IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бюджетът на Саудитска Арабия е знак на доверие в пазара на петрол

Посочената цена от 80 долара на барел е добър сигнал за целия пазар, смята бивш икономически съветник на правителството на страната

09:23 | 26.12.14 г. 2
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Бюджетът на Саудитска Арабия за 2015 г. ще приеме цена на петрола от 80 долара за барел, което ще бъде разгледано като знак на доверие в пазара, твърди бивш икономически съветник на правителството на страната.

Цената е под тази от 103 долара за барел от 2014 г., посочва Джон Сфакианакис, който е бил главен икономически съветник на Министерството на финансите на Саудитска Арабия. Коментарът той направи по телефона, след като на 25 декември беше обявен бюджетът на страната, пише Bloomberg.

Най-големият износител на суров петрол в света определи разходи от 860 млрд. риала през 2015 г. и понижи приходите си до 715 млрд. риала от 1,056 трлн. риала през 2014 г., обяви Министерството на финансите. Петролът пък носи 89% от приходите на страната за тази година.

Ирак, вторият най-голям производител в Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), заяви тази седмица, че бюджетът ѝ лежи на цена от 60 долара за барел.

“Всички очакваха да видят бюджет, изграден около цена от 60 долара, но това щеше да изпрати негативно послание към пазара на петрол”, коментира Сфакианакис. По думите му с цената от 80 долара на барел правителството изпраща послание към пазара, че може да се очаква повишение на цените на петрола.

Саудитска Арабия е уверена, че цената на суровия петрол ще се увеличи, глобалният икономически растеж ще насърчи търсенето, а производителите ще намалят високите си разходи, твърди петролният министър Али ал Наими.

"Аз съм 100% сигурен, че цените ще се повишат, те нямат друга възможност освен да растат", допълва той.

Саудитска Арабия има 265 млрд. барела петролни резерви, а през ноември е произвела 9,65 млн. барела, сочат данни на Bloomberg. Ирак, вторият най-голям производител, е добил 3,35 млн. барела.

Растящите цени на петрола през последното десетилетие помогнаха на Саудитска Арабия да засили своите нетни чуждестранни активи до рекордните 2,9 трлн. риала през октомври според данни на Централната банка. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:56 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 1
крас
преди 9 години
Защо да е 80 $ за барел , а не 20 $ както предлагат руснаците, или пък 60 $ както искат иракчаните?ПРОБЛЕМА Е ВЪВ ВЛОЖЕНИТЕ НАД ЕДИН ТРИЛИОН ДОЛАРА "ИНВЕСТИЦИИ" В ШИСТОВИ ВЪГЛЕВОДОРОДИ ЧИЯТО РАЗЧЕТНА ЦЕНА Е 70 $ ЗА БАРЕЛ!!Какво ще се случи ако и този ОБЛИГАЦИОНЕН балон на шистовите технологии гръмне така както гръмна през 2008 г. строителния балон !?Познайте какво ще се случи с ИНВЕСТИТОРИТЕ държащи в ръцете си пакети от такива ТОКСИЧНИ облигации с висок кредитен рейтинг ААА закупени от американските инвестиционни банки?!Днес трябва да застраховат кредитния риск по тези токсични облигации, защото утре ще е късно! Убеден съм, че ИНВЕСТИЦИОННИТЕ БАНКИ продали им тези токсични облигации, вече са направили това вместо тях!!Залагането срещу издадените токсични облигации е практика на ИНВЕСТИЦИОННИТЕ БАНКИ дошла от времето на СТРОИТЕЛНИЯ БАЛОН!!НЕЩАТА СЕ ПРОМЕНЯТ, НО ХИЩНИЧЕСКОТО БАНКИРАНЕ ОСТАВА!ЩЕ ГО ДУХАТ ИНВЕСТИТОРИТЕ ОТ ЕВРОПА !!ГОЛЯМ РЕВ ЩЕ ПАДНЕ!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 0
alligator_29
преди 9 години
Производството на Саудитска Арабия е 9.6 млн барела на ден, а не на месец.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още