САЩ наложи най-агресивния си пакет със санкции срещу Русия заради войната в Украйна, съобщава Bloomberg. В него влязоха ограничителни мерки срещу две от големите руски петролни компании - "Газпром Нефт" и "Сургутнефтегаз", която е оператор на 183 танкера, съобщава Ройтерс. Тези кораби се ползват за превоза на руски и ирански петрол.
В списъка попадна и едно от дъщерните дружества на "Газпром" на Балканите - сръбската NIS Petrol.
Вашингтон въвежда санкции и срещу директора на"Росатом" Алексей Лихачов.
Според анализатори това вероятно е един от последните жестове на отиващата си администрация на Джо Байдън, която ще бъде използвана като коз от новоизбрания президент Доналд Тръмп и лост в мирните преговори с руския президент Владимир Путин. Дори и да не споделя политиката на своя предшественик, много малко вероятно е Тръмп да отмени всички ограничения още в първия ден от встъпването си в длъжност (20 януари).
В социалната мрежа X украинският президент Володимир Зеленски приветства решението и посочи, че то действително ще се отрази на Москва и ще намали приходите, които Кремъл използва за войната в Украйна.
I am grateful to @POTUS, his administration, and the entire American people for today’s announcement of a new sanctions package targeting over 400 entities linked to Russia’s energy sector. The bipartisan support of the United States truly matters, and we feel it deeply.
These…
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) January 10, 2025
Ройтерс отбелязва, че засегнатите компании имат срок до 12 март, за да приключат операциите си. Източници на агенцията казват, че този пакет вече наистина ще причини проблеми за търговията с руски и ирански петрол, включително и за компании от Китай и Индия, които не приемат политиката на санкции срещу Русия.
През ноември Вашингтон въведе санкции срещу "Газпромбанк", което постави под риск и плащането на таксата за транзит на природен газ през България. В крайна сметка Унгария успя да договори дерогация до пролетта и търговията ще продължи.
"Газпром Нефт" коментира, че санкциите са незаконни и ще продължи да работи. САЩ обаче налагат и вторични санкции към компаниите, които продължават да работят с компании от санкционните списъци, и не е ясно кои клиенти ще продължат да търгуват с компанията.
Сръбският президент Александър Вучич нарече ограниченията към единствената рафинерия в страната "много жестоки" и отбеляза, че ще бъдат нужни "известни трансформации", за да може предприятието да продължи да работи.
"Сърбия не е в лека ситуация", призна той пред Bloomberg и допълни, че като малка страна Сърбия е жертва на битките и интересите на големите. Още преди месец сръбският президент предупреди парламента, че може да се стигне до тази ситуация заради собствеността на NIS.
Пред Bloomberg Вучич не коменитира възможните решения, но отбеляза, че е против национализацията. "Не сме комунисти, не искам да изземваме нечии активи", допълни още той.
Мярката доведе до рязко поскъпване - в рамките на почти 4%, на петрола на световните пазари. Американският лек суров петрол (WTI) се търгува за над 76 долара за барел, а европейският "Брент" доближава 80 долара за барел.