Европейската централна банка (ЕЦБ) е определила задължителните интервенционни курсове за българския лев и хърватската куна, след като двете страни бяха допуснати до валутния механизъм ERM II, известен като „чакалнята“ за еврозоната, съобщават от ЕЦБ.
Интервенционните курсове влизат в сила от днес, 13 юли 2020 г.
интервенционни
ЕЦБ посочва, че най-ниският обменен курс на лева може да е 1,66246 лева за 1 евро, а най-високият - 2,24920. В момента левът е фиксиран на ниво от 1,95583 лева за 1 евро.
Задължителните ставки за интервенция са договорени по общо съгласие между ЕЦБ и Българската народна банка (БНБ) и Хърватската народна банка в съответствие с член 1.2 от Споразумението от 16 март 2006 г. между ЕЦБ и националните централни банки на държавите членки на ЕС извън еврозоната. То определя оперативните процедури за механизъм на обменния курс на третия етап от Икономическия и валутен съюз.
Централните курсове в евро и ставките за задължителна интервенция за датската крона остават непроменени, допълват от ЕЦБ.


Държавни институции ще проверяват сигнал за незаконен сондаж за вода в Баба Алино
Какво ще бъде времето във вторник?
Атанас Божилов е готов за следващото предизвикателство
Хванаха поредна порция пияни и надрусани шофьори във Варненско
Мъж от Каменар използва сила при грабеж, задържаха го
Air France-KLM забелязва силно търсене в премиум сегмента
Air France-KLM иска да вдигне цените, ако горивото поскъпне
Air France-KLM: Осигурихме си гориво до края на август
Даниела Бобева: Голяма грешка би било да се правят шокови терапии относно фиска
Две компании влизат за първи път в S&P 500
В Индия пускат мотоциклети на алкохол
iPhone колата вече е реалност, но не от Apple
GM създаде умни въздушни възглавници
Renault подготвя мащабна промяна на гамата си
Япония намери просто решение на проблема със задръстванията
Сръбският патриарх нарече част от вярващите, които отиват при него, дебили ВИДЕО
Папа Лъв XIV: Оръжията никога не могат да доведат до истински и траен мир
Манолов: Не вярвам, че търговските вериги изведнъж са станали благотворителни дружества
България посреща повече туристи от Полша
Величков, ПП: Жълтият светофар за "прогресивно управление" светна


преди 5 години Е, да ни е честит края на валутния борд. От сега нататък какъв ще е курсът зависи само от нас. Парламентът задължи БНБ да поддържа сегашниякурс до влизането, но дали реално тя щеможе да се справи с това завис как вървят делата в страната. Като гледам как вървят делата БНБ няма голям шанс. Още оедно предположение (спекулация) защо някои толкова много искат сега власта. Ами по стар обичай ще сринат валутата до горната граница, а може и отвъд и ще се оправдаят с управлението на ГЕРБ. Много са гледни горките. Без да симпатизирам на ГЕРБ, аз бих заложил на тях сега, защото ако допуснат сриването на лева с тях е свършено като политическа сила. Сега те са в позицията със зъби и нокти да бранят сегашния курс до края. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Дания от 20 години е кандидат за евро-зоната,но не я пускат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Поздравления към Investor и автора на статията, че не се изкушиха да напишат подвеждащо и целящо интриги заглавие от сорта "ЕЦБ определи курс лев/евро 2.24/1". Ето, не само критикувам, като видя нещо хубаво го казвам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Е, щом го пише в интернет, значи сигурно е вярно. Особено ако си го прочел в коментарите на разни *** и неграмотници. Те са най-надеждният източник на информация, нъл тъй? Откъде иначе щяхме да знаем, че светът се управлява от рептилии? А ти вместо да ми отвръщаш, бегом марш към чейнджа да купуваш евра, докато курсът още не се е вдигнал. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Това е факт и го пише навсякъде в нета - че България прие изменение на закона на БНБ,с който курсът лев/евро в бъдеше подлежи на ПРЕГОВАРЯНЕ с другите страни членки на евро-зоната. Повече няма да ти отвръщам ако не признаваш ФАКТИТЕ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години След влизането в "чакалнята" курсът лев/евро вече подлежи на договаряне. То може да бъде в рамките най-много на плюс или минус 15%. Това е официалното положение. Утре например,ако Холандия нещо не е доволна от курса на лева,може да поиска коригирането му. Как ще отвърнат "българските" управници - би трябвало вече да знаете. Чехия е извън евро-зоната. Гърция е вътре в евро-зоната. Но доходите на чехите са по-високи от тези на гърците. Извод? Няма абсолютно никакво значение за жизненият стандарт дали си в евро-зоната или извън нея. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Аман от празноглавци с лозунги, дето ако ги питаш Защо мислиш така и ще мълчат, като риби или говорят за врътки, като всеки комбайнер, на който това му е начина да обясни нещата.Всъщност целта им не е да доказват нищо, а да плашат себекподобните си с "лошия" ЕС и Запад. И респективно да приличат маргинали на страната на ***.В нито една от приетите последно държави нямаше увеличение на цените в магазините. Левът е с фиксиран курс към Еврото и ще остане такъв, до приемането на Еврото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Разликата от минимум до максимум е половин лев почти, що врътки, що измами ни чакат не ми се мисли. Цените в магазина гарантирано ще скокнат отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Пии си хапчетата и стига писа глупости! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Вече трети ден сме в ЕРМ-2, а големият скок на цените, с който ни плашеха, го няма никакъв!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар