Броят на американците, подали нови молби за обезщетения при безработица, е нараснал слабо през миналата седмица, което показва, че пазарът на труда в САЩ продължава да се охлажда.
Първоначалните молби за помощи при безработица са се увеличили с 9000 до сезонно изгладените 224 хиляди за седмицата, приключила на 30 ноември, съобщи от Министерството на труда в четвъртък. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха 215 хил. молби за изминалата седмица.
Заявленията са на нива, съответстващи на стабилен ръст на работните места, и са сигнал за рязко възстановяване на заетостта извън селскостопанския сектор през ноември, предава Ройтерс. Преди това данните за пазара на труда бяха изкривени поради ураганите „Хелийн“ и „Милтън“, както и от стачката на служителите в Boeing.
Исторически ниските нива на съкращенията обясняват по-голямата част от силата на пазара на труда. Големите увеличения на лихвените проценти от страна на Федералния резерв през 2022 и 2023 г. с цел укротяване на инфлацията оставиха компаниите без особен апетит да наемат повече персонал.
В доклада „Бежова книга“ на Фед от сряда се посочва, че заетостта в САЩ през ноември е била без промяна или е отбелязала леко увеличение, като официални данни за това се очакват утре. В доклада също така се отбелязва, че „активността при наемането е била слаба, тъй като текучеството на работници е останало ниско и малко фирми са съобщили за увеличаване на броя на служителите си“, като „нивото на съкращенията също е било ниско“.
Очаква се този месец Фед да намали лихвените проценти за трети път, откакто стартира цикъла на облекчаване на паричната си политика през септември. Основният лихвен процент на централната банка е в диапазона 4,50%-4,75%, след като през 2022 и 2023 г. беше повишен с 525 базисни пункта.