„В Китай правителството предприе мерки за значителни стимули за китайската икономика. Имаше и допълнителни мерки за подкрепа на пазара на акции. Това е причината част от инвеститорите да се насочат точно към този пазар“, обясни финансистът.
Според него в Китай и Европа започна обръщане на негативната тенденция. „Например опитите за фискални стимули в Германия се възприеха позитивно от инвеститорите“, посочи Дончев.
Той отбеляза, че има релокация на инвеститорското поведение през последните дни на американския пазар заради представянето на борсовите индекси. „Най-надценените сектори като технологичните компании са с най-големи спадове и претърпяха най-голяма корекция“, посочи финансистът.
Той напомни, че през последната година американският пазар се представяше много по-добре от другите региони, но настъпи промяна след встъпването в длъжност на Тръмп вследствие на първите му политики.
Дончев смята, че прогнозите за рецесия в САЩ са прибързани. „Икономиката е в добро състояние и няма индикатори за това. Пазарът на труда е стабилен. Прогнозите са по-скоро свързани с ескалацията на търговските войни. Тръмп иска да засили позициите на САЩ спрямо останалите държави. Ако има сериозни индикации за рецесия, Тръмп ще смекчи тона“, очаква финансистът.
Според Дончев митата не са полезни за никого, защото се ограничава търговията и намалява производството. По думите му Тръмп ги използва като инструмент в потенциални преговори с търговските партньори. Една от целите му е да обърне търговския дефицит с Канада, Мексико и Европа.
В кои сигурни активи могат да намерят убежище инвеститорите при волатилността на пазарите?
Материалът не е повод за инвестиционно решение!
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.