IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как "Ислямска държава" играе все по-голяма роля на пазара на изкуство?

Редица разграбени артефакти от Сирия и Ирак биват продавани през Facebook, WhatsApp и други алтернативни канали

09:51 | 05.07.15 г.
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

На телефона му се появява съобщение в WhatsApp - снимки на стара ваза от Месопотамия, която струва 250 хил. долара. Тя е част от високо оценена колекция, която чака да бъде изнесена.

Получателят Амр Ал Азм, отговаря, че се интересува от вазата. Как да процедира? Следва съобщение от различен акаунт в WhatsApp. Вазата може да бъде внесена контрабандно през Ливан.

Ал Азм, професор по антропология в Охайо, се преструва на колекционер, когато получава снимки на откраднати антики, изпратени до него с убеждението, че той е само любител. Всъщност той е замозван детектив, който се надява, че може да спаси някои от най-редките и най-уязвими артефакти на човечеството като проследява процъфтяващата търговия с антики, извършвана от “Ислямска държава" в Ирак и Сирия.

Светът беше шокиран по-рано тази година след като “Ислямска държава” публикува видео, в което нейни представители чупят древни произведения на изкуството с чукове и бормашини.

Но след като водените от САЩ въздушни удари срещу рафинерии и танкери намалиха дневните приходи от петрол на групировката, възлизащи на 1 млн. долара, с около две трети, разграбените произведения на изкуството започнаха да се появяват за продажба в eBay, WhatsApp и Facebook.

Самообявилият се халифат се превръща във все по-голям играч на световния пазар на антики, който въвлиза на 3 млрд. долара. Волно или неволно купувачите пълнят хазната на екстремистите.

“Ислямска държава действа като диверсифициран криминален бизнес”, твърди Луис Шели, автор на книгата “Dirty Entanglements: Corruption, Crime and Terrorism”. “Те мислят като бизнесмени”.

Камиони и булдозери

Структурата за набиране на средства на “Ислямска държава” бързо се разви от събирането на 20% данък от търговците, които действат на тяхна територия, както и тези, които се занимават с разкопки, към присвояване и започване на собствени разкопки и сделки.

Ал Азм, който преподава в Shawnee State University и е председател на организация на сирийската опозиция за опазване на културното наследство, твърди, че през последните месеци “Ислямска държава” е създала правителствен клон, известен като “археологическа администрация”. Той се намира в сирийския град Манбидж, който е в близост до турската граница. Въпросното звено се занимава с продажбите на произведения.

Последна актуализация: 11:13 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още