Когато Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ през 2016 г., тапи от шампанско се разгърмяха в Москва. Осем години, два вота и всеобщо нападение срещу Украйна по-късно мехурчетата на надеждата изчезнаха и бяха заменени с горчиво-сладки глътки злорадство.
Масово се смята, че Кремъл отново желае Тръмп да спечели президентските избори в САЩ. Реалността е, че вероятно нито един от двамата кандидати няма да изпълни всичко, което Москва иска, пише Politico.
Да започнем с Тръмп: от първата си президентска кампания републиканският кандидат се радва на определено ниво на възхищение от Москва. По-точно, руският президент Владимир Путин се възхищава на възхищението, което Тръмп изпитва към Путин.
„Путин е нисък, суетен човек“, казва Нина Хрушчова, професор в The New School в Ню Йорк и правнучка на бившия съветски премиер Никита Хрушчов. „Кремъл харесва факта, че високият, богат Тръмп изпитва абсолютно страхопочитание към Путин“, добавя тя и допълва: „Това дава на Путин надмощие“.
И докато образът на силния мъж и естетиката на богатия човек с фалшив тен може да е отблъскваща за пуританите в Западна Европа, руският елит е напълно свикнал с показните демонстрации на богатство, както и с, меко казано, автократичните тенденции в политиката.
Конспиративното мислене на Тръмп също резонира с дълбоко вкорененото убеждение сред много руснаци, подхранвано от техните политици и пропагандата им, че обикновените американци са заложници на „дълбока държава“.
Най-голямата привлекателност за Кремъл, когато става дума за Тръмп, разбира се, е позицията му спрямо Украйна. Републиканският кандидат обеща да сложи край на войната за един ден, вероятно като принуди Киев да направи териториални отстъпки. Неговият вицепремиер Джей Ди Ванс е яростен критик на предоставянето на повече помощ на Украйна.
„Путин отчаяно се нуждае от победа“, казва Абас Галямов, бивш автор на речи в Кремъл. „Продължителният конфликт, който той не може да спечели, не помага на неговата легитимност“, добавя той.
Тръмп си има и недостатъци за Русия. Както Москва научи по трудния начин по време на първия му мандат, Тръмп не винаги спазва обещанията си. По-конкретно, той не се справи с възстановяването на отношенията с Русия и премахването на западните санкции заради завладяването на Крим и Източна Украйна.
Осем години по-късно, докато тридневният план за инвазия на Путин приближава края на третата си година, Москва се съмнява, че враждебността на Вашингтон ще бъде разсеяна дори от най-дружелюбния към Кремъл президент.
„Изборите няма да променят нищо за Русия, защото кандидатите напълно отразяват двупартийния консенсус, че страната ни трябва да бъде победена“, писа Дмитрий Медведев, заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия, в публикация в Telegram.
Според него думите на Доналд Тръмп за прекратяване на войната и добрите му отношения с Русия са „баналности“. „Той не може да спре войната. Нито след ден, нито след три дни, нито след три месеца. И ако наистина се опита, той може да бъде новият JFK", добавя Медведев.
„Който и да спечели изборите, не виждаме изгледи Америка да промени своя русофобски курс“, коментира и руският външен министър Сергей Лавров наскоро.
Показателно е, че руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков постави Тръмп на мястото му този месец, след като бившият президент на САЩ заяви, че е бил близо до постигане на сделка за ядрено разоръжаване с Москва и Пекин по време на първия си мандат. „Не, това не отговаря на действителността“, каза Рябков.
Камала Харис, кандидатът на демократите, е кандидат-президентът, който получи саркастичното одобрение на Путин през септември. Президентът Джо Байдън беше „нашият фаворит, ако можем да го наречем така“, каза Путин по време на панел на Източния икономически форум във Владивосток, събитие, предназначено да насърчи инвестициите в източните региони на Русия.
След като Байдън отпадна от надпреварата, Путин каза, че Русия ще направи това, което президентът демократ е помолил своите последователи да направят и ще „подкрепи“ Харис. „Тя има толкова изразителен и заразителен смях, това показва, че се справя добре“, посочи Путин, като предизвика смях у публиката.
Галямов, бивш автор на речи в Кремъл, пренебрегва обаче коментарите на Путин. „Това е традиционна операция за прикритие на КГБ, предназначена да облагодетелства Тръмп“, казва той.
Според Хрушчова обаче думите на руския президент може и да съдържат зрънце истина. Обещанието на Тръмп за бърз край на войната в Украйна, дори ако се направят териториални отстъпки на Москва, може да не е предпочитаният резултат от Путин. „Той превърна войната в центъра на своето наследство и затова ще я води толкова дълго, колкото трябва, иска и може“, казва тя.
Харис би могла да му помогне с това, като запази статуквото, което Москва смята, че играе в нейна полза, тъй като решимостта на Запада отслабва срещу безмилостната офанзива на Русия. Харис също предлага на Путин перфектна защита, както и оправдание, за неговата безкрайна война срещу това, което той нарича „американска хегемония“.
Каквито и да са предпочитанията в Москва измежду двамата кандидати, Кремъл определено вярва, че играе играта. Американските разузнавателни и технически експерти обвиняват Русия, че продължава да разпространява дълбоки фалшификати и друга дезинформация, предназначена да повлияе на кампанията.
Въпреки че голяма част от съдържанието е насочено към лагера на демократите – една история например твърди, че Харис е застреляла застрашен носорог в Замбия, то също изглежда предназначено да подкопае вярата в гласуването като цяло. Руските държавни медии описаха подготовката за изборите като нещо средно между цирк и военна зона.
Ако Кремъл пускаше бюлетина, няма съмнение, че ще гласува за хаос, поляризация и разочарование от американската демокрация. Към днешна дата този залог изглежда има добри шансове за победа.
преди 4 седмици Дружелюбен ли изглежда Тръмп към Москва??!Тръмпи харесва Путин защото двамата много си приличат-егоцентрици.Но едно е да симпатизираш на някой като теб(Егоцентрика) а съвсем друго е да се разбереш с него. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: гъбко язък за хората, но иначе се получава много добре. Щеше да има по малко жертви ако рунака не беше такъв крепосник в душата си! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Алехандро Аз мисля, че изиграха търсеният от Международният съд в Хага за системни престъпления срещу човечеството ... :))) ... Ликвидира си безвъзвратно държавицата. Принизи я до Нигерия, Еритрея, Афганистан, Северна Корея. Щом от Иран внасят коли смятай. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Покрай тези избори всеки с що-годе някакъв акъл в глвата, сигурно е разбрал колко е жалък путин и путинова русия на фона на това което представлява САЩ, и също - колко бързо можеше да приключи тази нацистка агресия срещу Украйна, ако САЩ бяха твърдо решени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец ГАРАHТИРАHO: Зa 21 дни щe пpaвитe жecтoк CEKC като пopнoзвeзда - ще увeличите тpайно пeниcа си със 7 см и ще започнете да получавате еpeкция за 3 секунди и твъpдa кaто cтомaнa, кoлкoтo дълго иcкaте!---- https://cia.sh/stilmen отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Какво иска Путин? Какво може да искаш от един ***-лу-к ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар