високите разходи за полагане на грижи за застаряващото население по целия свят.

По-ранното диагностициране, по-дългият период на лечение и по-добрата ефективност на противораковите терапии допринасят за по-високите разходи за лекарства срещу рак“, се казва в проучването на IMS.

Средното годишно темпо на растеж на разходите за лекарства срещу рак се е увеличило с 6,5% за последните пет години, като според прогнозите на IMS ще има допълнителен ръст от 6-8% до 2018 г., след като се появат новите лекарства.

„Новите терапевтични класове и комбинацията от терапии може да промени лечението на рак през следващите няколко години“, се казва в проучването.

Надпреварата за активи с по-висок марж е фактор, който лежи в основата на бума на сливанията и придобиванията във фармацевтичния сектор, включително придобиването на AbbVie от Pharmacyclics през март на стойност 21 млрд. долара. Pharmacyclics е един от производителите на все по-популярно лекарство срещу рак на кръвта.

Според IMS нарастващата конкуренция ще намали покачващите се цени – особено що се отнася до имунотерапиите, където десетки фармацевтични компании и по-малки биотехнологични фирми се борят за място на новия пазар.

„Високите продажби на лекарства в клиничен етап предполагат, че пряката конкуренция ще се повиши през следващите пет години“, казва IMS. “Определени тумори, като например недребноклетъчният рак на белия дроб, ще се превърнат в бойно поле с конкуриращи се няколко класа и няколко продукта сред класовете“.

Биоподобните лекарства, копия на сложни биологични лекарства с по-ниски разходи, също ще окажат натиск върху разходите, след като няколко патента на едни от най-добрите онкологични лекарства изтичат, като например лекарството Herceptin срещу рак на гърдата на Roche.

САЩ заема 42,2% от онкологичния пазар през 2014 г. и е много по-напред от Европа. Но лекарствата срещу рак отчитат по-голям дял от всички лекарствени разходи на петте най-големи европейски пазара с почти 14,7% в сравнение с 11,3% в САЩ. Това съотношение се е повишило във всички региони по света през последните пет години.

Средните разходи за онкологични лекарства на глава от населението са били най-високи през 2014 г. в САЩ, достигайки 99 долара, спрямо 71 долара през 2010 г. Най-голямото повишение обаче е във Великобритания, където за същия период е отчетен ръст от 67% до малко над 40 долара. Тази година британската Национална здравна служба ограничи достъпа до няколко нерентабилни лекарства срещу рак, за да намали разходите.

Все повечето случаи на рак представляват голямо предизвикателство за световните здравни системи в момент, в който се отчита застаряване на населението, което означава, че все повече хора са изложени на най-големия рисков фактор, който стои зад болестта: старостта.

Според прогнозите на ООН населението над 65 години по целия свят ще се утрои в периода между 2010 г. и 2050 г. и ще достигне 1,5 милиарда. Това, от своя страна, ще доведе до 70% ръст на раковите заболявания през следващите 20 години, твърди Световната здравна организация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:59 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 13
MZ/X
преди 8 години
Когато хората се лекуваха с билки живееха средно 40-45 години. Днешно време благодарение на модерната медицина средната продължителност на живота се удвои, но ти ако искаш се лекувай на билки!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 2
Императорът
преди 8 години
Чувал съм, че има открити и ваксини и сигурни лекарства срещу рачец... има и билкови продукти, които с голяма сигурност неутрализират най-най-коварната болест - да не говорим за силата на човешката психика и воля...Ама това се крие - кой ще съсипе бизнес за 100 МБ ????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още