Последните усилия на Китай да даде тласък на растежа засега нямат широко въздействие, показват данни и корпоративни отчети, сигнализирайки, че втората по големина икономика в света няма да се възстанови скоро, съобщава CNBC.
Ръстът в сектори от недвижими имоти до производство се подобрява, откакто Пекин започна да обявява стимули в края на септември. Компаниите обаче запазват предпазливия си тон, когато споделят прогнозите си през последните няколко седмици.
На въпрос в разговора по отчета в петък за влиянието на стимулите гигантът в доставката на храни Meituan заяви само, че през октомври средната стойност на хотелските поръчки в по-новия му бизнес с туристически резервации е спаднала по-малко в сравнение с предишните месеци на годишна база.
„Макар че може да отнеме известно време, за да се прояви изцяло положителният ефект и да се разшири към повече потребителски категории, уверени сме, че тези политики постепенно ще осигурят повече подкрепа за реалната икономика и ще стимулират потребителските разходи, носейки повече възможности за растеж на бизнеса ни“, заяви Шаохуей Чън, главен финансов директор и старши вицепрезидент на Meituan.
Мениджъри от компанията за електронна търговия Alibaba и оператора на социални мрежи Tencent отправиха подобни коментари миналия месец в разговорите си около отчетите, заявявайки, че ще отнеме известно време, за да могат стимулите да се превърнат в растеж.
Увеличаването на стимулите цели икономическият растеж да достигне тазгодишната официална цел от около 5% и подобен темп следващата година, докато в същото време се предотврати финансова нестабилност, коментира в бележка от понеделник управляващият директор на Teneo Габриел Вилдау. За него тонът на икономиката показва, че „технологичната самодостатъчност и националната сигурност остават топ приоритетите“ за Китай.
„Гледайки напред, източниците ни очакват стимулите през 2025 г. да се разпространяват постепенно и в зависимост от данните“, казва Вилдау. „Водещият принцип ще бъде „колкото е достатъчно“, а не „каквото е необходимо“.
Предварителните икономически показатели за ноември затвърждават картината на подобряващ се, но не и експлозивен растеж.
Индексът на мениджърите по покупките (PMI) за производството на Caixin показаха допълнително разширяване на фабричната дейност на ниво от 51,5 пункта, което е най-високото от юни насам, показват данните на LSEG. Официалният PMI бе на ниво от 50,3 пункта, което е най-високото му от април. Данните за търговията на дребно и промишлеността за ноември ще излязат на 16 декември.
Показателят на Caixin за заетостта в производството показа, че тя се е свила за трети пореден месец през ноември. Това означава, че „ефектът от икономическите стимули тепърва трябва да бъде усетен на пазара на труда и доверието на бизнесите в разширяването на работната сила трябва да се засили“, казва Уан Джъ, старши икономист в Caixin Insight Group, в доклад.
„Макар че икономическият спад изглежда достигна дъното, нужна е допълнителна консолидация“, казва Уан, отбелязвайки нарастващия риск от „външни несигурности“.
В понеделник САЩ въведоха пореден кръг от ограничения, целящи да ограничат китайските производители на чипове. Новоизбраният президент Доналд Тръмп миналата седмица обяви планове за налагането на мита от 10% върху целия внос в САЩ на китайски стоки, щом поеме поста през януари.
„Пазарите ще искат още и още стимули с повишаването на геополитическата температура“, се казва в публикувано в понеделник проучване на базираната в САЩ консултантска фирма China Beige Book сред китайския бизнес.
Компанията е анкетирала 1502 дружества от 14 до 26 ноември и открива, че разходите в търговията на дребно се подобряват спрямо година по-рано, както и продажбите на жилища, въпреки „широко разпространената“ слабост при услугите. Докладът отбелязва още, че делът на респондентите, взели по-големи заеми, е нараснал до най-високото си ниво от май 2022 г., подсказвайки засилване на търсенето.
„Стимулите на Пекин насърчиха компаниите да излязат извън страничните линии този месец“, се казва в доклада. „Но е малко вероятно това да продължи без обещания за допълнителна подкрепа“.
Министерство на финансите на Китай заяви, че може да има още фискална подкрепа следващата година. Инвеститорите следят за детайли от годишната среща за икономическо планиране на Китай, която обикновено се провежда в средата на декември.