Когато френският дизайнер Кристиан Лубутен купил уединена къща в Мелидеш, Португалия, това била заспала крайбрежна област. По-малко от две десетилетия по-късно, някога добре пазената тайна се превърнала в средище на богатите и известните, пише Bloomberg.
Многобройните проекти за голф игрища и курортни комплекси по крайбрежието предизвикаха притеснения сред местните жители поради последиците за околната среда и очакванията, че районът, на около 90 минути южно от Лисабон ще стане жертва на свръхтуризъм. До самия праг на Лубутен нивата на водите в лагуната са спаднали, тъй като изменението на климата, земеделието и по-големият брой посетители дават своето отражение.
„Туристите идват заради красотата на това място“, казва Лубутен, който притежава малък хотел в град Мелидеш, в телефонно интервю от Париж. „Затова трябва да я запазим“, допълва той.
Притесненията са част от зараждаща се тенденция в части на Европа с възстановяването на пътуванията след Covid, което предизвиква остри критики срещу комерсиализацията и пренаселването. Макар че Мелидеш и околностите се възползват от парите и работните места, бързата промяна изтъква също неравенството и ограничените ресурси.
Плажът в Мелидеш, една от последните почти недокоснати ивици от атлантическото крайбрежие на Португалия. Снимка: Goncalo Fonseca/Bloomberg
Лубутен, известен с обувките си с червени подметки, не е против луксозния туризъм и е част от местна група, която работи с предприемачите, за да управляват околната среда по-отговорно. Неговото внимание е насочено към защитата на района около града с 1500 души население, който се намира по протежението на една от последните почти недокоснати ивици от атлантическото крайбрежие в Португалия. Но други са много по-категорични в противопоставянето си, като недоволстват от увреждането на природата и характера на местната общност.
Част от напрежението е насочено към CostaTerra, луксозен жилищен комплекс, собственост на американския имотен магнат Майк Мелдман, най-известен като основател на компанията за текила Casamigos с Джордж Клуни.
Притокът на туристи създава напрежение в части от Португалия. Графика: Bloomberg LP
Курортният комплекс, който е достъпен само за членове и приема предприемачи, знаменитости и кралски особи, строи 150 имота на стойност милиони долари близо до голф игрище, проектирано от Том Фазио, както и десетки други вили.
Мелдман казва, че проектът му се стреми към слабо въздействие върху околната среда. Той презасажда дървета, ще използва по-малко трева, изискваща обилно напояване, и разполага със завод за обезсоляване, за да намали зависимостта си от местната сладка вода.
Агенция за луксозни имоти в Компорта, Португалия. Бързата промяна в района подчертава неравенството и ограничените ресурси. Снимка: Goncalo Fonseca/Bloomberg
„Устойчивостта е огромен проблем“, каза Мелдман в интервю по-рано тази година. „Има много гори и обработваема земя, както и открити пространства, които няма да бъдат застроени. Затова смятаме, че характерът на района ще се запази“, допълни той.
Дори с мерките за опазване на околната среда все пак възниква въпросът дали областта може да се справи с всичко. Португалската имотна компания Vanguard Properties инвестира над 1 млрд. евро в проект в близкия град Компорта, включително две голф игрища. Discovery Land на Мелдман купи неотдавна един от най-старите и най-достъпни крайбрежни къмпинги близо до CostaTerra.
Строителни кранове в CostaTerra в Мелидеш. Снимка: Goncalo Fonseca/Bloomberg
Vanguard съобщи в комюнике, че устойчивостта е „от ключово значение“ за инвестициите ѝ в областта, като посочи използването за напояване на отпадъчни води от заводи за третиране на отпадъчните води, слънчевите панели и съхранението на енергия.
Агенция за луксозни имоти в Компорта, Португалия. Бързата промяна в района подчертава неравенството и ограничените ресурси. Снимка: Goncalo Fonseca/Bloomberg
На север Паула Аморим, една от най-богатите жени в Португалия, управлява плажния клуб JNcQUOI близо до Компорта. Той е близо до курорт, който испанската милиардерка Сандра Ортега, дъщеря на Амансио Ортега, основател на компанията собственик на Zara, Inditex, строи на полуостров Троя.
В заобикалящия район местните жители се оплакват, че цените на имотите са нараснали значително, тъй като чужденци разграбват терените, за да строят хотели или да превръщат стари къщи във втори домове или имоти за краткосрочно отдаване под наем.
„Цените са абсурдни“, казва Маргарида Гонкалвеш, която работи в кафене в близкия град Грандола. „На пазара почти няма достъпни жилища. Малкото налични се продават на същата цена като в Лисабон“, допълва тя.
Броят на посетителите в Португалия достигна рекорд след спада по време на Covid. Графика: Bloomberg LP
Промяната към по-луксозен начин на живот е толкова поразителна, че дори по-богатите местни жители са я забелязали. Кай Вилакс, бивш главен изпълнителен директор на португалската фармацевтична компания Hovione, казва, че местните хора не могат да си позволят цените, а традиционните ресторанти губят характера си.
„Цените се удвоиха, печена риба със салата от домати и лук беше заменена от същата международна храна като навсякъде другаде. Простите, вкусни и автентични ястия са отживелица“, допълва той.
Район с традиционни кафенета в Мелидеш. Снимка: Goncalo Fonseca/Bloomberg
Икономическа полза
Някои местни жители се съсредоточават върху финансовите ползи в една от най-бедните някога области на Португалия. 81-годишният Антонио Мендеш, член на градския съвет в Грандола, казва, че бил избран за първи път през 70-те години на миналия век. Тогава градският съвет разполагал с малко средства и хората напускали, за да намерят работа. Сега съветът прибира милиони от имотни данъци и други приходи.
„Понякога чувам хората да казват, че туризмът вреди на областта. Но виждам хора с работа, които получават заплати над средните“, отбелязва той.
Градският център в Мелидеш е обект на ремонт. Снимка: Goncalo Fonseca/Bloomberg
Друго нарастващо притеснение е, че новите курортни комплекси за милиони долари ще намалят още повече водните ресурси в областта, където мнозина все още разчитат на земеделието, за да се издържат. Това е част от кампанията на Intertidal Melides - локална група за опазване на местната околна среда, която насърчава „добри екологични практики“ от бизнеса.
Тя е съоснована от Лубутен и Ноеми Бароне Чинцано, италианка, чието семейство притежавало някога известна марка вермут и която има къща в района.
Общината се опитва да реагира. Тя иска да забрани строителството по крайбрежието и да намали броя на леглата за туристи с 40%, което вече е одобрено. Мендеш казва, че много строителни компании са приели да намалят мащаба на проектите си, за да ги направят по-устойчиви.
Редови къщи за продажба в Компорта. Цените на имотите нараснаха значително, тъй като купувачите разграбват терени и стари къщи. Снимка: Goncalo Fonseca/Bloomberg
Лубутен счита, че е възможно красотата на Мелидеш да бъде запазена с привличането на заможни туристи.
„Хората се трогват от автентичността и трябва да я запазим. Не очаквайте Мелидеш да се превърне в Сен Тропе, това няма да стане“, казва той.
преди 1 седмица Ей такива като тоя са ми много противни.Наместят се в някое хубаво местенце и след това с още няколко други богаташи, закупили имоти из района започват да се борят да си остане само за тях под предтекста ,че се стремят да го запазят..Като като приятен страничен бонус разбира се получават и по- високи цени на имотите си във въпросното местенце, понеже спъват по всякакъв възможен начин възможностите и на по-обикновени хора да се настанят или посещават въпросното местенце... отговор Сигнализирай за неуместен коментар