IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Могат ли енергийните гиганти да си позволят да продължат да плащат дивиденти?

На Chevron, Exxon Mobil и ConocoPhillips може и да им се наложи да преразгледат дивидентната си политика, ако цените на петрола останат ниски още 2-3 години

14:18 | 30.08.15 г.
Автор - снимка
Създател
<p style="text-align: justify;">
	Дивидентите в енергийния сектор привличат редица инвеститори. Но дали това ще се промени? <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Дивидентите в енергийния сектор привличат редица инвеститори. Но дали това ще се промени? Снимка: Ройтерс

В исторически план петролната и газовата индустрия привлича голяма част от инвеститорите заради огромните дивиденти, които плащат, пише CNN.

Сините чипове сред енергийните компании са добре познати с управленските си екипи, които са финансово предпазливи и добронамерени спрямо акционерите. Ето защо компании от ранга на Chevron, ConocoPhillips и Exxon Mobil се радват на толкова голямо внимание сред инвестиционната общност. Но поради резкия срив в цените на петрола голяма част от инвеститорите сега се чудят дали дивидентите, които те дават, са устойчиви.

За да се отговори на този въпрос, трябва да се разбере първо, че всичко зависи от това колко дълго ще продължи тази ценова среда. Ако цените на петрола останат ниски за още 5-6 години, то сегашните обещания за дивиденти определено няма да са устойчиви. Но и цени на петрола под 45 долара за барел също са неустойчиви.

За доказателство – трябва да се погледне темпото, с което Саудитска Арабия харчи, т.е. темпото, с което намаляват паричните й резерви. През първото тримесечие на 2015 г. в Саудитска Арабия става дума за 16 млрд. долара. За една година би трябвало средно да се харчат по 60 млрд. долара.

През юни 2014 г. общите парични резерви на Саудитска Арабия са били 750 млрд. долара. При положение, че паричните резерви намаляват с 60 млрд. долара годишно, теоретично Саудитска Арабия може да поддържа тази среда на ниски цени най-много 8 години. Но реално погледнато, страната не иска да губи всичките си резерви, особено когато правителствените разходи се увеличават. Например, за тази година разходите за образование растат с 3%, здравните и социални разходи са нагоре с 48 на сто, а разходите за отбрана – с 18 на сто.

В резултат на това Саудитска Арабия най-вероятно ще може да води реалистична война за пазарен дял само 1-2 години. Това е така поради факта, че разходите растат, а над 80% от приходите се дължат на износа на петрол. Ето защо Саудитска Арабия няма да може да си позволи тази среда с ниски цени още дълго.

Но колко дълго ExxonMobil, Chevron и Conoco Phillips ще могат да запазят своите дивиденти, ако тези цени на петрола останат още 2-3 години?

Ето какво ще се получи при разглеждането н три вътрешни фактора – здравината на счетоводния баланс на всяка една от компаниите чрез съотношения за ликвидност, коефициентът за изплащане на дивиденти на всяка от тях и паричните им потоци.

Chevron

За да се изчисли паричният поток на Chevron, CNN събира оперативния паричен поток с амортизациите и обезценките, като крайният резултат е 17,6 мрлд. долара. Прибавят се амортизациите и обезценките, тъй като тези разходи вече са платени и не допринасят за намаляването на паричните средства. След това CNN изважда размера на капиталовите разходи (CAPEX), които възлизат на 17,3 млрд. долара.

Така паричният поток на компанията е 300 млн. долара, правейки изчисленията по публично оповестените отчети. Що се отнася до коефициента за изплащане на дивиденти – той е много висок, над 100%. Счетоводният баланс на Chevron е силен, като коефициентът на текуща ликвидност е 1,4, взет от базата данни на Google Finance. Коефициентът на бърза ликвидност е 1,01, а съотношението обща сума на активите/обща сума на пасивите е 2,3.

Това говори за силен счетоводен баланс. Поради размера на паричния поток и здравината на баланса през следващата година Chevron ще съумее да запази своя дивидент, особено след като високото съотношение на активите към пасивите позволява на компанията да продава нестратегически активи, за да може да посреща свои бъдещи задължения или да изплаща текущи дивиденти. Но само по себе си високият коефициент на изплащане на дивиденти излага Chevron на опасност от намаляване на дивидентите, ако цените на петрола останат ниски още най-малко 2 или повече години.

Exxon Mobil

Паричният поток на Exxon Mobil е положителен, тъй като компанията генерира над 11 млрд. долара от текущите си операции. Що се отнася до счетоводния баланс – текущата ликвидност е 0,88, коефициентът на бърза ликвидност е 0,52, а този на активите към пасивите е 1,9%. Коефициентът на изплащане на дивидентите е 70%.

Имайки предвид тези цифри, може да се очаква намаляване на дивидента в следващата година, но поради големия по обем рафиниращ бизнес, Exxon Mobil може да продължи да генерира положителни парични потоци в следващите няколко години.

Но през следващите 2-3 години, ако тези цени се задържат, може да се стигне до намаление на дивидента поради слабости в баланса и високия коефициент на изплащане.

ConocoPhillips

В момента коефициентът на изплащане на дивидентите при ConocoPhillips е над 1 000%. Това е основно заради ниските цени на петрола. Съотношението може да е подвеждащо, защото за разлика от Chevron и Exxon, ConocoPhillips като цяло е проучваща и произвеждаща компания, а не вертикално интегрирана компания с рафинерия. Това означава, че печалбата й може да нарасне и намалее с повече в сравнение с Chevron и Exxon.

Що се отнася до паричните потоци – от началото на годината ConocoPhillips е генерирал отрицателни 500 млн. долара. Счетоводният баланс е относително здрав, като коефициентът на текуща ликвидност е 1,4, на бърза ликвидност – 1,02, но коефициентът активи/пасиви е само 1,76.

Имайки предвид това, CNN не очаква понижаване на дивидента тази година, но, ако цените се задържат на тези нива още година, тогава ConocoPhillips ще бъде принуден да намали дивидента заради високия коефициент на изплащане и ниското съотношение активи/пасиви.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:58 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още