IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как проблемите на Китай засягат пазара на суровините

Рязкото спадане на китайската фондова борса изпрати пазара на суровини към многогодишни дъна

08:02 | 28.07.15 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Индексът S&P GSCI, който измерва диверсифициран портфейл от суровини, е спаднал със значителните 39,76% за изминалата година и с 1,55% за понеделник. По всичко изглежда, че цените на суровинните са изложени на редица страхове, след като се появиха опасения за излишъци от алуминий и въглища, пише в свой анализ The Wall Street Journal.

От седмици насам сме свидетели на разпродажби на китайски акции и това се отразява негативно на втората по големина икономика в света. Китай е мащабен купувач включително на желязна и въглищна руда, мед и злато. Китайските акции отбелязаха нов срив в понеделник въпреки мерките, които Пекин предприе за да подпомогне пазара.

Същевременно нерешителността около Гърция добавя още един щрих към мрачната картина за суровините.

„Налице бяха инвестиции във фондове от петрол и други суровинни стоки от началото на пролетта, но е възможно тези пари да се оттеглят от тях предвид скорошните спадове на китайски акции“, заяви Осаму Такашима от Citigroup Inc.
Потокът от инвестиции във фондове от суровини се е забавил след началото на годината. „Повишението на инвестициите в суровини (през първото тримесечие – бел. ред.) може да се окаже временно “, счита Barclays PLC.

Валутите на държави, зависими от износа на суровини, поевтиняват. Австралийският долар е спаднал oт 0,9351 за щатски долар преди година до 0,7354 сега, докато канадският е поевтинял със 7% спрямо американската валута от началото на годината.

Акциите на най-големите минни компании записаха спадове. Акциите на BHP Billiton Ltd. and Rio Tinto PLC отстъпиха до най-ниските нива от периода на глобалната финансова криза от преди шест години. Fortescue Metals Group Ltd., най-големият износител на желязна руда, записа спад на акциите си от 61,9% за последната година до най-ниските нива от началото на 2009 г.

Цените на желязната руда спаднаха значително през последните дни, подчертавайки песимизма на пазара на суровини. Въпреки че търсенето е колебливо, големите минни компании продължават да увеличават доставките за Китай. Така се разпалват страховете от пренасищане на пазара в момент на намаляване на търсенето на стомана, наличие на запаси от суровината в пристанищата и катаклизъм на китайската борса. Желязната руда се възстанови на ценови нива от 60 долара за тон, след като спадна до 47 долара за тон през април – нива невиждани от десетилетие.  

Алуминият, друга суровина заплашена от излишък, се търгува на нива около шестгодишно дъно. Пазарът ѝ също беше в окуражителен период през пролетта.

Възвръщането на позициите на цените на петрола в началото на годината бяха попарени още в зародиш, благодарение на данните, показващи високите нива в запасите на САЩ. Очакванията, че иранско „черно злато“ ще залее пазара заради благополучната развръзка на преговорите относно иранската ядрена програма, също добавят своето към натиска върху цената на петрола.

Слабите цени на суровините на азиатските борси засегнаха страните – производителки. Приходите от износ на Австралия се свиха правопропорционално на спада в цената на желязната руда, основният компонент в износа на страната. Региони, които разчитат на износа на газ и петрол, се очаква също да бъдат засегнати. Например Малайзия отчита 48% спад на износа си на втечнен природен газ през май сравнено със същия месец на миналата година.

Разбира се, от тази ситуация има и печеливши. Спадът в цените на желязната руда би могъл да се отрази благоприятно на китайския пазар на стомана и да успокои напрежението на него. До скоро цените на стоманата реализираха по-бързи спадове от тези на суровината за производството ѝ – желязната руда. Това доведе до най-малките маржове в черната металургия от 2011 г. насам, заяви Хелен Лау, анализатор в Argonaut Securities. „Спадът в цените на желязната руда ще спомогне за подобряването на рентабилността от производството на стомана“, допълни тя.

Други преработващи промишлености също биха могли да извлекат ползи от ниските цени на суровините. Индийските производители на боя, включително Asian Paints Ltd. и Berger Paints India Ltd., почувстваха оживление на цените на дяловете им в последните дни като резултат от спада на петрола, основен материал за сектора.

Ниските цени сами по себе си могат да се окажат най-добрият лек за депресията, в която са изпаднали суровините. Погледнато назад във времето, когато цените на петрола спаднаха през втората половина на 2014 г., това спомогна за разликата между покупната и продажната цена на азиатските рафинерии. Това от своя страна ги насърчи да обработват повече от „черното злато“ и окуражи Китай да закупува повече, за да увеличи запасите си по-рано през годината. Цените на дребно на горивата също спаднаха, което доведе до по-силно търсене на газолин, ключов двигател на пазари като китайския и индийския.

Все пак може да се окаже, че е трудно да се преодолее мрачното настроение, особено що се отнася до Китай.

„Вижданията ни за низходящо развитие се засилват, подтиквани от последните развития“, казва Роберт Хук, мениджър в SG Hiscock & Co. „Трудно е да се разгадае финансовия балон …, но считам, че пазарно движение като това е предвестник за спад в икономиката“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
Pyramid
преди 8 години
За да се сринат изведнъж, цените са били ненужно завишени. Следователно, време е да се възползваме от по-ниските. СПОКО
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
Не е трудно да се разгадаят финансовите балони Нобеловият лауреат за икономика Робърт Шилер за акциите(коментар 1) - http://***.investor.bg/surovini/365/a/robyrt-shiler-akciite-sa-nadceneni-zalagam-na-petrola-198112/По-важно сега е (тъй като сме пред свършен факт) какво трябва да се направи за да не стане хаос и войни(коментар 1 и 3) - http://darikfinance.bg/***/116481#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още