Потребителската инфлация в Китай неочаквано се е забавила през ноември, сочат публикувани в понеделник данни. Индексът на потребителските цени е нараснал с 0,2% на годишна база, което е най-ниското му ниво от юни насам, предава Bloomberg.
Резултатът е под увеличението от 0,3% през октомври и под прогнозата за ръст от 0,5%, направена в анкета на Ройтерс сред икономисти.
В същото време основната инфлация в страната леко се е ускорила. Фабричната дефлация се е задържала за 26-и пореден месец, сочат още данните. Това показва, че наскоро обявените от Пекин фискални мерки стабилизират настроенията, но все още не са успели да обърнат дефлационната тенденция.
Цените на свинското месо, зеленчуците и плодовете - ключови компоненти от потребителската кошница в азиатската страна – са спаднали значително спрямо предходния месец, след като отрицателният ефект от проливните дъждове през лятото върху производството на храни отслабна.
Докладът беше оповестен преди началото на традиционното декемврийско съвещание на Политбюро на Комунистическата партия. Очакваните американски мита върху вноса след избирането на Доналд Тръмп означават, че Поднебесната империя трябва да се подготви и да противодейства на всеки шок за износа, който е основен стълб на растежа след пандемията от Covid-19.
Лидерите на страната вече намекнаха за по-големи фискални стимули през следващата година и обещаха да разширят правителствената програма за субсидиране на покупките на домакински уреди и автомобили. Растежът на потреблението получи тласък от тези субсидии през последните месеци, въпреки че ефектът вероятно е временен.
Очаква се Китайската централна банка да продължи да облекчава паричната си политика, като намали лихвените проценти и нормата на задължителните резерви, което ще освободи парични средства за банките, за да отпускат заеми. Някои банки от Wall Street дори прогнозират най-голямото намаление на лихвените проценти от десетилетие насам през следващата година.