При жилищното строителство се очаква в следващите между шест и дванадесет месеца да видим спад. След около година ще се изчерпят вече издадените разрешения за строеж и тогава ще видим ефекта. Това съобщи инж. Димитър Савов, изпълнителен директор в строителната инвестиционна компания BLD, по време на дискусия от мултиплатформения проект на Bloomberg TV Bulgaria „Talk 25: Дом и офис“.
Той напомни, че ръстът на строителството зависи от разрешенията за строеж, община и държава, затова допусна, че по-малкото строителни разрешения ще предизвикат вакуум на пазара, след като търсенето е по-голямо от предлагането.
„Всяко забавяне и дестабилизация на административните органи рефлектира върху строителството и върху цените на имотите“, коментира арх. Вержиния Николова, управител на строителната фирма „Конструктив България“. Тя прогнозира, че в столицата търсенето на жилища и други обекти ще продължава да расте, въпреки опитите да се спре презастрояването.
Според нея проблемите в София идват от неравномерните инвестиции в инфраструктурата. В столицата се изгражда инфраструктура в старите квартали, но не се развиват нови и това създава усещането за презастрояване. В същото време има райони, където липсва основна инфраструктура, но там не се позволява да се строи.
За пример инж. Димитър Савов даде „Младост 5“, „където вече 15 години не се случва нищо“. Той посочи, че това е територия, която може да осигури около 5 хиляди жилища. "Тогава инвеститорите няма да строят между блоковете, а ще се възползват от тази възможност“, обясни той.
Според арх. Николова презастрояването е термин, който обобщава редица проблеми. Улиците в столицата са претоварени и се появяват се сгради в междублоковите пространства. По думите ѝ възлагането на нов Общ устройствен план и прилагането му ще отнемат повече от 10 години. Тя предупреди, че идеята за това идва от хора, които не са специалисти. „Всъщност, проблемите идват от Подробните устройствени планове (ПУП). Сегашната нормативна уредба има някои недостатъци, но промените се случват бавно“, отчете тя.
Инж. Савов направи сравнение с Варшава и подчерта, че там ситуацията не е толкова по-различна. „Предимството там е, че правилата са еднакви за всички и когато се вземе решение, то се изпълнява“, отбеляза той. Мениджърът посочи, че в София и България често строителите изграждат инфраструктурата и я даряват на общината и заяви, че това е проблем, защото липсва общ стандарт.
Арх. Николова обясни, че в малките общини също има проблеми с Общите устройствени планове и когато те липсват, или не са ясни, това създава проблем за строителите. „Често виждаме субективни решения, които се взимат от общинските съвети. Много хора биха живели в сателитните градчета около София, но там липсва инфраструктура и социална среда. Държавата трябва да стимулира развитието на социалната среда, което ще има позитивен ефект и върху столицата“, е мнението на управителя на строителна фирма.
Според инж. Савов доходите на хората растат и това движи пазара. Той подчерта, че емоциите около еврозоната водят до екзалтирани сделки, които се случват за седмица-две, но смята, че до няколко месеца това ще утихне.
Арх. Николова отбеляза, че факторите, които движат цените, са свързани с народопсихологията и напомни, че покупката на жилище дава сигурност на българина.
Двамата мениджъри прогнозираха, че на пазара ще продължи да има стабилно търсене, защото доходите на хората растат. Вержиния Николова очаква, че все повече хора търсят по-различен тип жилища, затова пазарът има нужда от реформи и строителите и архитектите трябва да са достатъчно далновидни, за да предвидят тенденциите.
Какъв е проблемът с общите устройствени планове и кои стандарти трябва да се спазват? Къде е мястото на България при жилищното строителство?
Партньори на специалната тв дискусия “Talk 25: Дом и офис” са Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП), Конструктив България, BLD, Паприков – фабрика за врати и мебели.
Медийни партньори са Bloomberg Businessweek Bg, Investor.bg, Dnes.bg, Imoti.net.
преди 1 ден Освен това при срив на цените продавачите които са задържали имотите за продажба започват да ги изкарват масово на пазара.за да ги разтоварят преди цените да са паднали още. Получава се лавина от имоти за продажба с намаляващи цени, защото всеки се опитва да излезе пръв през изхода. Така че строителството няма да заобиколи цикъла на този пазар. Просто трябва време. Това е най бавния пазар а цикълът мине около 18 години ако няма събития като войни или ковид например които могат леко да удължат ил отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 ден Всеки път улавя икономическия растеж по време на бум и прочиства излишните кредити при банкрутите.Правителствата понякога се опитват да удължат цикъла, като добавят кредити и субсидират сгради. Допълнителната сграда обаче все още повишава разходите. Работи само за кратко, защото те прехвърлят частни задължения в обществени. Те повишават цените и тласкат градовете към системен провал ... в името на създаването на повече достъпност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 ден Обикновено, след като цените на жилищата скочат и достъпността се разтегли, цените започват да падат. Когато цените паднат значително, предприемачите загребват имоти за следващия бум. Докато икономиката се възстановява от срива, разработчиците започват да се развиват заедно с икономиката. Продължава, докато цикълът се разпадне и след това се повтаря. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 ден Ако смятате, че изграждането на повече жилища ще доведе до спад на цените, защо бихте купили такъв? Защо разработчиците ще се опитват да ги изградят? Те биха рискували да останат с инвентар с падаща стойност. Добре е, че никой всъщност не вярва, че повече предлагане води до спад на цените. Ако беше така, нямаше да се правят нови жилища.Цикълът на недвижимите имоти никога не се проваля, той само става неефективенНедвижимите имоти работят в цикъл , който балансира интересите на жителите и предпр ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 ден Увеличаването на строителството на нови жилища винаги трябва да повишава цените.Повечето не осъзнават, че търсенето и предлагането се отнасят за всяка част, която влиза в крайния продукт. Всяка тухла, греда и хоросан са обект на ограничения на доставките. Колкото повече домове се строят, толкова по-голямо е търсенето на компонентите, необходими за построяването.Разходите за труд растат по време на жилищния бум. отговор Сигнализирай за неуместен коментар