IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европа може да научи много за пестенето на енергия от Япония

През лятото на 2011 г. японците са призовани да пестят, включително и използвайки ветрила вместо климатици

17:25 | 28.07.22 г. 24
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Европейската комисия (ЕК) предложи план за намаляване на потреблението на природен газ с 15%, или около 45 млрд. куб. метра, в периода август 2022 г. - март 2023 г. След първоначалната остра реакция мерките бяха одобрени от страните, макар и с доста изключения. Заради прекрояването на мерките потреблението ще бъде намалено по-скоро с 10%, но повечето енергийни министри бяха категорични, че е важен политическият сигнал, а не толкова изчисленията.

Коментарите след Енергийния съвет подсказват, че в общността нямат много яснота какво да правят. Ройтерс предлага на Брюксел да обърне внимание на опита на Япония.

През 2011 г. в страната се зароди движението "сетсуден" (от "сетсуяку" - спестявам и "денки" - електричество - бел. ред.), насърчаващо домакинствата и бизнеса да намалят потреблението на електроенергия. Това се случва в месеците след аварията в АЕЦ "Фукушима", която доведе до затваряне на други ядрени централи за технически прегледи. Движението се заражда неофициално, но малко по-късно и правителството предприема мерки за ограничаване на потреблението на енергия и през май властите коментират, че домакинствата и бизнесът трябва да намалят потреблението на електроенергията с 15 на сто.

Пестенето на електроенергия има много силна обществена и медийна подкрепа. Мерките се рекламират непрекъснато чрез телевизионните канали, билбордове на оживени места и магазини. Този социален натиск играе много голяма роля, обяснява Коичиро Танака от Института за енергийна икономика.

Така в летните месеци ескалаторите в големите търговски центрове спират, работното време в много индустрии е намалено, а така популярните хазартни зали с мигащи светлини и машини затварят. Министерството на околната среда спира половината от принтерите в моментите на пиково натоварване на системата и кара служителите си да си носят разхладителни напитки, вместо да ползват вендинг машините.

Професионалните състезания по бейзбол и футбол не се провеждат в тъмните часове на денонощието. В много бизнес сгради в летните месеци термостатите бяха увеличени, а служителите - насърчени да носят летни дрехи.

Големи корпорации, като Panasonic, организират лекции за своите служители как да пестят енергия. В търговската верига Lawson пък инсталират LED-осветление и поставят соларни панели на повечето си магазини.

Но тогава настроението на всички японци е, че "трябва да бъде направено нещо, защото иначе ни чака катастрофа", разказва още Танака. Тогавашният премиер Наото Кан публично препоръчва алтернативите - соларна и вятърна енергия.

Домакинствата също са призовани да пестят - да гасят осветлението, когато не се ползва, да се слагат плътни завеси, които да намалят температурата в домовете и без климатик, включително и препоръка да бъдат използвани ветрила.

Тази кампания като цяло предизвиква негативни настроения сред японците относно ядрената енергия и през 2013 г. Япония изключи всички 54 реактора, които осигуряваха около 1/4 от електроенергията в страната. Някои от тях по-късно бяха рестартирани.

За да покрие недостига на електроенергия, Япония се обърна към изкопаемите горива - втечнен газ, въглища и петрол. Тогава страната регистрира търговски дефицит за първи път от повече от 30 години. Икономиката беше в рецесия от една страна заради последиците от катастрофалното земетресение, което причини инцидента във Фукушима, а от друга - и заради недостига на енергия.

Част от проблема са и различните стандарти за волтажа в източните и западните провинции на Япония, коментира Коичиро Танака и допълва, че това означава, че страната дори не е имала лукса на свързаните енергийни мрежи, на които се радва Европейският съюз днес.

Япония се справя с недостига на енергия и преустановява мерките за пестене през септември 2011 г. Отчасти това е възможно и заради по-хладното време през август, което намали нуждата от климатици. Подобни ограничения повече не са налагани.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

24
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 1 година
:) може би си вложил ирония, но горе долу е така... да, за робовладелеца да бачкат на поточната линия са перфектни, но не очаквай идеи или нещо нестандартно от тях! За това не са чак толкова иновативни, но пък са царе да подобрят и оптимизират вече измислени неща! С японци не съм, но с корейци и всякви видове китайци съм бачкал... на въпроса как знаеш дали си свършил работата, те ми отговарят, щом шефа е доволен, знаич съм е свършил... и те така!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 1 година
първи излез от виртуалнип свят на руската пропаганда и тогава може да видиш кой с каква култура е...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 4 rate down comment 3
Solar Power
преди 1 година
Бъдещето е по скоро във водорода и студения ядрен синтез. Но има още малко време :) При всички случаи газ и петрол са в канала :))) Аз между другото съм ги пуснал в канала още преди 7 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 3
Solar Power
преди 1 година
А от БВП на САЩ цели 700 милиарда отиват за оръжия , а от този на русия едва 70 милиарда. Към тези милиарди прибави и тези на ЕС ... прочети и статията (АНАЛИЗ на един от най-добрите университети в света) и ще разбереш какво я очаква русия в следващите 2-3 години. Ако много се чудиш може да се върнеш и към историята назад когато САЩ от 1941-ва до 1945-та дадоха на русия над 180 милиарда долара в оръжия и храни. Само танковете са над 7000 , а самолетите над 11 000 :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 2
Solar Power
преди 1 година
За путин това - https://zonanews.bg/ikonomika/yeyl-nyama-izhod-ot-ikonomicheskoto-zabvenie-za-rusiya-dokato-sayuznicheskite-darzhavi-poddarzhat-sanktsionniya-natisk
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 3
zelka007
преди 1 година
Аз тия съм ги виждал на живо , буквално кат мравки . Идва в 9 без 5 на работа сваля сакото облича престилка и сяда на масата . От ляво повредената техника , отдясно ремонтираната зад него кашони , на бюрото всякакви мултицети , осцилоскопи , поялници , клещи , кутии с чарколяци . Мери , смята , пише , вади , разпоява , чисти , запоява , почиства , опакова и надписва . от 9:00 до 12:30 . Половин час дъвче на масата и чете некъв вестник . Става взима си вода , тогава нямаше пластмасови бутилки , сяда и продължава . В 18:00 става , съблича престилката и тръгва . Шефът му седи с/у него на един компютър и описва всичко , пише отчет , спецификация и гаранции . Не става от масата , не се разхожда , само си говорят за работа . РОБОТИ !!! На тия трябва да не им се свалят защитните мита за нищо ... Тва не са хора ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 2
data
преди 1 година
Корабите освен да превозват товари , превозват войски и организират блокади на търговските пътища . Нали си учител ? Най-големите и най кървавите завоеватели в цялата история са били европейците - не го забравяй
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 2
data
преди 1 година
Не разбираш логиката на Германия и нейното чувство за вина спрямо Русия . След ВСВ Германия винаги се е ангажирала с развитието на Русия . Целия преход беше замислен така че Русия да може да продава респективно да получава доходи от ресурсите си . За това и всичко беше замислено с дълбочина от 30 г. Повечето технологии за преход вече са измислени и тествани , но идеята беше заместването да става плавно . Ти си мислиш че е голяма трагедия че германците си запалили котлите в централите ли ? Или че ще им се наложи да построят някой реактор ли ? Къде е трагедията ? просто руснаците излъгаха мекерето Шрьодер - е ще си вземат поука
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 6
Императорът
преди 1 година
Лошото е, че те вече си загубиха и културата и манталитета... :( Самият факт, че оня дядо - абе - след като съсипа икономически Япония, бе застрелян кат` тако`а, вместо да се самоокълца, както би трябвало да направи един порядъчен джадай при гръмовен провал, ме натъжи изключително много. Теорията ми е - чисто генетическа. Навремето джадаите са били отчасти избити (видяхме го и в един филм), отчасти са се самоокълцали и генът им е загубен. Сега на власт са внуците на тия, които оцеляха и се развъдиха, защото цял живот стояха иско наведени и дори коленичили пред джадаите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 6
Императорът
преди 1 година
Корабите печелят, ако има какво да превозват... в съвременния свят и ако има от какво да ги правиш В момента виждаме най-големият упадък на морските империи от векове. Търговията е сила, както уча и учениците си - ама за да има търговия, то трябва да има и производство... дай всички европеанци да се качим пак на корабите както преди отдавна... ама вече нещо няма непознати земи, които да опоскаме. И Африка не става - щото чeрните хора вече имат шмайзери...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още