IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

САЩ отбелязват най-слабия ръст на бизнес активността от 2023 г. насам заради митата

Ситуацията се усложнява от повишаването на цените заради налозите на Тръмп, по-високите цени на вноса и нарастващите разходи за труд

21:35 | 23.04.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Бизнес активността в САЩ се е разширила с най-бавния си темп от 2023 г. насам, като очакванията за производството са се влошили, а ценовият натиск е нараснал на фона на митата на президента Доналд Тръмп, предаде Bloomberg.

Общият индекс на мениджърите по поръчките (PMI) на S&P Global за секторите на производството и услугите се е понижил с 2,3 пункта до 51,2 пункта. Данни над 50 пункта означават експанзия. Показателят за бъдещото производство се е свил с 3,5 пункта до най-ниското ниво от октомври 2022 г. насам.

„Производството като цяло е в стагнация, тъй като всеки благоприятен ефект от митата се компенсира от повишената икономическа несигурност, опасенията за веригата за доставки и спадащия износ, докато икономиката на услугите се забавя на фона на отслабен ръст на търсенето, особено по отношение на износа като пътувания и туризъм“, заяви Крис Уилямсън, главен бизнес икономист в S&P Global Market Intelligence.

Ситуацията се усложнява от повишаването на цените заради налозите на Тръмп, по-високите цени на вноса и нарастващите разходи за труд.

Индексът на платените цени леко е отслабнал, но е останал повишен в сравнение с миналата година. За производителите разходи са нараснали с най-бързия темп от август 2022 г. насам.

„Междувременно митата се посочват като основна причина за по-високите цени, въпреки че според съобщенията разходите за труд също продължават да нарастват, което кара компаниите да повишават продажните си цени с темпове, които не са наблюдавани от повече от година“, каза Уилямсън.

Ръстът на поръчките при производителите се е подобрил леко спрямо предходния месец, докато показателят за нов бизнес при доставчиците на услуги се е понижил с един пункт. Измерителят на новия експортен бизнес при услугите обаче показва най-голямото свиване от началото на 2023 г. насам, сочат още данните от сряда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:35 | 23.04.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още