Няколко големи търговски сделки може да бъдат обявени през следващите седмици. Това заяви министърът на финансите на САЩ Скот Бесент, добавяйки, че очаква служители от администрацията на Тръмп да се срещнат отново лично с китайските си колеги, за да говорят за мита.
„Моето усещане е, че през следващите няколко седмици ще имаме обявени няколко големи сделки“, каза Бесент в интервю за Bloomberg TV в петък. По отношение на Китай той каза: „Очаквам, че отново ще преговаряме лично с тях“.
По-рано в петък той посочи, че очаква подобни сделки да се случат преди изтичането на 90-дневната пауза на обявените от Вашингтон мита.
„Тези сделки се развиват бързо и мисля, че с наближаването на края на 90-дневния период ще видим все повече и повече от тях обявявани“, каза Бесент в по-ранно интервю за Fox News. „Много от азиатските страни дойдоха с много добри сделки“, каза още той.
Бесент каза, че повечето търговски партньори на САЩ са преговаряли „много добросъвестно“ и че Европейският съюз е „изключение“. По-рано в петък Тръмп заплаши с мита от 50% върху стоките от ЕС, считано от 1 юни, като каза, че „дискусиите ни с тях не водят до никъде“.
„Мисля, че това е в отговор само на темпа на ЕС“, каза Бесент за заплахата на Тръмп и изрази надежда, че това ще ускори процес
Ръководителят на Министерството на финансите беше избран от Тръмп за преговарящ с редица азиатски търговски партньори, докато министърът на търговията Хауърд Лутник пое ръководството на европейските преговори. Бесент повтори мнението си, че ЕС има „проблем с колективните действия“ при преговорите заради необходимостта от единна позиция между множество страни членки.
Бесент също така заяви, че администрацията на Тръмп е поставила на пауза плановете за създаване на суверенен фонд, тъй като президентът дава приоритет на плащането на националния дълг.
„Той каза онзи ден, че вероятно ще прекараме повече време в изплащане на дълг. Той е фокусиран върху изплащането на дълга“, каза министърът, визирайки Тръмп.
Президентът разпореди през февруари план за създаване на един от най-големите подобни фондове в света, като предложи той да бъде гарантиран от монетизиране на държавни активи и използван за стратегически инвестиции, включително в проекти за ключови суровини или дялове в компании като TikTok. По това време Бесент каза, че фондът може да заработи след 12 месеца.
Но идеята на администрацията се спусна надолу в списъка с приоритети, след като се натъкна на правни, финансови и политически спънки, съобщи Bloomberg миналата седмица. Вместо това администрацията се ориентира към потенциално по-опростен и ограничен инвестиционен инструмент, използвайки съществуващи агенции, които няма да се нуждаят от одобрение от Конгреса.