IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Големите петролни компании пестят, малките шистови стартъпи увеличават бюджетите

По-големите компании в сектора се опасяват, че последното възстановяване на цените на петрола губи инерция

09:06 | 26.02.17 г. 5
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Големите петролни компании и по-малките американски стартъпи в сектора обмислят да поемат в изключително различни посоки, докато планират разходите си за 2017 г. след скромното възстановяване на цените на суровия петрол, пише Wall Street Journal.

Докато шистовите производители смело увеличават годишните си бюджети, за да възстановят сондажната дейност в Тексас, Ню Мексико и Северна Дакота, международните петролни гиганти като Exxon Mobil, Chevron, Royal Dutch Shell и BP планират да ограничат разходите, очертавайки по-внимателна пътека към възстановяне.

Една от причините за стягането на кесиите от по-големите компании е опасението, че последното възстановяване на цените на петрола губи инерция или дори може да се обърне, ако страните членки на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) не успеят да реализират обещаното намаление на производството.

Друга заплаха е, че дори ако ОПЕК изпълни обещанието си, по-малките компании, фокусирани върху кладенците в САЩ, може да отговорят, осигурявайки барелите, които картелът отнема от пазара, като по този начин наложат таван на цените на петрола в по-дългосрочен план.

Устойчивостта на някои шистови производители по време на енергийния спад – и способността им още веднъж да навлязат на капиталовите пазари заради стабилизирането на цените на петрола – усложнява взимането на решения от по-големите компании, които обикновено се фокусират върху мегапроекти за няколко милиарда долара, които стартират и спират бавно.

Големите компании се съобразяват с исканията на до голяма степен консервативната си инвеститорска база. Това ги принуждава да се фокусират върху печалбата и намаляването на дълга, за да се поддържа ценова стабилност и стабилни плащания на дивидентите.

В същото време инвеститорите в шистовите компании са фокусирани основно върху растежа на производството. Това дава на компаниите повече гъвкавост по възвръщаемостта от американските петролни полета, но прави и най-слабите уязвими към спад на цените, както показаха над 100-те банкрута през последните две години.

Chevron, която отчете печалба за четвъртото тримесечие от 415 млн. долара, разкри планове за намаляване на разходите с около 15% до около 20 млрд. долара. Френският гигант Total пък каза през септември, че ще похарчи между 15 и 17 млрд. долара тази година, малко под сумата за 2016 г.

Като цяло се очаква разходите на основните петролни компании да намалеят с до 8% тази година, изчисляват от консултантската компания Wood Mackenzie.

Компаниите, които задълбочиха разходите си, за да платят за операции и дивиденти, също искат да покажат на инвеститорите, че могат да намалят дълговите нива с цени на петрола от над 50 долара за барел. Някои мениджъри и анализатори вярват, че останалата част от индустрията трябва да направи същото.

Много от най-големите компании се пренастройват, за да живеят според средствата си“, каза Джиана Берн, бивш трейдър на ВР, която преподава финанси в University of Notre Dame. “Секторът стана жертва на собствения си успех, допринасяйки за срива на цените на петрола, затова големите играчи не искат да позволят това да се случи отново“.

Засега инвеститорите реагират позитивно. Цените на акциите на големите петролни компании се справят по-добре, отколкото преди години. Shell и BP се търгуват на нива, близки до тези от 2014 г., когато петролът започна да се срива. Акциите на Chevron са поскъпнали с над 40% от дъното си миналия януари, а на Exxon – с около 15%.

Инвеститорите обаче са дори по-оптимистично настроени спрямо шистовите компании. Оценката на Continental Resources, с дейност основно в Северна Дакота и Оклахома, почти се е утроила през последната година и компанията планира да засили сондажа и да увеличи разходите с около 75% през 2017 г. Група подобни компании в S&P 500 отчитат ръст от 60% през 12-те месеца до края на януари.

Отваряме нова страница по отношение на цените на петрола“, казва Джон Хес, главен изпълнителен директор на Hess, която планира да добави четири сонди в Северна Дакота тази година и очаква цените да се повишат заради намаленото предлагане и силното търсене. „Нашата компания е изключително добре позиционирана за тази подобряваща се ценова среда“.

През 2017 г. големите и малки компании ще похарчат за производството си с 43 млрд. долара повече, отколкото получават в кеш от операции, сочат оценки на консултантската къща AlixPartners. Тази разлика говори за продължаващи предизвикателства пред успешните операции при днешните цени на петрола.

Като цяло независимите производители в САЩ може да увеличат инвестициите с над 25% тази година, ако цените на петрола останат над 50 долара за барел, сочи Wood Mackenzie.

Това обаче не важи за Exxon, Chevron, BP и Shell. Мениджърите на Exxon, включително бившият главен изпълнителен директор Рекс Тилърсън, от месеци твърдят, че огромният обем резерви от суров петрол ще трябва да свърши, за да се повишат устойчиво цените.

Главният изпълнителен директор на Chevron Джон Уотсън реши компанията да вложи повечето си инвестиции в развития, които ще доведат до по-големи парични потоци до две години.

Колегата му в ВР Боб Дъдли пък заяви, че работи, за да гарантира, че компанията може да посрещне разходите и да плати дивиденти с кеш при цени на петрола между 50 и 55 долара за барел. Компанията очаква разходите да бъдат между 15 и 17 млрд. долара тази година, което е с 30-40% по-малко от пиковите нива през 2013 г. Shell планира да харчи между 25 и 30 млрд. долара ежегодно до края на десетилетието, но за 2015 г. сумата вероятно ще е по-близо до 25 млрд. долара.

Много инвеститори очакват най-големите петролни компании да използват излишни средства, за да намалят нивата на дълговете си, които се надуха заради срива на цените на петрола. Подобни заеми бяха една от причините за намаляването на кредитните рейтинги на компаниите през 2016 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:11 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 4
Pyramid
преди 7 години
"Дело в шляпе" или"интересът класа феса". Въпрос не е в доверието към чаршафите, а към ръководния принцип. "Вземай парите и бягай" не вАжи,всеки мамун иска да си я халиф у дома. Та, щат-не щат, ТОВА им е изгодно. Затова у съм склонен да повярвам, че ще го спазят.А шистовите просто нямат полезен ход в момента и правят, каквото могат - кешират, доде е време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още