IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Фон дер Лайен загуби съдебната битка за съобщения с шефа на Pfizer от пандемията

След журналистическо искане ЕК отказа достъп до съобщенията с обяснението, че не ги пази

13:10 | 14.05.25 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Tolga Akmen/EPA/Bloomberg
Снимка: Tolga Akmen/EPA/Bloomberg

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен загуби ключова съдебна битка срещу опитите да бъде принудена да разкрие текстови съобщения с шефа на фармацевтичния гигант Pfizer, докато блокът преговаряше по мащабна сделка за ваксини в пика на епидемията от Covid-19.

Общият съд на ЕС отменя решението на Европейската комисия, с което бе отхвърлено искането на журналист от изданието New York Times за достъп до кратките текстови съобщения, разменени през 2021 г. и 2022 г. между Bон дер Лайен и Pfizer за доставка на над 1 милиард дози ваксина против коронавирус, съобщава кореспондент на БТА.

Изданието бе поискало ЕК да предостави достъп до всички текстови съобщения между Фон дер Лайен и Алберт Бурла, главен изпълнителен директор на дружеството, между 1 януари 2021 г. и 11 май 2022 г., а ЕК отхвърли това искане с обяснението, че не пази тези документи. Изданието настоя пред Съда на ЕС за отмяна на решението на ЕК, се отбелязва в съобщението на Европейския съд.

С решението си Общият съд уважава жалбата и отменя решението на ЕК, като припомня, че правилата за достъп до документи целят да се даде възможно най-широко действие на правото на обществен достъп до документите, държани от институциите. По принцип следва да бъде осигурен такъв достъп до всички документи на институциите, заключава Съдът.

Допълва се, че отговорите на ЕК по внесеното от изданието искане се основават или на хипотези, или на променяща се или неточна информация. Изданието е предоставило непротиворечиви доказателства, описващи осъществен обмен на текстови съобщения между председателя на комисията и Бурла, и така е оборено твърдението за несъществуване на исканите документи. При това положение ЕК не може просто да твърди, че не разполага с исканите документи, а трябва да представи достоверни обяснения, позволяващи на обществеността и на Общия съд да разберат защо тези документи не може да бъдат намерени. Комисията не е обяснила подробно какъв вид търсене е предприела, за да намери посочените документи, нито е уточнила местата, където е извършено търсенето, пише в съобщението на съда.

ЕК не е представила правдоподобно обяснение, за да докаже, че не разполага с исканите документи. Комисията не е изяснила в достатъчна степен дали поисканите текстови съобщения са били заличени и в такъв случай дали заличаването е било извършено доброволно или автоматично, или дали мобилният телефон на председателя на ЕК междувременно е бил заменен. Комисията не обяснява по правдоподобен начин защо е приела, че текстовите съобщения не съдържат съществена информация или данни, изискващи последващи действия, чието съхранение трябва да се осигури, се посочва още.

В съобщението се уточнява, че при подобно решение на Европейския съд засегнатата институция трябва да отстрани установената празнота в правото, възникнала с днешното решение. Това решение на Общия съд може да се обжалва пред Съда на ЕС само по правни въпроси в срок от два месеца и десет дни след съобщаването му.

В отговор на съдебното решение ЕК разпространи изявление, в което обещава да предприеме по-нататъшни стъпки и да осигури допълнителни обяснения за действията си. Прозрачността винаги е била много важна за комисията под ръководството на Фон дер Лайен, пише в изявлението. Ще продължим стриктно да спазваме действащите правни изисквания и задълженията си, добавя комисията.

По-късно от ЕК посочиха, че са проверили и не са открити съхранени важни съобщения, свързани с искането за достъп до информация. Това съобщи говорител на комисията на пресконференция, цитиран от БТА.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:12 | 14.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

4
rate up comment 5 rate down comment 1
wart
преди 1 месец
Срещу тая кривокрака корумпирана лицемерна усойница има 11 заведени съдебни дела в Германия за корупция но по време управлението на деменцията Байдън беше забранено не да се разглеждат даже да се споменава за тях . Така ,че ЕС е една от най корумпираните където длъжностите се продават и се въртя милиони подкупи. Само едно малко изменение на някой от законите означава милиарди за големите фирми . Например > Да задължат товарните автомобили да ползват зимни гуми .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 13
khao
преди 1 месец
Цико, що не си взел отношение по темата ? :):) *** от номер 2, това да не е русия та съда да няма никакво значение... ние сме бели хора!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 3
Repoman
преди 1 месец
Това какво е казал съда не трябва да има значение. Не е демократично да ти налагат разкриването на кореспонденцията, къде са правата? Къде са свободите? Нека демократите да застанат зад Урсула и да я подкрепят. ЕНП подкрепяме Урсула, никакъв съд няма значение след като демократите говорят и боговете мълчат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 5
andy
преди 1 месец
Ама не може така!!! Не трябва да съдите баба Вещица!!! Оставете я да довърши Юропата!!! В нея и другите вещици(калас, лагард,..) ми е надеждата!!! Колкото повече пpocтоти правят, толкова по-бързо ще се cpине фашickoто юроизчадиe!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още