IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Новата прогноза на Intel се оказа една от най-лошите в историята ѝ

Компанията се бори за връщане към успеха, но затъва във все повече проблеми

09:45 | 27.01.23 г. 2
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Intel даде една от най-мрачните тримесечни прогнози в историята си, след като спадът на продажбите на персонални компютри нанесе удар на бизнеса на производителя на чипове. Новината срина цената на акциите на Intel и допълнително затруднява усилията за преобръщане на бизнеса, пише Bloomberg.

Компанията прогнозира изненадваща загуба за текущия период и диапазон на приходите от продажби, който не отговори на очакванията с милиарди долари. В долния край на диапазона на Intel приходите ще бъдат най-малките за тримесечие от 2010 г.

Това е болезнено признание за компания, която се опитва от много години да направи завръщане под ръководството на главния изпълнителен директор Пат Гелсингер, който пое ръководството през 2021 г. Спадът на основния бизнес на Intel (компютърните чипове) след пандемията попари усилията за връщане на финансовите резултати в по-добри рамки. Вместо това компанията не спира да губи позиции.

„Бих искал да напомня на всички, че ме на едно многогодишно пътуване“, коментира Гелсингер при представянето на резултатите.

Цената на акциите на Intel спадна с близо 10% късно в четвъртък. По-рано книжата приключиха борсовата сесия на ниво от 30,09 долара. От началото на годината цената на акциите нарасна с 14 на сто, отчасти заради ралито на книжата на компаниите за чипове, но сривът по време на следборсовата търговия заплашва да изтрие по-голямата част от това постижение.

Последните резултати и прогноза са „много слаби“, пише анализаторът на Wells Fargo & Co. в бележка. Освен това компанията не даде прогноза за цялата година, което допълва несигурността.

Отвъд Intel данните подсказват, че отслабналото търсене на персонални компютри може да продължи тази година, а резултатите натежаха на акциите на производители на чипове като Advanced Micro Devices и Nvidia.

Intel прогнозира, че брутният ѝ марж ще бъде 39% през първото тримесечие. Това е с 14,1 процентни пункта по-малко спрямо същия период година по-рано и с над 10 пункта по-малко от този на най-близкия конкурент – AMD.

Приходите от продажби за първото тримесечие ще са между 10,5 млрд. и 11,5 млрд. долара, обяви Intel. За сравнение средната прогноза на Wall Street е за 14 млрд. долара. Intel очаква да загуби по 15 цента на акция през тримесечието, като се изключат някои елементи. Анализаторите прогнозираха печалба от 25 цента на акция.

На коригирана база очакванията на Intel за първото тримесечие представляват първата ѝ прогноза за загуба от десетилетия.

За да се върне на точния път, компанията има нужда производителите на компютри да се справят бързо със складираните си запаси и да се върнат към поръчването на компоненти. Това би помогнало на Intel да укрепи финансите си, които вече бяха изправени пред предизвикателство от амбициозните ѝ планове за подобряване на технологиите.

Intel свива разходи, за да се справи със забавянето. Преди три месеца тя заяви, че намаляването на броя на служители, забавянето на разходите за нови заводи и други мерки за затягане на колана ще доведат до спестяване на 3 млрд. долара тази година. Тази сума ще нарасне до 10 млрд. долара годишно до края на 2025 г., обявиха от компанията.

„Ще продължим да се справяме с краткосрочните предизвикателства, докато се стремим да изпълним дългосрочните си ангажименти“, коментира Гелсингер.

Съгласно неговия план Intel има за цел да ускори въвеждането на нови производствени технологии. Освен това той планира да построи фабрики в САЩ и Европа, измествайки концентрацията на производството далеч от Азия.

Освен това изпълнителният директор се стреми да превърне Intel повече в производител на чипове за други компании, така че да се конкурира с Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Огромните разходи за сбъдването на всички тези мечти са повод за притеснение сред анализатори и инвеститори още отпреди сегашния спад.

Очаква се Intel да получи държавна помощ, за да може да финансира разширяването на заводите си, а планът ѝ за намаляване на разходите също ще помогне. Но възстановяването на пазарния дял и връщането на някогашните големи маржове на печалба до средно 50% не е „малко начинание“, коментира Джейсън Помпей, анализатор от Fitch Ratings.

Добрата новина за инвеститорите е, че компанията остава ангажирана с предлагането на конкурентен дивидент, коментира главният финансов директор Дейв Зинсър.

За четвъртото тримесечие Intel отчете нетна загуба от 664 млн. долара, или 16 цента на акция, спрвмо печалба, генерирана през същия период на миналата година. Приходите са се сринали с 32% до 14 млрд. долара, достигайки най-ниското си ниво от 2016 г.

Като се изключат някои елементи, печалбата е 10 цента на акция. Wall Street очакваше 19 цента на акция печалба при 14,5 млрд. долара приходи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:45 | 27.01.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Хардуер виж още

Коментари

2
rate up comment 9 rate down comment 1
мрънмрън
преди 1 година
Криптото умря, етериума смени концепцията и пазарът е залят от видео карти. Чудно на нвидиа какви ще са прогнозите и резултатите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 2
khao
преди 1 година
нали две години ни облъчвахте с някви криза за чипове, а сега немало продажби! :))) явно и тия са слушали журналллята...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още