IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

САЩ и Китай договориха смекчаване на ограниченията върху износа

Постигнатото в Лондон рамково споразумение ще бъде представено на президентите на САЩ и на Китай за одобрение

08:15 | 11.06.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Американски и китайски официални представители заявиха, че са се споразумели за рамка, която да възстанови търговското примирие и да отмени китайските ограничения върху износа на редкоземни метали, без да дават признаци за трайно решение на дългогодишните търговски спорове, предава Ройтерс.

В края на двудневните интензивни преговори в Лондон министърът на търговията на САЩ Хауърд Лутник заяви пред репортери, че рамковото споразумение „изпълва със съдържание“ сделката, постигната миналия месец в Женева, за намаляване на двустранните ответни мита, които бяха достигнали съкрушителни трицифрени нива.

Но сделката в Женева се провали заради продължаващите ограничения на Китай върху износа на важни суровини, което накара администрацията на Тръмп да отговори със собствен контрол върху износа, предотвратяващ доставките на софтуер за проектиране на полупроводници, самолети и други стоки за Китай.

Лукник заяви, че постигнатото в Лондон споразумение ще отмени някои от последните ограничения на САЩ върху износа, но не предостави подробности след приключването на разговорите около полунощ лондонско време.

„Постигнахме рамка за изпълнение на Женевския консенсус и на телефонния разговор между двамата президенти“, каза Лутник. „Идеята е, че ще се върнем и ще разговаряме с президента Тръмп, за да се уверим, че той я одобрява. Те ще се върнат и ще разговарят с президента Си, за да се уверят, че той я одобрява, и ако това бъде одобрено, тогава ще приложим рамката“, допълни той.

На отделен брифинг заместник-министърът на търговията на Китай Ли Чънган също заяви, че е постигната принципна рамка в областта на търговията, която ще бъде представена на ръководителите на САЩ и на Китай.

Спорът може да не доведе до рухването на Женевското споразумение заради дуела в контрола върху износа, но не допринася за решаването на дълбоките различия относно едностранните мита на Тръмп и дългогодишното недоволство на САЩ от държавния икономически модел на Китай, основан на износа.

Двете страни напуснаха Женева с коренно различни виждания за условията на това споразумение и трябваше да бъдат по-конкретни относно необходимите действия, казва Джош Липски, старши директор на Геоикономическия център към Атлантическия съвет във Вашингтон. „Те се връщат в изходна позиция, но това е много по-добре от нулевата“, допълва Липски.

Двете страни имат срок до 10 август да договорят по-обхватно споразумение за намаляване на търговското напрежение, в противен случай митническите ставки ще се увеличат от около 30% на 145% от страна на САЩ и от 10% на 125% от страна на Китай.

Инвеститорите, които и преди бяха силно засегнати от сътресенията в търговията, реагираха предпазливо и най-широкият индекс на MSCI за азиатско-тихоокеански акции извън Япония отбелязва ръст от 0,57%.

„Дяволът ще бъде в детайлите, но липсата на реакция предполага, че този резултат е бил напълно очакван“, казва Крис Уестън, ръководител на отдела за анализи в компанията Pepperstone в Мелбърн.

„Детайлите са от значение, особено относно степента, в която редкоземните метали се насочват към САЩ, и последващата свобода на произведените в САЩ чипове да се насочат на изток, но засега, докато заглавията във вестниците след разговорите между двете страни остават конструктивни, рисковите активи трябва да останат подкрепени“, допълва той.

Разрешаване на ограниченията

Лутник заяви, че ограниченията на Китай върху износа на редкоземни метали и магнити за САЩ ще бъдат решени като „основна“ част от рамковото споразумение.

„Освен това имаше редица мерки, които САЩ наложиха, когато тези редкоземни метали не идваха. Трябва да се очаква, че те ще бъдат отменени...по балансиран начин“, допълни министърът.

Променящите се митнически политики на президента на САЩ Доналд Тръмп разтърсиха световните пазари, предизвикаха задръствания и объркване на  големите пристанища и струват на компаниите десетки милиарди долари под формата на загубени продажби и по-високи разходи. Във вторник Световната банка намали прогнозата си за растежа на световната икономика за 2025 г. с четири десети от процентния пункт до 2,3%, като заяви, че по-високите мита и повишената несигурност представляват „значителна пречка“ за почти всички икономики.

Решаването на търговската война може да изисква корекции на политиките от всички страни за преодоляване на финансовите дисбаланси или в противен случай ще има голям риск от взаимна икономическа вреда, заяви председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард, която е на необичайно посещение в Пекин в сряда.

По време на разговорите в Лондон Лутник беше придружен от търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър и министъра на финансите Скот Бесънт. Бесънт отпътува часове преди приключването им, за да се върне във Вашингтон и да бъде изслушан от Конгреса в сряда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:15 | 11.06.25 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още