IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петролът записа първото си покачване от 7 месеца през февруари

Броят на платформите за добив на "черно злато" в САЩ спадна до най-ниското ниво от юни 2011 г.

08:45 | 02.03.15 г. 2
Автор - снимка
Създател
Петролът записа първото си покачване от 7 месеца през февруари

Цената на фючърсите върху лекия суров петрол WTI се повиши рязко в петък, за да запише първия си месечен ръст от 7 месеца на фона на спекулациите за свиване на производството в САЩ.

Търгуваната в Ню Йорк суровина с доставка през април поскъпна с 3,3% в петък, за да затвори седмицата при 49,76 долара за барел.

Рязкото покачване продължи тенденцията на значително колебание на цените през последните няколко седмици. Цената се покачваше или спадаше с по повече от 2% в посока в 25 от последните 38 търговски сесии.

В четвъртък WTI изтри 5,53%, за да се затвори при 48,17 долара за барел.

За седмицата цената на американския петрол спадна с 2,71%, отчитайки второ поредно седмично понижение. Въпреки това контрактите поскъпнаха с 0,91 на сто през февруари, прекратявайки седемте поредни месеца на спад.

Изследователската група Baker Hughes съобщи в петък, че броят на платформите за добив на петрол в САЩ е спаднал с още 33 през миналата седмица до 986 – най-ниското ниво от юни 2011 г. Броят на петролните платформи намаля в 17 от последните 20 седмици, след като удари рекорден връх от 1 609 в средата на октомври.

Пазарните участници отделят специално внимание на броя на платформите в последните месеци, очаквайки в крайна сметка това да доведе до намаляване на пренасищането на глобалния пазар на петрол.

Въпреки това общите запасите от петрол в САЩ се покачиха до 434,1 млн. барела през миналата седмица – най-високото равнище от поне 80 години.

Междувременно в Лондон брентът с доставка през април нарасна с 4,21% в петък, за да затвори седмицата при 60,05 долара за барел.

Априлските контракти поскъпнаха с 3,3% за седмицата с оглед на притесненията за прекъсванията на производството в Либия и Ирак.

За февруари цената на търгуваната в Лондон се покачи с 15,31%, отчитайки първи месечен ръст от юни 2014 г. насам и най-голямото месечно увеличение от близо шест години.

Министърът на петрола на Саудитска Арабия Али ал Наими заяви по-рано през миналата седмица, че петролните пазари са се стабилизирали след продължителния период на волатилност в края на миналата година.

Цените на "черното злато" се понижиха рязко през последните месеци, след като Организацията на страните износителки на петрол се противопостави на призивите за намаляване на продукцията. САЩ пък ускориха добива с най-бързия темп от повече от три десетилетия, създавайки по този начин пренасищане в глобалните доставки.

Спредът между брента и WTI достигна 10,29 долара за барел към края на търговията в петък в сравнение с 9,41 долара в предходната седмица.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:52 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 2
STRAHO
преди 9 години
"Путин цяла седмица чакаше и само се усмихваше по време на пресконференциите, а когато цените на тези акции паднаха максимално, той заповяда незабавно да се изкупят активите, които бяха в американци и европейци. Когато финансовите акули разбраха, че са ги излъгали, беше вече много късно пише изданието. И сега всички доходи от нефта и газа ще останат в Русия, а рублата ще започне да расте и за това няма да е необходимо да се пилеят златновалутните резерви...."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 2
STRAHO
преди 9 години
"Само за няколко дни Русия си изкупи на безценица нефтените си и газовите си активи, които се намираха в ръцете на западни финансисти. Всичко това стана благодарение на обезценяването на рублата и на пазара се появиха слухове, че акциите ще паднат. Това е една от най-сполучливите финансови операции от когато съществува фондовия пазар."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още