Големи производители на тежкотоварни превозни средства като Daimler Truck и Traton, които представят своите нови камиони на транспортното изложение в Хановер тази седмица, подчертаха, че са готови да се електрифицират, но техните модели с батерии няма да се продават, ако по пътищата няма добре развита зарядна инфраструктура, съобщава Ройтерс.
Кристиан Левин, шеф на дъщерното дружество за камиони на Volkswagen - Traton, което притежава портфолио от марки като Scania, MAN, Navistar и Volkswagen Trucks and Buses, заяви, че целта на Европейския съюз (ЕС) за 50% дял на електрическите камиони до 2030 г. засега изглежда непостижима.
„Не става дума само за цена, но и за инфраструктура, разрешителни, зелено електричество, доставка на зелено електричество и, разбира се, цената. Всичко това трябва да се комбинира“, изтъква той в интервю за Ройтерс.
Новият главен изпълнителен директор на Daimler Truck Карин Радстрьом има подобно послание.
„Камионите са готови и сега трябва да последва инфраструктурата“, подчертава Радстрьом при представянето на Daimler на изложението IAA Transportation. „Докато инфраструктурата не е готова, клиентите няма да купуват и когато нашите клиенти не купуват, ще трябва да отложим Зелената сделка“, подчертава тя.
Правилата на ЕС гласят, че производителите трябва да намалят емисиите на въглероден диоксид при новите тежкотоварни превозни средства с 45% до 2030 г. в сравнение с нивата от 2020 г. или ще бъдат изправени пред сериозни глоби.
За да се изпълнят целите на ЕС, делът на камионите, които не отделят емисии, трябва да нарасне до 40% от продажбите до 2030 г. от около 2% днес, показа проучване на консултантската фирма McKinsey. Цените на камионите без вредни емисии ще трябва да бъдат намалени наполовина, за да станат жизнеспособна алтернатива на дизеловите модели, подчертава компанията.
Почти 35 млрд. евро трябва да бъдат инвестирани в зарядна инфраструктура в цяла Европа до 2035 г., за да се отговори на търсенето на логистичната индустрия, установи проучване на консултантската фирма PwC.
Технологичният директор на Daimler Truck Андреас Горбах предложи целите на ЕС да бъдат съчетани с темповете на развитие на инфраструктурата и да се преразглеждат всяка година в зависимост от напредъка.
„В миналото някой трябваше да построи магистралите, за да има камиони по тях... а магистралата на бъдещето е зарядната инфраструктура“, посочва Горбах пред журналисти в кулоарите на изложението. „Сега е време да сменим предавките, иначе става нереалистично“, добавя той.
преди 3 седмици Всъщност може, но насила - някой или нещо да принуди хората да се лишат от удобствата, с които разполагат и са свикнали, но това вече е друг разговор. Всичко, правено насила, дава шитлив резултат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици Аз, дето нямам кой-знае какви ангажименти, никога няма да се подложа на такова пътуване, докато мога с едно зареждане да го мина това разстояние (София-Варна-Бургас-София - 1000 км.), като мисля и се занимавам по пътя с всичко друго, но не и с пробега на колата. А сега си представете шофьорите на тези камиони, които с 20 тона отзад карат денонощно и цепят минутата с доставките, да се занимават само с изчисления на батерията от точка А до точка Б, и така през 200-300 км. Да-да! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици Има един пич в ютюб - каналът му е Supercharged BG. Скъсва се да се хвали с една Тесла Модел 3 / 2022 г. Убеждавайки публиката, колко е супер с електрокара, показва реалната картина - едно безкрайно смятане на километри по картите с чарджъри. Ето един пример: * https://youtube.com/watch?v=9O-KRLXH1DY А сега си представете един тираджия, който е карал Волво ФХ с 1500-литров резервоар при разход 30 л/100 км., който се качва на електро с пробег около 500 км. и започва приключението от по-горе. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици Да изкопаем милиарди тонове желязо и мед, за да удвоим, утроим капацитета на сегашната енергопреносна мрежа, за да може поне частично да удържа на измишльотините на сектата на зеления хайвер; това е екологично и устойчиво и нискоемисионно; а когато многотонните, токсични, почти нерециклируеми батерии на еко-камионите трябва да започнат да се подменят след няколко години, това ще е още по-по екологично и устойчиво. И всичкия тоя зелен хаъвер ще захранваме с вятърни мелници, не бе честно отговор Сигнализирай за неуместен коментар