IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петролът поскъпна до най-високата си стойност за тази година

Пазарът се опитва да постигне баланс между търсенето и предлагането

17:33 | 04.05.15 г. 2
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Цената на петрола сорт Брент достигна днес годишен максимум от 67,08 долара за барел, сочат данни на лондонската борса ICE, цитирани от Ройтерс.

Това е максималната стойност на петрола, добиван в Северно море, от 10 декември 2014 година, когато котировките бяха на ниво 67,24 долара за барел. Поскъпването е в резултат на очакванията, че пренасищането на пазара на суров петрол ще започне да се свива. Слабата активност на китайските заводи засили мнението, че ще бъдат въведени мерки за стимулиране, което също се отрази на пазара.

Сривът на цените на петрола през 2014 г. породи очаквания, че ръстът на доставки от производители с високи разходи, като САЩ, ще се забави. В петък компанията за петролни услуги Baker Hughes заяви, че броят на активните кладенци в САЩ спада за рекордната 21-ва поредна седмица.

Цената на суровия петрол се повиши с 22 цента и достигна 59,37 долара за барел. На 1 май американският бенчмарк удари най-високите си стойности за годината от 59,90 долара. 

Пазарът очаква затягането през втората половина на годината“, казва Юген Вийнберг, анализатор в Commerzbank.

Според нас тази динамика трудно може да се окаже стабилна“, заяви той по повод движението на пазара. “Тепърва предстои спад в американското производство на петрол“.

Петролът сорт Брент поскъпна с повече от 40% от началото на годината, след като през януари достигна до най-ниските си нива от 45,19 долара за барел за последните шест години. Причините за това се крият в очакванията за по-ограничени доставки и баланс в търсенето, както и в по-слабия долар и напрежението в Близкия изток.

Според ново проучване активността на китайските заводи през април се е свила с най-бързото си темпо от година насам, което засили нуждата от политически стимули за укрепване на втората най-голяма икономика в света.

Китайските резултати са по-слаби, но изглежда петролният пазар има ограничена реакция. Това, което пазарът всъщност иска, е да види по-малко доставки, които да съответстват на търсенето“, казва Рик Спунър, главен пазарен анализатор в Sydney's CMC Markets.

Причините за срива на цените на петрола през 2014 г. се крият в твърде голямото предлагане и отказа на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да ограничи производството си. ОПЕК смени стратегията си, за да забави конкурентните източници на доставки, като САЩ, и да защити пазарния си дял.

Промяната в цените на петрола е последният признак за пренасищането на пазара, включително заради по-големия износ от Либия, износа на Ирак през април и продукцията на ОПЕК, която достигна най-високите си нива за последните две години и половина.

По-силният долар също оскъпи деноминираните в долари стоки за притежателите на други валути, което също оказва влияние върху цените на петрола.

Още по темата четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:56 | 25.08.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 2
ivasilev1
преди 8 години
ето тук хората са написали защо в БГ бензинът би струвал не 2,27 (както сега), а под 2 лв.,но:https://murphystreet.wordpress.com/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 16 rate down comment 2
forexboy
преди 8 години
И въпреки това е с близо 40% по-евтин в сравнение с миналата година, но за сметка на това горивата у нас са с по-малко от 10% по-евтини сравнени с година по-рано. Кой каза, че нямало Мафия и пазарът бил свободен....?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още