IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Либерализацията на енергийния пазар вероятно ще остане с отворена крайна дата

Отлагането не е непременно нещо лошо, прави се в защита на потребителите, смята енергийният министър

12:09 | 12.05.25 г. 1
Снимка: Investor.bg
Снимка: Investor.bg

Народното събрание вероятно няма да запише краен срок за пълната либерализация на електроенергийния пазар, коментира министърът на енергетиката Жечо Станков пред БНР. Всяка година Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще изготвя доклади за състоянието на пазара и готовността за отварянето му.

Това е било дискутирано по време на изнесено заседание на Народното събрание по казуса, обясни още Станков. Предстои идеята да бъде дискутирана в парламента. Според него целта е битовите потребители да бъдат защитени от рязко повишаване на цената на тока.

Краен срок за отварянето на енергийния пазар не е дискутиран с европейските институции, макар че България е една от последните държави в Европа с регулиран пазар. Либерализацията беше вписана като условие за получаване на средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Станков каза, че това е предоговорено с ЕК и е получено съгласие за отлагане на процеса.

Енергийният пазар ще бъде много по-готов след няколко години, когато България изгради батерийни мощности (в рамките на около година), нови ПАВЕЦ, както и след повишаване на енергийната ефективност (чрез мерките за саниране), посочи още Станков.

На първо четене народните представители отложиха за пореден път пълната либерализация на пазара. В парламента бяха внесени няколко предложения в тази насока, които получиха подкрепата, но депутатите не уточниха за какъв срок ще бъде отложена либерализацията - предложенията варират от 2 до 5 години.

В предложението за промяна от миналата година от това лято цената на тока за бита трябваше да бъде определяна от Министерския съвет и тя да служи като своеобразен таван - при надхвърляне на нивото да влизат в сила защитни механизми за домакинствата. По този начин се осигуряваше преходен период за бита и по-предвидимо излизане на борсата. Сега се обсъжда КЕВР да продължи да определя цената и да я внася за утвърждаване в Министерския съвет.

Отлагането на либерализацията не е непременно лошо нещо

Отлагането на пълната либерализация на електроенергийния пазар не е непременно нещо лошо и се прави за пореден път в опит да бъдат защитени потребителите, каза още енергийният министър пред БНР.  Той посочи, че цената на тока на свободния пазар в момента е в пъти по-висока от тази на регулирания и излизането на домакинствата би довело до инфлационен натиск.

"Това, че отлагаме либерализацията, е нещо много хубаво за бита, защото ще има предвидимост", каза още министърът.

Той обясни, че във Фонд сигурност за електроенергийната система (ФСЕС) има достатъчно средства, за да се подкрепи секторът. Министерският съвет ще контролира и подпомага събирането на средства в него.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:09 | 12.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

1
rate up comment 21 rate down comment 1
Tikva007
преди 1 месец
*Отлагането на пълната либерализация на електроенергийния пазар не е непременно нещо лошо и се прави за пореден път в опит да бъдат защитени потребителите, каза още енергийният министър* - Интересно, защо трябва да бъде въвеждано нещо, от което потребителите трябва да бъдат защитавани? И в такъв случай, пълната либерализация на енергийния пазар, стръвно налагана от *човеколюбивата* комисарска шшайка в Брюксел, в чий интерес се прави и какво ще се случи с потребителите, ако не бъдат защитени?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още