Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп предупреди преди дни страните от БРИКС да не работят срещу долара, създавайки своя валута или замествайки щатската валута с алернатива. Всяка държава, която опита да замени долара като средство за търговия, ще се "прости с Америка", посочи той и допълни, че ще наложи 100% мита върху стоките от страните от БРИКС, ако тръгнат в тази посока.
Доколко сериозна обаче е заплахата за стабилността на щатската валута от страните от БРИКС?
На този етап – по-скоро минимална. Според външният министър на Индия Субрахманям Джайшанкар страните от съюза са много далеч от създаването на обща валута, пише ТАСС. "БРИКС обсъжда финансови операции, но няма единна позиция по този въпрос", коментира той по време на събитие в Доха преди ден.
Индия никога не е имала намерения да се откаже от долара и САЩ, който е най-големият търговски партньор на страната, а БРИКС – да отслаби щатската валута, отбеляза още той, цитиран от Ройтерс.
Китай и Русия са основните поддържници на идеята за обща валута, която да замени долара. Причината е ясна – санкциите и търговската война на Вашингтон срещу двете, отбелязва в анализ Investing News. Според изданието действително, ако организацията предприеме стъпки за замяна на щатската валута, това ще има сериозен негативен ефект и върху САЩ, и върху глобалната търговия.
По време на годишната среща на БРИКС, която се проведе в Русия, руският президент Владимир Путин дори посрещна гостите си с прототип на банкнота от БРИКС. Темата обаче не влезе в комюникето след срещата, а по време на Валдайския икономически форум в началото на ноември руският президент призна, че на този етап да се говори за единна валута на организацията е прекалено рано. Според него първо трябва да има по-голямо икономическо сътрудничество между членовете.
Към този момент обаче страните са далеч от интеграция, дори и икономическа. Индия например вижда влизането в икономическо споразумение, в което участва и Китай, като заплаха за своята сигурност. Нещо повече – през октомври 2023 година Русия поиска от Индия да плаща за петрола, който получава, в юани. Ню Делхи обаче категорично отказа да се съобрази и да плаща във валута, различна от щатския долар или индийска рупия.
Руските петролни компании съобщаваха многократно за проблемите, които създават плащанията с рупии, които не са изцяло конвертируеми.
По данни на Атлантическия съвет 58% от световните резерви са в долари, 20% – в евро. Доларът се използва в 54% от трансакциите при световния износ и все още е основната валута на търговците с петрол.
След санкциите, които наложи Г-7 след началото на войната в Украйна обаче много държави започнаха да се интересуват от алтернативи на долара. Според анализатори, цитирани от Bloomberg обаче, вероятността щатската валута да бъде изместена от нова или съществуваща в момента е минимална. Доминацията на долара се дължи на няколко причини и основно, че това е най-ликвидната валута днес, коментира Родриго Кейтрил, стратег в National Australia Bank.
Според него обаче непремерените заплахи на Тръмп могат да направят точно обратното и да мотивират БРИКС да действа за откъсването си от долара. Един от начините да се подкопае щатския долар е чрез резервите в централните банки – страните от организацията контролират 40% от резервите на централните банки и могат да започнат операции по подмяна на структурата.
Следващата стъпка е насърчаване на използването на местните валути при двустранни отношения. Например Бразилия и Китай, както и Индия и Малайзия вече подписаха подобни споразумения. Изявленията на Доналд Тръмп и заплахите за мита могат да насърчат и други държави да сключат подобни съглашения.
Икономисти от германската Commerzbank смятат, че заплахите не са устойчиво решение в дългосрочен план и всеки, който използва долара извън САЩ, ще вижда принудата от страна на Вашингтон.
преди 1 месец Наай-голямата заплаха за стабилността на долара е самият Вашингтон.БРИКС са почти нулев фактор. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Умерен Хмм. Кое да разбирам? Значи най-най-най на първо място, ти трябва да имаш изгода, пък после другите да се нагаждат подир теб. Това как ще къткаш некой, само за да има изгода той, е некъффф книжен алтруизъм, сиреч нещо дето съществува в книгите като теоретична дисциплина. Ако можеш да накараш който и да е с два шамара да ти свърши работа вместо да му плащаш 1000лв например, ти какво би направил? Сподели моля. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Умерен изглежда че ти не си го разбрал, щом си слуга на русия... ето и за това никой не ви обича, защото не иска да бъде принуждаван от вас, блатни варварии отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Гъбко, разбери че никой не е прокопсал като принуждава другите да правят каквото иска, освен ако не е достатъчно силен да ги принуди. Досега много държави действаха защото имаха изгода далеч по добър метод да ти ходят по свирката, ако изгодата изчезне и остане само принудата спукана ти е работата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец С долари можеш да купиш всичко и навсякъде. Докато с рубли, рупии, ринминби, реали можеш да пазаруваш само в техните си държави и то не всичко ... :))) ... и като гледам как налитат да се снимат и ръкуват с осъденият изрусен пранодумец, значи все пак си имат едно наум да не го дърпат за перчема(опашката) ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар