IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Еврото не успява да спечели подкрепата на чехите

В Швеция пък ентусиазмът за приемане на еврото спада за първи път от четири години и половина на фона на укрепването на кроната

11:40 | 11.06.25 г. 4
Гледка към Прага от покрива на Чешката централна банка. Снимка: Milan Jaros/Bloomberg
Гледка към Прага от покрива на Чешката централна банка. Снимка: Milan Jaros/Bloomberg

Председателят на Чешката централна банка Алеш Михл изтъкна предимствата на валутата на своята страна, като заяви, че кроната ѝ дава по-добри възможности да ограничава растежа на цените, отколкото би дало еврото.

„С помощта на независима парична политика сме в състояние да имаме много ниска инфлация за много дълго време“, заяви Михл на събитие, организирано от Bloomberg в Прага във вторник. Според него кроната е служила добре на чешката икономика и като силна валута има решаваща роля за укротяване на растежа на цените.

Еврото не успя да набере популярност в Чехия, една от най-големите страни на прага на еврозоната, въпреки че блокът постепенно се разширява на изток с обещание за стабилност и стимулиране на икономическия растеж.

Председателят на Чешката централна банка Алеш Михл. Снимка: Boomberg Председателят на Чешката централна банка Алеш Михл. Снимка: Boomberg

Миналата седмица България получи разрешение да премине към еврото през 2026 г., което е ключов момент за страната, припомня Bloomberg. България, която започна да работи за приемане на еврото преди почти две десетилетия, ще последва Хърватия и други по-малки страни членки като прибалтийските републики и Словакия.

Стремежът на България да приеме общата валута вече е по-скоро изключение, отколкото правило в източната част на ЕС, където всички страни са задължени в крайна сметка да преминат към еврото. Четирите най-големи от тях – Полша, Румъния, Чехия и Унгария, или не успяват да изпълнят условията за присъединяване, или нямат политическа воля за това, или и двете.

Някои европейски представители виждат заплахата от световни търговски войни като възможност да се засили международната роля на еврото, но поради разхлабените фискални политики и спомените за гръцката дългова криза някои източни страни членки на ЕС не могат или не искат да се откажат от националните си валути.

Чехия се откроява в тази група с ключовите си промишлени отрасли, които вече са силно интегрирани в еврозоната и са напът да изпълнят повечето от критериите. Страната насочва две трети от износа си към еврозоната, има един от най-ниските дългове в ЕС спрямо размера на икономиката, бюджетен дефицит под границата на блока и инфлация близо до целевото равнище от 2%.

Но наред с противопоставянето от основните политически партии, централната банка също е сред тези, които се обявяват срещу отказа от кроната и свързаните с нея парични правомощия, поне засега.

Официални представители твърдят, че еврото не е автоматичен стимул за растежа и че наличието на независима парична политика действа като буфер срещу глобални сътресения. Това засенчва възможните ползи като отмяна на разходите за превалутиране или валутните рискове за компаниите.

Не всички яхват вълната на разширяването на еврозоната. Карта: Bloomberg LP Не всички яхват вълната на разширяването на еврозоната. Карта: Bloomberg LP

„Нашата цел е ценова стабилност, а не да помагаме на износителите или на инвеститорите, не да имаме евтини заеми“, каза Михл. „Бих искал да подкрепям спестителите. Това е моето виждане и то е благородно“, допълни той.

Хърватия и България са в различна позиция. Хърватия разчита повече от всяка друга страна от ЕС на туристите и се възползва от отмяната на валутния курс. В същото време повечето частни и корпоративни банкови депозити бяха държани в евро още преди влизането, заедно с над две трети от дълга.

„Изглежда разумно да приемем еврото“, заяви председателят на Хърватската централна банка Борис Вуйчич на същия панел в Прага. „То ни послужи добре“, допълни той.

В същото време България вече почти три десетилетия разчита на режим на валутен борд, като левът бе обвързан първо с германската марка, а след това с еврото. Място в Европейската централна банка (ЕЦБ) всъщност ще даде на страната по-голямо влияние върху паричната ѝ политика.

Повечето чешки компании вземат заеми в чуждестранна валута, основно в евро. Графика: Bloomberg LP Повечето чешки компании вземат заеми в чуждестранна валута, основно в евро. Графика: Bloomberg LP

Въпреки съпротивата сред ръководителите ѝ единната валута вече играе голяма роля и в чешката икономика. Най-големите компании все по-често теглят заеми в евро, за да намалят лихвените си плащания и за да избегнат финансовите неприятности от валутните колебания и таксите за превалутиране.

Skoda Auto, най-големият производител в страната, прехвърли счетоводството си към общата валута през 2023 г., тъй като като подразделение на Volkswagen продава повечето си автомобили в Западна Европа и плаща на много местни доставчици в евро.

Домакинствата и собствениците на по-малък бизнес нямат достъп до евтини заеми в евро и трябва да обменят крони, когато пътуват в чужбина. Четирите най-популярни дестинации за чешките туристи са Хърватия, Словакия, Италия и Австрия – все страни, използващи евро.

Това неудобство, както и нарастващите геополитически опасения след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г., сега правят общата валута по-популярна в обществото. Около 80% от чехите бяха против присъединяване към еврозоната през 2013 г., по време на европейската дългова криза. Миналата година те бяха разделени наполовина, показаха годишните допитвания на Европейската комисия.

В последния им съвместен доклад за готовността за приемане на еврото Министерството на финансите и централната банка препоръчаха да не се определя целева дата. Съществува и перспектива за смяна на правителството след изборите през октомври, тъй като Гражданската демократическа партия на премиера Петър Фиала изостава в допитванията от партия АНО на милиардера популист Андрей Бабиш. И двамата са против отказа от кроната.

„Нямаме нужда от еврото“, каза Бабиш във видеозапис, публикуван на страницата му във Facebook. „Нуждаем се от чешката крона, която е една от най-добрите валути в Европа“, допълни той.

Инфлацията в Чехия беше по-висока от тази в еврозоната през по-голямата част от последните десет години. Графика: Bloomberg LP Инфлацията в Чехия беше по-висока от тази в еврозоната през по-голямата част от последните десет години. Графика: Bloomberg LP

Привържениците на приемането на еврото посочват рязкото покачване на цените на потребителските стоки след пандемията, в резултат на което инфлацията в Чехия достигна 18% и значително надмина връхната точка в еврозоната. Противниците твърдят, че чешките ръководители са успели да започнат повишаване на лихвените проценти много по-рано от колегите си във Франкфурт, което е спомогнало за по-бързото връщане на инфлацията към целта.

Председателят на централната банка Михл заяви, че подходящият момент за присъединяване към еврозоната ще настъпи, когато ползите от чешката валута намалеят. Това може да се случи, когато повечето заеми са в евро и паричната политика на практика спре да действа или ако по-слаба крона повиши цената на вноса и подхрани инфлацията.

„В момента имаме силна крона, борим се с инфлацията. И този механизъм за коригиране изглежда все още работи“, допълни той.

В Швеция ентусиазмът за еврото отслабва

Същевременно резултатите от отделно проучване показват, че ентусиазмът на шведите да приемат еврото спада за първи път от четири години и половина след скорошното укрепване на шведската крона.

Делът на шведите, които искат да заменят кроната с еврото, е спаднал до 32% от 34,4% година по-рано, според анкета на Шведската статистическа служба, публикувана в сряда и цитирана от Bloomberg. Малко под половината шведи са декларирали, че са против приемане на еврото.

Значително мнозинство от шведите отхвърлиха еврото на референдум през 2003 г. Швеция обаче не е договорила отказ от присъединяване към еврозоната с Европейския съюз.

Неотдавнашните пазарни сътресения след въвеждането на митата от президента на САЩ Доналд Тръмп подкрепиха възстановяването на кроната. Валутата е най-добре представящата се тази година от валутите на страните от Г-10. Шведската валута се търгуваше на ниво от 10,9669 за евро към 8 часа сутринта в Стокхолм спрямо около 11,45 в началото на годината.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:00 | 11.06.25 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

3
rate up comment 8 rate down comment 17
Dani_2077
преди 1 седмица
До: khaoЕстествено, това което казва техният шеф на централната банка са пълни глупости. Кроната била силна, а повече от половината им икономика работи директно в евро ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 21 rate down comment 38
khao
преди 1 седмица
нали сте икономическа медия, айде да ни обясните как се случва това "силна валута има решаваща роля за укротяване на растежа на цените." .. защото лесно се мятат празни приказки, а гявола е в детайлите! Периода 2022-2023 има месеци в които чешката инфлация е с над 10% по висока от еврозоната... та това ли е силна валута и укротяване на цените? ... за Унгария пък да не говориме!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 32
khao
преди 1 седмица
ае пак пропагандни статии .... кой крал, крал...как се ожени бре ***! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още