Доверието сред малките предприятия в САЩ се е повишило през май за първи път от началото на годината, тъй като фирмите са по-оптимистично настроени относно икономическите перспективи, съобщава Bloomberg.
Индексът на оптимизма на Националната федерация на независимия бизнес (NFIB) се е вдигнал с 3 пункта до 98,8 пункта. Седем от 10-те компонента се подобряват, водени от по-големите очаквания за бизнес условията и реалните продажби.
Въпреки това индексът на несигурността също расте, което подчертава нестабилната ситуация около въвеждането на митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, както и допълнителните въпроси относно неговото данъчно законодателство.
Данъците са класирани като най-съществения проблем в проучването за първи път от края на 2020 г.
„Въпреки че оптимизмът се възстанови леко през май, несигурността сред собствениците на малък бизнес остава голяма“, коментира Бил Дънкълбърг, главен икономист в NFIB.
Възстановяването при данните следва един от най-дългите периоди на спад през последните десет години и се случва в месец, когато търговското напрежение като цяло намаля, белязано от пауза в търговската война между САЩ и Китай. В момента страните се опитват да договорят по-трайно решение и да намерят отговор на други търговски въпроси.
Временното споразумение може би е дало на фирмите известна увереност да продължат с инвестициите. Делът на собствениците, които планират капиталови разходи през следващите месеци, се е увеличил до най-високото си ниво от началото на годината, но все още е близо до най-ниското равнище от началото на пандемията.
Икономистите като цяло очакват митата да ускорят инфлацията, като 31% от малките предприятия заявяват, че планират да повишат цените през следващите три месеца. Очаква се индексът на потребителските цени, който ще бъде публикуван в сряда, да покаже ускорение на базовата инфлация през май.
Въпреки че собствениците са по-оптимистично настроени относно перспективите за продажбите, 13% от тях отчитат по-ниски нива на продажби през последните три месеца в сравнение с 8% през април, което е най-големият скок на този компонент от октомври 2023 г. насам.
Компаниите като цяло все още съобщават за трудности при получаването на заеми и очакват по-неблагоприятни кредитни условия през следващите три месеца.
Динамиката на пазара на труда междувременно показа признаци на успокояване. Готовността на бизнеса за наемане на персонал е близо до едни от най-ниските нива от първите месеци на пандемията, като 26% от собствениците заявяват, че са увеличили възнагражденията през последните месеци, което е най-ниското ниво на този компонент от февруари 2021 г.
Проучването на NFIB се основава на отговори от 485 малки предприятия, събрани през май.